ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 30.06.13
AUG-2013

Cel mai bun raport calitate/pret pentru cazare in zona Vienei

La inceput de august aveam planificata o scurta excursie la Viena, pentru 2 nopti.

Citind review-uri pe mai multe forumuri/site-uri am constatat ca, de departe, cel mai bun pret pentru cazare care sa includa parcare, mic dejun si internet se gaseste la pensiunea Lucinel.

Mai urma sa vedem daca si conditiile sunt bune (sau chiar foarte bune, dupa cum erau descrise prin review-urile de aici)

Folosind site-ul oficial am cerut o oferta pentru cazare de 2 nopti la Pensiunea Lucinel (cam cu 3 saptamani inainte de data la care urma sa aiba loc excursia).

Avand de ales intre camere de 15/20/25 m2 la preturi de 39/49/59 Euro am ales varianta de mijloc.

Am primit raspuns in cateva ore (de-a lungul intregii corespondente purtate, schimbul de mail-uri avea loc intr-un ritm alert, niciodata nu treceau mai mult de 12 ore intre un mail si celalalt) cum ca o astfel de camera este disponibila dar numai in cazul a minim 3 nopti rezervate (si nu doar 2, cum doream eu).

Ca variante alternative (pentru doar 2 nopti) se ofereau (tot cu preturi speciale pentru romani, tot cu mic dejun/parcare/wifi incluse):

Hotel Arion*** (www.hotel-viena.ro) 65 Euro/zi

Arion City **** (www.hotel-viena.ro) 75 Euro/zi

Am insistat insa ca excursia noastra e una mai mult de relaxare si ca o pensiune linistita e ceea ce ni s-ar potrivi in loc de un hotel in oras si i-am propus domnului Lucian sa ne gazduiasca totusi la Pensiunea Lucinel pentru doar 2 nopti dar in camera de 49 Euro pentru care sa platim 60 Euro.

Domnul Lucian mi-a spus ca tocmai se internase in spital pentru cateva investigatii pentru urmatoarele (parca) 5 zile si ca urmeaza sa reluam discutiile si sa gasim o solutie dupa externarea dansului.

Am zis sa nu deranjez chiar in cea de-a cincea zi si sa o astept pe cea de-a sasea, dar in seara celei de-a cincea am fost sunat din Austria, pe mobil (numarul meu l-am introdus in formularul initial in care am cerut oferta de rezervare) de domnul Lucian.

Mi-a spus ca ma suna pentru ca mi-a promis ca va gasi o solutie dupa externare si ca, intr-adevar, imi poate oferi totusi o camera la Pensiunea Lucinel, chiar daca pentru doar 2 nopti, o camera de 20 m2 la pretul de... 49 Euro.

Deci, desi ii scrisesem clar ca sunt dispus sa platesc 60 Euro in loc de 49 Euro, domnul Lucian nu a acceptat trocul si mi-a oferit camera la pretul ei normal, nu mai mare!

Acest lucru, plus faptul ca m-a sunat dansul imediat dupa externare si nu a trebuit eu sa insist din nou cu povestea mea mi-au demonstrat inca de atunci ca toate review-urile scrise aici, care pareau mincinos/prea exagerat de laudative la adresa domnului Lucian si a Pensiunii sale sunt reale.

A trebuit doar sa confirm prin mail rezervarea, fara sa trimit/platesc niciun avans, totul pe incredere.

Tot atunci am primit si instructiunile finale, cum ca trebuie dat sms in ziua rezervarii in momentul plecarii spre Viena (cu ora aproximativa a sosirii) si inca un apel ori bip ori sms cu aproximativ 15 minute inainte de a ajunge la Pensiune (momentul asta ar fi cand sunteti pe autostrada in dreptul iesirii spre magazinul outlet de la Pandorf - iesire semnalizata clar pe autostrada).

Asa am procedat iar cand am ajuns la Pensiune domnul Lucian era deja in strada, asteptandu-ne si ghidandu-ne cu parcarea, ajutandu-ne cu caratul/urcatul bagajelor, intampinandu-ne cu un suc si prajitura, numai bune pentru setea si fomica noastra.

Am fost imbiati si cu palinca, dar nefiind consumatori de asa ceva, nu am servit.

Ni s-a facut o introducere/prezentare a Pensiunii, localitatii Maria Elend (unde se afla pensiunea), ce ar fi de vizitat in Viena, cum si unde ar trebui parcat in Viena pentru a nu plati parcarea sau vreo amenda, chiar si locatii unde se poate manca cat mai bine si mai ieftin.

Noi aveam GPS, altfel primeam si asa ceva de la dl. Lucian.

Cat timp am fost cazati acolo dl. Lucian incerca sa fie cat mai amabil si de ajutor pentru noi, de obicei era prezent cateva ore dimineata si seara (in rest oricum si noi si ceilalti turisti eram plecati prin Viena).

Tot timpul insa la Pensiune mai este prezent cineva, in perioada noastra o doamna/domnisoara care se ocupa si cu curatenia/ micul dejun.

Micul dejun se servea parca de la ora 8 incepand si pana cand se trezea ultimul cazat, nu cred ca era vreo limita, hai sa zicem 11.00.

Daca dorea cineva sa plece dimineata mai repede, anunta cu o seara inainte si putea servi masa si inainte de ora 8.

Micul dejun era bogat, nu avea omleta/oua ochi sau crenvursti, in rest avea de toate si era si muuuult (cateva feluri de paine, ceai/apa/suc/lapte/cafea, cereale, unt/margarina, cateva feluri de gem/dulceata, cateva feluri de mezeluri si branza, iaurturi, rosii, oua fierte, nutella, fructe, etc -nu le mai tin minte pe toate)

Pensiunea are 3 locuri de parcare in interior (cu acces liber intrare-iesire) sau 5 locuri (dar in acest caz 2 masini sunt blocate).

Se poate insa parca nelimitat in exteriorul pensiunii, in locurile de parcare publice gratuite de pe strada unde se afla pesniunea.

La pensiune exista o terasa unde se poate manca/bea/relaxa, o curte mare cu iarba unde se poate sta la plaja, juca tenis de masa, exista pentru copii un leagan si o trambulina pe care se poate sari.

Cosul de baschet cred ca are inelul stricat.

Exista internet wifi gratuit, din pacate eu pe telefonul meu mobil nu-l prindeam in camera si trebuia sa ies pe hol, probabil daca aveam laptopul reuseam sa am internet si in camera.

Oricum dl. Lucian s-a oferit sa-mi puna la dispozitie chiar si laptopul personal al dansului (!?!) in caz ca doream sa fac ceva pe internet si nu reuseam sa am acces cu telefonul meu.

Camera era ok, destul de mare, baia mare, televizor LCD cu diagonala cred de 81cm (fara posturi TV romanesti), phoen, prosoape, gel de dus, etc.

Nu era frigider in camere dar era un frigider la parter, langa sala unde se lua micul dejun, in care fiecare putea sa-si tina la rece alimente/bauturi/altele daca doarea.

Dl. Lucian spunea ca lasa si cateva beri pentru cei ce doresc sa serveasca, din partea casei (!).

Noi nu am folosit frigiderul.

La plecare (nu ni s-a spus o ora la care trebuie eliberata camera, noi am plecat pe la 11.15) dl. Lucian s-a oferit din nou sa ne ajute la bagaje, ne-a oferit cadou 1 sticla de vin si ne-a dat si restul de 2 Euro de la 100 Euro (98 Euro cazarea).

In concluzie, tot ceea ce s-a scris aici sau prin alte parti, de bine, despre dl. Lucian si despre Pensiunea Lucinel este real.

O amabilitate dusa la extrem si, cel putin pentru mine, greu de inteles,

mai ales in cazul meu in care nu il cunosteam anterior pe domnul Lucian, am fost cazat acolo doar 2 nopti, nu am mai fost cazat acolo si cine stie cand voi mai fi cazat acolo, chiar si diferenta de varsta dintre noi cred ca era semnificativa, adica eu cu vreo 10 ani mai tanar.

Un om care sigur e foarte ocupat cu cele 2 pensiuni si 2 hoteluri dar care isi face timp si amabilitate sa-i trateze pe toti turistii de la pensiunea dumnealui ca si cum ar fi cine stie ce personalitati :)

Despre pensiune mai adaug doar ca in maxim 30 minute se ajunge la Pandorf sau la aproximativ orice locatie din Viena.

Despre ceea ce poate fi vizitat/cumparat in Viena exista zeci de review-uri, eu doar mai scriu cateva cuvinte si pentru ele nu se merita mesaj separat.

Pentru cumparaturi:

- mi se pare ca Pandorf, cel putin la inceput de august, nu are marfa/preturi bune si, deci, e mai mult timp pierdut

- nici MariaHilferSrasse nu mi s-a parut sa aiba (tot la inceput de august) marfa/preturi deosebite; in plus acolo e destul de greu de gasit loc de parcare gratuit iar in unele parcari subterane de-acolo poti ajunge sa platesti si 10 Euro pentru 3-4 ore

- SCS e mai ok ca si preturi, are si IKEA printre magazine, trebuie rezervate insa vreo 3-4 ore pentru batut dintr-un capat in celalalt

Pentru vizitat:

- mai ales in cazul in care aveti, de exemplu, doar o zi plina pentru vizitat Viena, se merita achizitionarea unui bilet Hop-On/Hop-Off Viena, 20 Euro/24h, 27Euro/48h, biletul include transport gratuit cu oricate urcari/coborari pe 3 linii de autobuze (decopertate vara) cu trasee diferite, autobuze cu o frecventa de 12 minute (linia rosie) 25 minute (linia galbena si cea albastra) aceste autobuze au ghid audio (casti) inclusiv in limba romana, dupa o zi de plimbat cu ele stii toate povestile despre Viena si-n plus ai o vedere mai clara asupra Vienei.

Cu aceste autobuze se ajunge si la Schonbrunn (sud-est) si in nord-vest la strandurile Vienei si in centrul Vienei pe la toate obiectivele turistice.

Asadar, pentru cei ce merg la Viena, rezervati-va din timp camere la Pensiunea Lucinel (altfel riscati sa nu prea mai gasiti exact pentru peioada dorita) iar pentru cei ce merg prima oara la Viena sa folositi si Hop-On/Hop-Off Viena.

Concediu placut! ;)

p. s.

nu am dat nota 10 pentru ca aceea eu o dau doar la cazarea gratuita si care are si piscina cu apa curata si calduta :)

Trimis de shobo in 25.08.13 17:06:54
Validat / Publicat: 25.08.13 19:43:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 5125 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (shobo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Lucinel - vedere de la strada
Reduceri pentru membrii AFA:
  • 5% reducere ptr membrii SILVER si sup.
  • 10% reducere ptr membrii PREMIUM si sup.
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

alina7laca
[25.08.13 20:34:58]

Este de apreciat activitatea domnului Lucian, un roman care ofera amabilitate altor romani. Mi-a placut review-ul! Bine punctat faptul ca la Pandorf nu sunt reduceri in august. Noi am fost la inceptul lunii iulie si era la fel poate parcarea era mai plina!

Un mare like pt:

"nu am dat nota 10 pentru ca aceea eu o dau doar la cazarea gratuita si care are si piscina cu apa curata si calduta "

alina7laca
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Lucinel: