ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2013
    ÎNSCRIS: 29.07.13
    AUG-2013
    1 AD. + 1 COPII -- v: 14 ani

Marble Beach - Un colt de rai

Nemultumite de plaja Glikadi, din Thassos, Limenas, am hotarat sa vizitam faimoasa plaja ''Marble Beach''. Pentru a ajunge acolo, am ales ca mijloc de transport taxi boat (Benetia). Drumul pana la Marble Beach a fost o adevarata aventura, deoarece marea a fost foarte agitata, insa capitanul Stelios ne-a linistit spunandu-ne ''no problem'' si facandu-ne sa zambim, spunand ''hei rup'' la fiecare val care lovea vaporasul.

Vaporasul ne-a lasat la cariera de marmura, de unde a trebuit sa ne continuam drumul pana la Marble Beach. Pe drum am observat casuta unui indian, asezata chiar pe malul marii, dar si niste capre negre care pasteau linistite. Pinii de o parte si de alta a drumului erau plini de praf de marmura.

Dintr-odata am zarit un peisaj inedit, care aducea cu un colt de rai, era chiar Marble Beach. Muzica te intampina chiar de la intrare, umbrelutele de pai completau peisajul si sa nu uitam de pietricele de marmura, care semanau cu niste bombonele. Apa era cristalina, de o culoare turquoise, care parea ireala. Fericirea se citea pe chipurile tuturor. Marble Beach era un loc plin de viata, toti aveau cate o activitate: se bronzau, inotau, adunau pietricele de marmura, aveau sedinte foto atat pe plaja, cat si pe stanci, dansau pe ritmul muzicii care rasuna pe intreaga plaja. Bucuria plutea in aer. A fost uimitor sa ascultam muzica romaneasca pe plaja greceasca.

Am fost 3 zile la Marble Beach. Intotdeauna am gasit sezlonguri chiar in primul rand, intrucat ajungeam la 11:30, cand altii plecau. Au fost 3 zile pe care nu le voi uita cu siguranta... Recomand acest loc din tot sufletul.

Va multumesc ca v-ati facut timp sa cititi acest review! Sper ca v-a placut!

Daca aveti intrebari referitoare la acest loc, raspund cu mare drag!

Puteti viziona video-ul facut de mine la Marble Beach.

youtube

~Jessie.

Trimis de jessie* in 26.08.13 13:38:39
    Validat / Publicat: 26.08.13 15:58:38
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3771 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (jessie*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.08.13 15:58:26]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Plajele Thassosului" (deja existentă pe sait)

andrei44*
    [26.08.13 16:45:31]

Am dat un vot de incurajare!

[26.08.13 18:05:47]

@andrei44: Multumesc...

[26.08.13 19:25:00]

Poti sa ne spui cat v-a costat taxi boat-ul?

Multumesc.

[26.08.13 20:08:07]

@mirmicu: 8€ de persoana

[26.08.13 20:21:50]

@jessie: Scuze, a fost dus-intors? A asteptat, ati stabilit o ora anume?

[26.08.13 20:26:28]

@mirmicu: Da, 8€ dus-intors. Taxi boat-ul il luam de la ora 10:30, iar plecarea era la 17:00.

[26.08.13 20:42:06]

@jessie: Multumesc mult.

[26.08.13 20:43:53]

@mirmicu: Cu mare placere!

corinka
    [27.08.13 08:53:21]

Frumoasa plaja, dar cam aglomerata, iar videoclipul, edificator.

[27.08.13 11:48:27]

@corinka: Da, intr-adevar frumoasa. Multumesc!

helguti22
    [28.08.13 20:28:09]

Noi am avut trista idee sa vizitam aceasta plaja intr-o sambata... vreau sa spun ca, pe cand am ajuns acolo cu taxi boat-ul, toate sezlongurile erau ocupate, plaja era atat de plina de oameni incat nu am gasit nici atata loc liber cat sa ne punem si noi cele 2 prosoape pe jos... Bine... am zis asa: pana una alta, pana se elibereaza un coltisor de plaja si pt noi, stam in apa, ca doar e cald... am facut prostia sa alerg efectiv catre apa, pe partea plajei acoperita de pietris... deci cine zice ca acel pietris e placut la talpi, inseamna ca nu a alergat pe el )))) atunci am avut o criza de nervi si am zis ca acei 16 euro au fost cel mai prost cheltuiti bani din intreg sejurul, si ca taxi boat-ul ar plutea pleca mai devreme din Limenas, sa ajungem si noi ca tot omul sa luam un sezlong, etc... etc... Deci experienta mea cu Marble Beach-ul a fost destul de nasoala ))). Intr-adevar e o plaja minunata, dar nu va sugerez sa mergeti in weekend.

[23.07.18 17:23:50]

Mutat în rubrica "Marble Beach / Saliara Beach, SKALA PANAGIA (C. AMMOUDIA)" (nou-creată pe sait)

andrei44*, corinka, helguti22, jessie*, mirmicu
    Alte impresii din această RUBRICĂMarble Beach / Saliara Beach: