ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2013
DIN: Pantelimon [IF]
ÎNSCRIS: 09.07.11
AUG-2013

Rozmarin - Roua de... munte

Anul acesta aniversarea baiatului meu de 17 ani am petrecut-o la munte, in familie. El nu a dorit sa-i mai fac tort cu lumanarele si confetti, acum fiind barbat in toata firea asa ca si-a exprimatdorinta de a petrece seara la restaurantul ROZMARIN. Consider ca acest restaurant este unul dintre cele mai bune din Predeal. Pentru noi nu a existat vacanta fara macar o masa (in special seara) aici. O singura data am fost cazati in hotelul Rozmarin, dar dupa ce am descoperit alte locatii mult mai bune nu am revenit, cel mai mare minus ar fi faptul ca se afla foarte aproape de DN1. Iarna hotelul arata spectaculos, mii de beculete colorate il impodobesc, pe scarile spre receptie si in curte sant reni, saniute, Mosi Craciuni luminosi, vara sant flori colorate si inmiresmate, peste tot.

Restaurantul se afla in incinta hotelului Rozmarin, pe Drumul National 1, imediat ce treci de indicatorul ce iti arata drumul spre 3 Brazi. Parcarea destul de mare, se dovedeste neincapatoare atunci cand au loc evenimente. Ea se afla chiar in fata hotelului ocupand 2 nivele, iar terasa ce se afla vara in spatele hotelului iarna se transforma in parcare.

Mai intai ai sa dai de scarile ce duc catre lobby si receptie apoi la cativa metrii ai sa gasesti scarile ce duc direct in restaurant. La parter se mai afla pe langa restaurantul principal inca 2 locuri de luat masa sau de sarbatorit evenimente, pt ca deseori am vazut acolo nunti. Acestea se gasesc unul in dreapta langa restaurant iar celalat in stanga spre receptie.

Restaurantul principal este spatios, culorile sant calde, nuante de ocru, maro, auriu si ruginiu il imbraca asa cum si Predealul este imbracat in lunile de toamna. Usa dubla din lemn masiv frumos lucrata este deschisa intotdeauna pentru a ne lasa sa trecem intr-un paradis gastronomic. In dreapta intrarii se afla un helesteu frumos cu pesti de care copiii, si nu numai ei, sant intotdeauna atrasi Tot in dreapta se gasesc barul, expozitia de vinuri si mai nou masutele cu mancare pt mic dejun si cina celor cazati in hotel. Mesele de la parter sant intotdeauna dispuse intr-un anume fel, asa incat sa existe un spatiu generos pt dans. Cele de la etaj sant asezate asa incat sa existe contact vizual cu parterul. Locul orchestrei se afla in stanga scarii ce duce la etaj chiar langa semineul langa care ne-am asezat de atatea ori iarna pentru a vedea dansul flacarilor si a auzi trosnetul lemnelor cu miros de brad. Amenajarile rustice, sant create special pt ati oferi senzatia de familiar, formele neregulate ale lemnului care domina incaperea, decorarea meselor, mirosul imbietor al bucatelor felul in care sant prezentate, intreaga atmosfera, aceeasi de fiecare data, ne fac sa revenim aici cu mare drag.

Formatia ne-a ajutat sa intretinem atmosfera de sarbatoare, i-a cantat baiatului meu La multi ani. Felurile de mancare au fost delicioase si frumos prezentate. Eu am mancat specialitate bucatarului ce consta in cateva feluri de carne gatita cu un sos special si cartofi, sotul meu a macat sarmale cu mamaliguta, branza si smantana, sarbatoritul a mancat platou cald a la rozmarin iar cel mic ca de obicei cartofi prajiti cu piept de pui. Desertul a fost din partea casei. Am luat o carafa de vin, cockteiluri si sucuri. Personalul extraordinar de amabil erau tot timpul pe langa noi ajutandu-ne cu ce aveam nevoie. Deoarece in hotel se afla cazat un grup numeros de nemti pe terasa de la parter s-a facut gratar si un frumos foc de tabara pe care noi l-au urmarit de pe terasa aflata la etaj. Nemtoaicele erau incantate de cantecele noastre ,,pusca si cureaua lata, ,,, mandra floare trandafir ,,asa ca au dansat pana tarziu in noapte, iar noi nu ne-am dat plecati cu una cu doua. La un moment dat cateva turiste romance le dadeau nemtilor lectii de dans iar ei, oameni cu varste inainte erau neobositi, ai nostrii desi mai tineri s-au dat batuti dupa vre-o doua sarbe. Ii priveam fara sa ma satur si ma minunam cat de diferiti pot fi de batranii nostrii, cata bucurie si pofta de viata au, cata incantare era in privirea lor, cata placere de a trai.

Am plecat tarziu din restaurant lasand in urma acordurile unui cantec latino si niste oameni neobositi, dansand in continuare.

Stiu ca nu a fost o aniversare potrivita pt un baiat de 17 ani dar dupa o saptamana cu 3 antrenamete intensive pe zi (se afla in cantonament), a fost o seara linistita si relaxanta petrecuta intr-un loc de suflet la care va recomand sa veniti cand mai treceti prin Predeal.

As fi vrut sa scriu impresiile telegrafic, dar nu pot, pentru ca fiecare loc in care merg, este special, pentru ca eu... am fost acolo.

Trimis de danamandache in 23.08.13 23:34:57
Validat / Publicat: 24.08.13 07:27:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 2007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danamandache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 locul nostru preferat

sunflower
[24.08.13 08:55:55]

La multi ani, pentru baiatul tau!

Un deliciu de rewiev, scris cu mult suflet si candoare!

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[24.08.13 09:44:13]

La multi ani! Ii doresc fiului tau, cu cateva luni mai mic decat al meu, sanatate, noroc, un drum drept si linistit in viata! Toate visele sa i se implineasca!

Cu drag, Floria

[24.08.13 10:02:35]

@sunflower: multumesc din suflet, esti o dulce ca de obicei!

[24.08.13 10:10:21]

Multumesc frumos, sa ne traiasca copiii tuturor, sa fie fericiti sa reuseasca in viata si in tot ceea ce isi propun sa realizeze. Daca ei sant impliniti si noi parintii santem fericiti. Multumesc din suflet.

nicole33
[24.08.13 18:23:42]

@danamandache:

La mulți ani! Să-ți trăiască flăcăul și să fie sănătos.

[24.08.13 18:31:05]

Multumesc mult Nico, si ai tai sa traiasca sa fie fericiti!

makuy*
[24.08.13 18:45:06]

Frumos

La mulți ani!

[24.08.13 19:17:55]

@makuy: multumesc mult maestre si abia astept sa va citesc noile articole.

[24.08.13 22:07:17]

@Floria: multumesc din suflet, si tie sa iti traiasca baiatul sa te bucuri de el sa aiba parte numai de bucurii si de impliniri, sa aiba o viata frumoasa si fericita!

danamandache, Floria, makuy*, nicole33, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Predeal?: