ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2013
AUG-2013
5 AD. + 1 COPII -- v: 1,3

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Nu te lasa impresionat de imagini!

M-am hotarat sa-mi fac un cont pe AFA doar pentru a va putea impartasi impresiile din sejurul petrecut la Hanul Anselmo. Dupa cateva cautari pe internet, am gasit aceasta locatie care, la prima vedere (din prezentarea detaliata a site-ului oficial) parea chiar interesanta. Asa ca am decis sa merg impreuna cu sotul si copil, plus bunici cateva zile (initial 3 nopti/4 zile) sa ne relaxam inainte de a incepe serviciul.

Ajunsi acolo am fost cazati la Casa Pittino (3 camere din 4). Deoarece nu au mai fost si alte cereri de cazare in aceasta perioada, casa a fost in intregime a noastra ceea ce a consituit un avantaj. Camerele sunt spatioase, dragut decorate, curate deci nu pot avea comentarii negative pana acum. Pretul unei camere a fost de 100 lei cu mic dejun inclus.

Din imaginile de pe site ai spune ca hanul este situat in inima muntelui... este in apropierea unui colt verde de padure (ni s-a spus ca putem fi vizitati de animale salbatice, fapt pentru care nu ne-am aventurat sa facem excursii in padure). Hanul este fix la strada, zona fiind foarte circulata dat fiind faptul ca se face legatura cu Moldova. Cu toate acestea, noi am beneficiat de liniste cat de cat deoarece casa Pittino este un pic mai in spate, ferita de zgomotul tir-urilor.

A venit si ora mesei... din acest moment s-a dezlantuit furtuna... am comandat ciorba (de vacuta, gulas de fasole si de peste) care a sosit dupa un timp destul de indelungat... aproape ca ne-am fi lipsit de mancare. Seara am mancat ce aveam la pachetel. Dimineata am avut o mare surpriza... micul dejun inclus se compunea din o gustare calda (la alegere) care avea ca tarif in meniu maxim 7 lei portia (ex. omleta cu sunca si cascaval). Nu tu cafea, nu tu ceai, nu tu lapte... decat o omleta... la alegere. La pranz, aceeasi problema cu mancarea... putine variante si aduse dupa o asteptare indelungata. Seara am reusit si am mancat o ceafa la gratar cu o garnitura de cartofi naturi/prajiti si o salata de varza (singura varianta de salata, desi in meniu erau destule variante). N-am avut curaj sa comandam peste, dupa ce ni s-a spus ca pieptul de pui trebuie decongelat (as fi vrut sa cumpar un piept de pui la gratar pentru copil... evident ca am renuntat).

In dimineata urmatoare surpriza a fost si mai mare: " nu avem oua pentru omleta, va puteti alege altceva, de exemplu un platou rece adica 2 feliute de cascaval, doua de salam, doua de sunca, o rosie si 4 masline". Asta mi-a pus capac. Din cele 3 nopti de cazare am ajuns sa stam decat doua si asta pentru ca bunicii s-au simtit bine, pentru ca au stat cu nepotica si s-au jucat in curtea hanului. Eu as fi plecat a doua zi.

Am fost dezamagita profund, am fost incantata de prezentarea fabuloasa a hanului din site-ul oficial si galeria foto care te face sa pleci la drum negresit. Ei bine, noi am plecat si am dat peste altceva.

Inca ceva... era sa uit... in iazul sau balta din fata hanului nu mai este peste... pe site spune ca poti sa pescuiesti... asa ca, amatori ai pescuitului aveti mare grija! In speranta ca nu am omis ceva, va doresc sejur placut in alta parte!!

Trimis de irinelle in 23.08.13 15:22:52
Validat / Publicat: 23.08.13 16:47:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în [ALTE ZONE]. A mai fost în/la: Lobogo Panzio

VIZUALIZĂRI: 2334 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irinelle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.08.13 15:40:34]

@irinelle: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂHanul Anselmo [Oituz, CV]: