ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2013
ÎNSCRIS: 23.08.13
AUG-2013
3 AD. + 2 COPII -- v: 1 an si 8 ani

Nessebar, un strop din Meditarana la Marea Neagra

Am fost in Nessebar pentru o zi, chiar pe 15 august de Sfanta Marie.

Pentru ca eram cazati in Obzor si numele sotiei este legat de marea sarbatoare am zis ca este pacat sa nu dam o fuga si sa vedem cu ochii nostrii acest minunat orasel.

Din Obzor pana acolo sunt ~45 km, distanta care se parcurge cam intr-o ora pentru ca drumul urca, coboara si este plin de curbe (unele foarte stranse) si nu se poate merge cu viteza mare. Practic se tine soseua spre Burgas si imediat ce ajungeti in Sunny Beach se face stanga intr-o intersectie mare, semaforizata (exista indicator) si dupa aceea mai mergeti 2-3 km si se intra in orasul nou.

Acesta este legat de orasul vechi printr-un pod iar acolo se gasesc numeroase locuri de parcare, pret in jur de 2 leva pe ora.

Cand am ajuns noi era mare balamuc pentru ca se pregateau de sarbatoare, peste tot erau amplasat scene pe care seara urmau sa sa desfasoare concerte, asa ca am fost nevoiti sa ne intoarcem in orasul nou pentru a putea parca.

Ne-am intors in Mesembria (numele vechi al acestui oras contruit pe vechile ruine ale unei asezari tracice si colonizat de greci in 510 i. Hr. si apoi de romani in 71 i. Hr.) cu un trenulet care circula pe faleza si te lasa exact la intrare in oras langa moara de vant. Putin cam scump 3 leva de persoana, dar acceptabil avand in vedere ca ne doream sa ajungem cat mai repede.

Orasul este foarte frumos, plin de ruine ale vechii cetati, cu stradute inguste si pietruite cu case vechi din lemn si foarte multe flori, carciumioare peste tot care amintesc de tavernele grecesti si iti induc un sentiment de relexare si linste.

Multe magazine cu suveniruri, frumos amenajate, cateva plaje cu nisip auriu si peisaje superbe.

Dupa vreo 2 ore de plimbare am hotarat ce este momentul sa luam o cina placuta deasupra marii si am ajuns la restaurantul Emona. Terasa este superba, situata deasupra marii, panorama este de invidiat, gradina frumos amenajata cu mici helestee, multe flori si bun gust.

O cina minunata in compania fructelor de mare si la un pret corect ~80 leva pentru 3 adulti si 1 copil cate un fel de mancare, vin alb, apa, desert).

La intoarcere am schimbat un pic traseul pentru a ne bucura pe timp de seara si de celelalte stradute, frumos iluminate, magazinasele cochete si terasele imbietoare.

Totul aminteste de Grecia si desi ne aflam la mare distanta am ramas cu impresia ca ne aflam la Mediterana. Oamenii sunt amabili, dornici sa te ajute si desi era foarte mare aglomeratie si plin de turisti straini de toate natiile nu ne-am simtit deloc stresati, ba chiar ne-am plimbat cu placere prin acel furnicar.

Concertele erau deja in toi in toate piatetele si lumea era plina de voie buna.

Cu parere de rau am plecat incet, incet spre masina parcat in orasul nou.

A fost o experienta foarte placuta si sper sa mai ajungem acolo pentru ca am avut timp sa ne bucuram in liniste de toate frumusetile locului.

Trimis de cliffhanger in 23.08.13 18:58:28
Validat / Publicat: 23.08.13 23:37:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1975 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cliffhanger); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nessebar: