ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2013
JAN-2011

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Nu este de 5 stele, poate 3

Vroiam de cand eram mica sa vad piramidele si am ales sa petrecem revelionul 2010-2011 in Egypt.

Am zburat cu o cursa charter de la Tarom pe 30 dec. 2010 zborul a fost in regula, am asteptat sa ne ia un microbuz destul de aglomerat sa ne duca la hotel si de atunci a inceput distractia. Pentru cine a fost in Turcia si Egypt si a vazut cum se conduce pe acolo stie ce zic. Soferul punea frane la limita de ziceam ca acum, acum loveste masina sau pietonul aflate in drumul lui. Hotelul este mare, frumos din afara. La receptie nu am asteptat foarte mult, am fost condusi in camera si am inceput sa vad ce anume avem. Am fost dezamagita de baie ca erau niste fire de par care nu erau cu siguranta ale noastre. Camera era cu pat dublu iar vederea dadea inspre restul cladirii si de unde eram cazati vedeam chiar aripa unde aveau cred magazie ceva ca tot sejurul au facut galagie si se plimbau pe acolo angajatii. Fiind foarte aproapre de o alta cladire, in balcon nu puteai sta era foarte mult curent si oricum nu aveam ce vedea.

Deja nu eram foarte incantata, restul camerei era ok destul de curat. Am aflat unde este restaurantul, aveau 3 inclus si unul a la carte. Am mancat la toate, la inceput la cel central unde am constatat ca trebuia sa ajungi devreme daca vrei sa ai ce sa mananci. Sincer nu m-a dat pe spate nimic din ce am mancat. Am remarcat ca foloseau un condiment foarte puternic la majoritatea preparatelor cred ca era chimen nu sunt sigura si mie imi plac condimentele dar era cu siguranta prea mult. Era doar o femeie ospatar in rest numai barbatii si cand ii vedeam cu sosete de lana in picioare si cum le luceau panatalonii la aproape 25 de grade mi se ducea pofta de mancare. Am avut surpriza neplacuta sa beau vin din pahar ciobit la restaurantul central ceea ce cu siguranta nu s-ar fi intamplat la un hotel de 5 stele in alta parte. Angajatii pareau chinuiti cei de la restaurant doar cei de la piscina si barul de la piscina pareau mai glumeti. Deserturile erau ciudate cataif si alte minuni pe care le-am gustat nu au fost pe gustul meu, mi s-au parut prea gretoase si prea insiropate. Am descoperit restaurantul de langa piscina cu apa rece pentru ca aveau si una cu apa calda pentru ca nu a fost atat de cald cum am sperat noi. La piscina daca vroiai sa prinzi loc iar trebuia sa ajungi devreme mai ales la cea cu apa calda iar prosoapele erau aspre si pareau spalacite ori nu erau clatite bine ori prost spalate iar sezlongurile destul de uzate toate erau din lemn, de fapt cam tot ce era din lemn se vedea ca avea nevoie de niste lac. Cafeaua pe care o serveau la piscina era oribila doar in Bulgaria am mai baut cafea atat de proasta, berea nu am incercat-o sotul meu a zis ca nu era stralucita. Mai era un grup de romani pe acolo, i-am recunoscut dupa lanturile de la gat si dupa faptul ca erau singurii care spargeau seminte :) Eram oricum dezamagita de hotel si de faptul ca nu era atat de cald cum am sperat si ca statem pe sezlong cu rochia pe mine incat nu am socializat cu acel grup de romani. Dar mi-a placut ca am auzit-o pe Inna cantand la playlist-ul de la piscina si in zona de gaming room cineva facea karaoke dupa ea. Am socializat cu un cuplu de americani care ne impartaseau impresia despre hotel si cu care am stat restul sejurului.

Mai aveau un fel de fast food unde serveau ceva care parea a fi niste mici mai subtiri si cartofi pai nu erau grozavi, peste tot vedeam nisip si cafeau o serveau acolo in pahare dintr-un plastic mai gros foarte zgariate ca la piscina de altfel.

Am mancat si la restaurantul a la carte am facut rezervare la cel italian, nu a costat in plus aveai dreptul pe sejur la o seara la acest restaurant. Mancarea cel putin desertul incercau a fi gatita dupa reteta italiana dar nu era nici pe departe. M-am bucurat doar de muzica :)

A venit si ziua de revelion, observasem ca erau agitati angajatii mutau lucruri dintr-o parte in alta. Revelionul a fost organizat intr-un cort mare, au amenajat mese rotunde. Am stat la masa cu cuplul de americani Anya si Cezar, masa a fost tip bufet suedez fara sampanie ca era 100 $ sticla. Au avut preparate un pic diferite fata de restul mai multe rulade cu carne. Pe jos erau mai multe covoare si din acest motiv trebuia sa fiu atenta pe unde cald ca mai erau si cabluri si ar fi mers o tinuta sport nu tocuri. Am avut in loc de artificii coifuri si niste bilute din hartie creponata. Spectacolul a fost intretinut de un baiat tanar care era prezentat ca mare vedeta internationala dar cand a inceput sa cante melodia lui Juanes Camesa negra a inceput sa fie fluierat pentru ca era paralel nu avea deloc voce. Au mai fost dansatoare care chiar au dansat frumos din buric si alte dansuri cu costumatie egipteana. Pe la 12 jum cred ca eram deja inapoi in camera. Desi in poze se vad frumos aranjamentele facute de ei atmosfera la fata locului era diferita: foarte aglomerat si fara pic de aer in acel cort.

Cum am spus nu era foarte cald si nu am facut nici o plimbare pe mare, acesta este singurul regret ca nu am putut face scufundari din cauza vremii.

Aveau in schimb o gradina foarte mare si bine ingrijita iar la sezlongurile de la plaja era loc berechet aveau pentru intimitate un fel de gardut impletit era frumos. Se vedea doar ca erau uzate si ar fi trebuit putin inlocuite pentru ca aveau si gauri.

Erau foarte multi turisti rusi care se simteau foarte bine, cei de la hotel vorbeau mai bine rusa decat engleza si pentru ca turistii rusi se simteau foarte bine isi permiteau sa urce beti pe scari sa stie tot palierul ca au sosit.

Mai aveau un club de noapte unde am fost de ziua mea (cei de la hotel mi-au trimis o felicitare si m-au intrebat daca vreau sa fac ceva in mod special) unde a fost placut, au initiat un fel de joc la care sa participe turistii si au avut un concurs de miss.

In concluzie poate in alta parte in Egypt este mai bine, pentru mine a fost prima vizita si ultima eu nu recomand hotelul pentru serviciile de 5 stele ca nu le are. Angajatii pareau ca se straduiesc doar pentru turistii rusi si poate nu este vina lor pareau vesnic obositi si nu stiau sa zambeasca te faceau sa te simti prost ca i-ai deranjat sa le ceri ceva.

Trimis de MarianaSaru in 26.08.13 14:14:37
Validat / Publicat: 26.08.13 15:33:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1894 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MarianaSaru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 partea de camera cu oglinda si televizor

[26.08.13 14:41:33]

MarianaSaruAUTOR REVIEW
[26.08.13 15:32:13]

@webmaster: Da am verificat este ok.

MarianaSaru
Alte impresii din această RUBRICĂHawaii Le Jardin Aqua Park Resort (ex Festival, ex Sunrise) :

• pagină generată în 0.051233053207397 sec