ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2013
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 09.08.11
AUG-2013

Cheile Vintgar

Multumesc celor care au scris despre cheile Vintgar. Am vazut fotografiile, am citit impresiile si deoarece am fost 2 zile in Bled am vizitat si eu cheile, atfel nu as fi stiut de ele. Intr-adevar sunt un loc frumos.

Curatenie impecabila, fara mizerii, fara pet-uri, doar natura originala, asa cum a lasat-o bunul Dumnezeu, apa limpede ca si cristalul. Impresionant atat peisajul cat si „poteca”. In multe locuri faceam fotografii datorita potecii suspendate de stanci, deasupra apei si era spectaculos. Iar in final, cel mai impresionant este faptul ca acest loc a fost amenajat in anii 1893.

Cand am vizitat acest loc, automat mi-a zburat gandul la noi, la tara noastra. Avem foarte multe locatii deosebite, foarte multe zone spectaculoase dar (din pacate) nu le amenajeaza nimeni, nu le promoveaza nimeni si nici nu ne intereseaza sa le vada si altii, si sa facem ceva in privinta asta. Pacat ca cei care sunt in masura sa faca asta nu ii intereseaza.

Pentru ca, voi mai ajunge acolo si pentru ca nu am gasit pe GPS nici un POI (punct de atractie turistica), mi-am notat in GPS coordonatele geografice de la parcarea unde mi-am lasat masina, de la poarta nr. 1 (din zona localitatii Podhom): N46.3919959 E14.0844272

Informatiile postate de Traian. Leuca ( impresii aici ) mi-au fost de mare ajutor. Ii multumesc pe aceasta cale pentru toate detaliile oferite care mi-au fost de mare ajutor. Am plecat din Bled cu ajutorul GPS-ului catre localitatea Podhom iar mai apoi am gasit indicatoare catre Soteska Vintgar.

In parcare nu am platit nimic, dar intrarea in chei se facea dupa achitarea unui bilet de 4 euro. Singura neplacere in aceasta vizita a fost un grup destul de numeros de turisti, care nu aveau nici un fel de consideratie fata de ceilalti turisti, iar cand isi faceau fotografii unii altora, blocau poteca in ambele sensuri. Trebuia sa astept pana isi faceau fotografii toti cei din grupul respectiv. Am reusit pana la urma sa-i depasesc.

Recomand cheile Vintgar ca un loc deosebit, care merita vazut, intr-o tara foarte frumoasa, cum e Slovenia.

Trimis de gabibert in 24.08.13 23:14:13
Validat / Publicat: 25.08.13 00:43:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLOVENIA

VIZUALIZĂRI: 4460 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabibert); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cheile Vintgar

traian.leuca †
[25.08.13 10:06:44]

Mă bucur nespus că informaţiile mele v-au fost de ajutor în găsirea cheilor Vintgar.

Noi nu am avut probleme cu fotografiatul. Intuind că va fi aglomeraţie, am plecat mai devreme de la hotel şi am vizitat cheile lejer.

Observ că cei mai mulţi care vizitează Slovenia, preferă peştera Postojna cu împrejurimile sale şi ignoră zona Bled şi Parcul Naţional Triglav.

Pe lângă cheile Vintgar, lacul Bled, cetatea Bled, în Parcul Naţional Triglav putem vizita şi alte locuri minunate, canioane, chei, lacuri (Bohinj fiind cel mai mare) şi numeroase cascade (Boka, Savica).

De altfel Parcul Naţional Triglav mai este numit şi Paradisul European din nord-vestul Sloveniei.

gabibert
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Slovenia: