ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2013
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
AUG-2013

Un colţişor de rai

După experienţa de anul trecut din excursia pe insula Skiathos am hotarât şi destinaţia vacanţei de anul acesta: una din insulele mai apropiate din Grecia. Aşa că în decembrie am început să caut oferte pentru un sejur în Corfu. Am găsit repede o super ofertă la hotel Jason cu o reducere de 50 %. Am studiat piaţa, am citit părerile şi am cumpărat sejurul.

După un drum lung de aproximativ 24 de ore cu tot cu pauze şi timpul de aşteptare la feribot am ajuns la destinaţie.

Cum era doar aproape ora 11 nu am fost cazaţi imediat, deşi nici nu aşteptam acest lucru deoarece ştiam din momentul rezervării că intrarea se face la ora 14. Am dat o fugă până la mare şi când ne-am intors (ora 13) ni s-a spus că putem intra în cameră. Prima impresie a fost bună chiar dacă curăţenia nu era 100 % realizată şi când spun acest lucru mă refer la pardoseală care nu era tocmai impecabilă. Nu era mizerie pe jos dar mi-am murdarit destul de bine talpile, semn că a fost doar aspirat nu şi sters pe jos cu ceva ud.

Am trecut peste acest impediment repede mulţumiţi fiind că am intrat cu o oră mai repede în cameră. În rest totul era curat: lenjeria, prosoapele, obiectele sanitare. Aşa cum au mai scris şi colegii pe site prosoapele ne-au fost schimbate o dată şi lenjeria de 3 ori. Gunoiul nu era ridicat zilnic, ci tot o dată la 2 zile.

Personalul hotelului era foarte amabil şi foarte atent la detalii. În prima zi la micul dejun fetiţă noatră tuşea şi i s-a adus lapte fierbinte... plus că fiind foarte mică primea câte un ou fiert zilnic (la micul dejun nu aveam decât omletă). În prima zi când ne-a fost schimbată lenjeria ni s-a pus un cearceaf dublu deoarece avand 2 paturi în cameră pusesem o patură între ele şi un cearceaf peste ea. Am rămas plăcut surprinşi de atenţia lor.

Micul dejun era cam acelaşi zilnic dar aveam o varietate destul de mare de mâncare şi mâncarea era proaspătă, nu reciclată.

Piscina era curată dar nu am prea facut noi baie în ea.

Priveliştea pe care ţi-o oferă locul unde e amplasat hotelul este una deosebita... un colţişor de rai. Fiind sus pe deal era şi foarte linişte.

Mai greu era cu urcatul dealului la întoarcerea la hotel, dar în ultima zi am descoperit că sunt nişte scări în spatele hotelului care sunt mult mai uşor de urcat. Ca să ajungi la ele trebuie să treci un pic de intrarea în curtea hotelului. A fost bucuria tatălui meu când le-am găsit. Data viitoare vom şti :).

Trimis de Denisa13 in 22.08.13 15:56:15
Validat / Publicat: 22.08.13 17:57:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olympic Beach, vila Dimitra

VIZUALIZĂRI: 6450 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 O poza asemanatoare cu cea oficiala... in piscina se vad si ratele mele.

[22.01.14 09:34:35]

Buna, as dori niste informatii despre acest hotel, mai exact: statiunea in care este situat acest hotel dispune de taverne, magazine, supermarketuri, etc... adica locuri in care sa mergi sa iei seara o masa de exemplu, locuri de unde sa iti faci cat de cat o aprovizionare???

Avand in vedere faptul ca noi daca am ajunge acolo am merge cu autocarul, deci fara masina personala, spune-mi te rog, cam cum este plaja in acea zona, cu pietre, fara pietre, cu arici de mare, fara arici, cu sezlonguri, etc, apa marii este adanca si cu nisip sau cu pietre, etc... sper sa nu te superi dar vreau sa am o viziune cat mai completa a acestui loc si am nevoie de cat mai multe informatii cu putinta. De asemenea as dori sa stiu daca este mare distanta intre statiuni si daca din cate stii si tu exista vreun microbuz, vreun autobuz ceva care sa faca legatura intre o statiune si alta??? Si macar asa informativ cate ceva despre mancare la taverne??? multumesc frumos.

[22.01.14 10:28:44]

@flaviana77: @flaviana77: Buna Flavia. In primul rand nu ma supar si imi face placere sa ajut asa cum pot. Stiu ce inseamna sa-ti planifici o vacanta si am avut si eu multe intrebari de genul asta. O sa-ti raspund punctual la intrebarile tale si daca mai ai alte intrebari te rog sa nu eziti sa mi le pui.

Hotelul se afla in statiunea Ipsos, la vreo 10 km de portul Kerkira. In statiune sunt restaurante si taverne ok. In marea majoritate de zilelor noi am mancat aici. Mancarea e ok iar specificul este mai mult italian si grecesc. Am vazut foarte multi italieni aici. Un fel principal era undeva la 8-10 euro. Noi nu am gasit ciorba sau supa pe la taverne.

Sunt si magazine de suveniruri si supermarketuri cu preturi ok. Cred ca cele mai mici preturi erau la AB dar nu sunt diferente semnificative.

Plaja este cu pietre. Este pe marginea drumului principal si are latime doar de cativa metri. In ciuda plajei foarte inguste nu era deloc aglomerat. Intrarea in apa este lina, fara piere, nu se adanceste brusc si nu sunt arici. In general aricii se gasesc pe pietre. Pe plaja sunt sezlonguri. Cred ca erau 7 euro... dar nu sunt sigura.

Autobuze intre statiuni sunt si circula destul de des. Personal nu le-am folosit dar statia de autobuz este chiar in dreapta, langa drumul ce vine de la hotel. Statiunile sunt apropiate, iar din drum vezi indicatoare spre plaje.

Cu speranta ca ti-am raspuns la intrebari iti doresc vacanta placuta.

[22.01.14 10:40:20]

@stefan_cristina:

Multumesc mult cristina, nu stiu ce inseamna o plaja cu pietre, insa oricum cred ca zona este frumoasa si merita vizitata, iar ca preturi am observat ca este acceptabil acest hotel. In momentul cand imi mai vin idei, cu siguranta te voi intreba fara nici o retinere. Am mai scris niste intrebari si la cele scrise de tine la cealalta ribrica cu excursiile.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [22.01.14 10:57:42]

@flaviana77: Plaja din Ipsos este cu pietre (cam de 5cm) extrem de ascutite, ingusta si se afla imediat langa sosea, la un metru mai jos, deci toti care trec cu masina sau pe jos, te vad si te privesc, in costum de baie, cum te chinui la soare pe pietricele.

E adevarat si ca in apa e nisip extrafin si culoarea apei este deosebita, dar, exista locuri mai bune de plaja in Corfu, de exemplu Glyfada beach sau kalamaki beach sau Sidari sau... si lista poate continua.

[22.01.14 11:10:21]

@ionescunic:

multumesc frumos, treaba este ca agentiile de turism prezinta diverse oferte si na tu te incadrezi in ceea ce iti convine si in functie de bugetul de care dispui.

multumesc tuturor pentru amabilitatea de care dati dovada si pentru raspunsurile rapide pe care le oferiti, am ajuns sa fiu dependenta de acest site si felicit pe cei care il administreaza au avut o idee geniala.

il alta ordine de idei, daca plec la mare sincer oricat de mare si curata ar fi o piscina, prefer sa imi afund talpile in nisip sa simt cum ma frige si sa ii simt mirosul, nu sa stau tolanita o zi intreaga pe sezlong la piscina ca asa mai bine nu mai plec; si asa... astept vara pe nerasuflate si acum cvand vad zapada afara si cum cern norii fulgi de nea... numai acest site ma mai scoate din viata de zi cu zi si ma ajuta sa visez cu ochii deschisi la iubita mea Grecie de care imi este atat de dor.

[22.01.14 15:00:19]

@ionescunic: Multumesc pentru completari. Vreau cu aceasta ocazie sa-ti multumesc pentru nenumaratele ecouri despre Grecia care ne-au inspirat in alegerile facute si in care ne-am regasit. Multumesc "ionescu unic" cum imi place mie sa-ti zic pentru tot ce ai facut aici.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [22.01.14 18:52:20]

@stefan_cristina: Cu multa placere.

fra
    [17.03.15 21:11:42]

Exact asa ziceam si eu si foarte tarziu m-am prins ca ar fi altfel "unic". Si se potriveste!

[17.03.15 21:15:32]

@stefan_cristina - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[17.03.15 22:40:43]

@webmaster26 - Este Ok. Cu ocazia asta mi-am reamintit de acest superb concediu si m-am uitat cu jint pe harta.

Denisa13, flaviana77, fra
    Alte impresii din această RUBRICĂJason Hotel: