ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2013
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 21.06.12
AUG-2013
1 AD. + 1 COPII

Complex Stejarul [Pădurea Gârboavele] - un loc excelent pentru o zi sau chiar pentru o minivacanță

Celor care ajung în Galați și au nevoie de cazare plus puțină relaxare pe timp de vară le recomand, cu toată căldura, Complexul Stejarul din pădurea Gârboavele. Totuși, sunt necesare două condiții: să dispună de automobil și de ceva resurse financiare, întrucât cazarea, chiar și la trei stele, este destul de scumpă. Altfel, complexul este o alternativă minunată la betoanele orașului plasat într-o zonă de climă greu de suportat vara.

Complex Stejarul este o oază de verdeață și de liniște în mijlocul pădurii Gârboavele, aflată la cca. 15 km de Galați. Se poate ajunge din bariera Traian (zona de N-E a orașului, pe drumul către Tg. Bujor), iar după comuna Vânători se virează la stânga (există indicator). Drumul prin pădure trece pe lângă fosta (din păcate) tabără de elevi, iar pe partea dreaptă, după 1-2 curbe, se vede complexul, oarecum atipic pentru zona care supraviețuiește cu greu caniculei și lipsei de educație a petrecăreților ce fac grătare în weekend.

După ce am intrat în complex, am avut sentimentul că sunt într-o mică stațiune: alei bine îngrijite, curățenie, umbra stejarilor nu foarte înalți (specie cunoscută în zonă), foișoare și leagăne din lemn peste tot... sistem de irigație pentru gazon, într-un cuvânt - minunat! Într-o zonă oarecum retrasă, cele două piscine (una pentru adulți, iar cealaltă pentru copii, de maxim 60 cm adâncime) arătau îmbietor la orele dimineții, înconjurate de umbrare și de verdeață. Indiferent că eşti cazat sau nu, intrarea la piscină este 30 de lei, dar copiii de până la 10 ani au gratuitate. În acest preţ intră doar şezlongul şi prosopul, ceea ce mi s-a părut mai accesibil totuşi decât 50 de lei cu o bere/limonadă, ca în alte locaţii gălăţene. Iar aerul curat şi posibilitatea de a alege între soare şi umbra răcoroasă din foişoare fac toţi banii.

Dorința de bălăceală multă a copilului și nevoia mea de (încă) puțină detașare m-au făcut să aleg cazarea pentru o noapte în complex. Există două posibilități: fie în hotel, pentru 185 lei/camera, fie în căsuțe, pentru 215, ambele cu micul dejun inclus. După cum spuneam - cam scump - dar a meritat. Noi am ales o căsuță și ne-am simțit ca într-o poveste, mai ales că am avut și tot confortul asigurat. Inițial m-a iritat lipsa AC, având în vedere prețul, însă imediat ce am intrat mi-am dat seama că nu va fi nevoie. Fiind construită din lemn, sub copaci, căsuța a fost foarte răcoroasă chiar și după cele câteva zile bune de caniculă pe care ,,le-a suportat" înaintea venirii noastre.

Trebuie să mai adaug câteva posibilităţi de agrement în complex, în afara piscinelor: teren de fotbal/volei cu iluminat nocturn, mese de tenis, loc de joacă pentru copii destul de bine dotat şi umbrit. Există şi o zonă special amenajată pentru petreceri în aer liber, cu bănci, grătar şi chiar loc de dans, dar presupun că se închiriază.

Restaurantul este deschis doar pentru evenimente, însă bucătăria funcţionează între orele 9 şi 22,30 în sezonul estival, iar comenzile se onorează oriunde în complex: la şezlonguri, în foişoare, pe băncile dintre alei, la mesele de lângă căsuţele pentru cazare, chiar şi lângă locul de joacă pentru copii. Meniul mi s-a părut destul de sumar, cu 3-4 ciorbe, produse barbeque, garnituri şi salate, dar preparatele au fost bine gătite şi gustoase. La capitolul bar stau însă mult mai bine, cu tot felul de combinaţii exotice şi denumiri pe măsură. Cât despre preţuri, după impactul cu Predealul, la Stejarul mi s-au părut convenabile.

Reîntoarsă acasă, după două zile pline la Stejarul, m-am simţit ca după o călătorie de adevărată vacanţă. Sper că am putut să surprind în fotografii reuşita minisejurulul nostru.

Trimis de cristina.eu in 24.08.13 15:39:03
Validat / Publicat: 24.08.13 17:39:50

VIZUALIZĂRI: 21472 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina.eu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Căsuţele pentru cazare.

[24.08.13 17:21:00]

Pentru că regulamentul saitului nu admite spre publicare articole de cazare din localitatea de domiciliu sau imediata vecinătate, acest articol a fost mutat la rubrica "O zi in Galați și împrejurimi" (deja existentă pe sait).

[24.08.13 19:17:21]

@webmaster0: Multumesc, dar reiterez: daca am fost cazata realmente la Stejarul, chiar nu pot oferi punctaj pentru acest serviciu?

[24.08.13 19:36:03]

@cristina. eu: cum ți-am răspuns deja și prin mesaj privat, o poți scrie (nota) într-un ecou, la acest topic.

likehell23
[24.08.13 20:38:08]

Sunt din Galati si cunosc locatia foarte bine, si intradevar comparativ cu alte locatii cu piscina pretul este mai mult decat OK.

Mai frumos este ca, cu toate ca esti destul de apropape de oras o astfel de iesire chiar te face sa uiti de betoane si te simti ca intr-o padure de prin munti... cu cateva artificii din partea omului...

[25.08.13 13:21:44]

@webmaster0: Nota mea este 100% satisfacție pentru cazare.

Am însă o problemă și o s-o fac publică, deși o să zâmbiți probabil: nu găsesc mesajele private. Văd doar linkul de trimitere a mesajelor către alți utilizatori, dar nu știu unde să intru pentru a le citi pe cele primite. Dacă m-ați ghida puțin, v-aș fi recunoscătoare.

[25.08.13 14:01:22]

@cristina.eu: Mesajele trimise de către alți utilizatori (sau de către echipa tehnică, ori cele - puține - trimise automat de către sait) le găsești pe adresa de mail cu care te-ai înregistrat pe sait. Dacă din cine știe ce motiv nu le găsești în „inbox”, caută în folderul SPAM. Dacă sunt acolo, instruiește-ți programul să nu le mai considere corespondență nesolicitată.

[25.08.13 14:54:39]

@webmaster0: Am inteles. Multumesc mult!

cristina.eu, likehell23
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Galați și împrejurimi: