ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2013
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 11.08.09
AUG-2013

Castelul Lupilor [Chimindia] - o locatie de poveste.

Intr-o frumoasa seara de august, la invitatia unor prieteni, am mers la Castelul Lupilor din Chimindia o locatie deschisa incepand cu luna iulie a. c.

Chimindia este un sat situat pe DJ 107A Geoagiu –Barsau, in apropiere de Deva, la aproximativ 17-18 km, sat cunoscut mai ales datorita izvoarelor de apa minerala de aici, izvoare pe care consumatorii le apreciaza pentru calitatile terapeutice ale apelor lor.

Vazusem ca in zona se construia ceva “interesant” dar lucrarile stagnau de cativa ani.

Din pacate masa nu am mai putut sa o servim pentru ca veneam de la mama soacra (din Tara Hategului) unde bucuria ei de a-si vedea toata familia adunata se exprima si in diverse preparate extraordinare pe care de fiecare data le “dovedim”cu mare pofta si placere!

Ajungem in fine la Castelul Lupilor cu gandul ca iar ne-am lasat prada burtii, dar parca un desert mai putem incerca-mai ales ca localul e nou.

De fapt este un castel in adevaratul sens al cuvantului unde inca de la intrare simti o atmosfera calda si placuta.

Cred ca la acest lucru contribuie bunul gust si priceperea designerului in alegerea draperiilor, candelabrelor, aplicelor, meselor, scaunelor, etc pentru ca iti ofera imediat senzatia ca ai intrat intr-un castel locuit.

Materialele folosite la amenajare sunt de cea mai buna calitate iar finisajele si decoratiunile peretilor sunt exact cum trebuie facute sau pozitionate.

Dupa ce ne am asezat la masa studiind meniurile suntem de-a dreptul incantati de cele citite, preparatele au tot felul de nume in ton cu specificul locatiei, nu stiam ce sa alegem dar apare CHELNERUL –Domnul Constantin sau Costica pentru apropiati.

Am scris CHELNERUL cu majuscule pentru ca intalnirea cu domnia sa a fost o adevarata lectie despre ceea ce inseamna sa fii profesionist in meseria ta! Practica meseria aceasta de 30 de ani si e tare mandru de ea! Mentionez ca in realitate dumnealui este seful restaurantului.

M-am saturat de tot felul de asa zisi chelneri/ospatari, demotivati, care pe langa faptul ca habar nu au cum sa isi faca meseria nici macar nu incearca sa invete, iti si spun ca ei sunt absolventi de drept, economie sau cine mai stie ce specializari la moda. Populatia a scazut cu 15% dar locuri la facultati sunt cu 1500% mai multe decat in ’89. O sa ajungem o tara de manageri cu actualul sistem de invatamant si nu va mai avea cine sa ne repare o clanta! noroc cu Goagalu’!

Revin la DL Costica si sa va spun ca este o adevarata enciclopedie de povesti, recomandari, ce mai, dansul este un motiv suficient sa vizitati locatia in cazul in care castelele nu sunt pe gustul dumneavoastra. Am avut placerea de a-l avea aproape ceva timp pentru ca restaurantul nu era deloc aglomerat dar spre seara “musterii”au inceput sa apara.

Deserturile au fost extraordinare iar prezentarea lor de Master Chef!

Sa revin la local pentru ca imediat ce au constatat ca nu am mai fost acolo ne-au invitat sa vizitam camerele si apartamentele.

Fiecare camera sau apartament are propria tema, Camera Torturilor-de incercat :), Apartamentul Roman, Camera Taraneasca, Apartamentul Printesei... bineinteles ca fiecare are balcon/terasa care ofera o minunata priveliste asupra Vaii Muresului si Devei.

Investitia facuta a fost serioasa –curtea este amenajata partial, inca se mai lucreaza- iar planurile de dezvoltare sunt mari, am inteles ca vor sa mai construiasca o piscina interioara si sa amenajeze un teren pentru sporturi cum ar fi motocross, endurro precum si ceva terenuri de sport.

Din punct de vedere al preturilor locatia se pozitioneaza in categoria lux adica preturile sunt mari, peste media zonei iar specificul restaurantului este international.

In concluzie am petrecut o seara minunata, nu pot decat sa le doresc sa devina o locatie de referinta pentru zona si sa aiba succes pentru ca au mult potential.

O sa ne intoarcem aici cu siguranta!

Incerc sa atasez si cateva poze facute cu telefonul.

Trimis de padureanu in 25.08.13 23:59:42
Validat / Publicat: 26.08.13 10:16:41

VIZUALIZĂRI: 9350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (padureanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 castelul lupilor-vedere din fata.

webmaster [26.08.13 10:16:33] »

Mutat la rubrica "Restaurante Deva și împrejurimi" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

padureanu [26.08.13 10:19:29] »

@webmaster: multumesc. vreau sa mentionez ca au si camere/apartamente adica te poti si caza.

erau turisti cazati la castel cand am fost noi. pentru acest considerent am creat rubrica noua.

webmaster [26.08.13 12:51:19] »

@ardeleanu: Recomandările referitoare exclusiv la restaurantul unei unităţi de cazare NU se încarcă la rubrica de cazare respectivă, ci la rubrica "Restaurante din zona X" (dacă aceasta nu există încă pe sait, se poate crea în maxim 1 minut).

Cam asta e regula... Despre cazare, să scrie cine va putea spune „amfostacolo! ”

danamandache [26.08.13 12:53:54] »

Ce v-a apucat oameni buni astazi sa imi aratati poze cu fel de fel de bunataturi? Dupa ce am citit articolul despre Casa Piratilor al lui sunflower, a venit articolul tau si fotografiile care ma fac sa imi ploua in gura... si e abia luni. Super reviewul!

padureanu [26.08.13 12:55:13] »

@webmaster: este in regula, am inteles.

v-am trimis un PM vineri...

florinsta [26.08.13 17:15:12] »

Am fost acolo si subscriu la notele date.

padureanu [26.08.13 21:33:33] »

@florinsta: cum l-ati gasit?

noi suntem localnici si nu stiam ca s-a deschis.

mancarea cum a fost?

florinsta [29.08.13 13:48:07] »

@ardeleanu: Din intimplare, ratacindu-ne pe acolo.

Mincarea a fost ok dar eram atit de obositi si flaminzi ca nu pot face aprecieri.

danamandache, florinsta, padureanu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Deva și împrejurimi?: