ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2013
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUL-2013

Abella - accesibil si comod

Anul acesta am reusit sa bifez ca destinatie de vacanta pentru cinci zile si superbul oras Istanbul. Pentru acesata destinatie am cautat inca din primavara un hotel care sa raspunda catorva cerinte, astfel, doream sa se afle in zona Sultanahmet, sa dispuna cat de cat de parcare, sa aiba disponibil un apartament (noi fiind 4 persoane) si nu in ultimul rand, pretul sa fie unul cat de cat acceptabil (am cerut chiar si ajutorul colegilor AFA…). Cautarile au fost extrem de laborioase avand in vedere faptul ca in Istanbul sunt in jur de 2000 de hoteluri iar in zona Sultanahmet, cam 1200. In prima instanta am facut rezervare pentru unele, dar dupa documentari mai atente, din diferite considerente, am renuntat la acestea. In cele din urma, am hotarat ca alesul sa fie Abella Hotel.

Rezervarea am facut-o pe Booking, am luat apoi legatura cu cei de la hotel pentru a ma asigura ca totul e asa cum doream, mai bine zis, sa am rezervat un apartament pentru patru nopti (pe site-ul hotelului acesta arata super!!) care sa dispuna de aer conditionat (daca initial se specifica ca acesta dispune de AC, intre timp, dupa sejurul meu acolo, a disparut de pe site acest lucru), parcarea sa fie disponibila (sa fac si rezervare pentru aceasta, daca era necesar), si eventual sa incerc o oarecare negociere a pretului. Initial am fost asigurat ca totul e ok, acestia asteptandu-ne la data stabilita si urandu-ne un sejur cat mai placut.

Prima parte a concediului am petrecut-o la Ozdere (voi reveni cu un review despre aceasta destinatie), de aici am plecat catre Istanbul in data de 1 Iulie in jurul orei 10, iar dupa un drum de aproximativ noua ore, parcurs doar pe sosea (am evitat variantele traversarii marii Marmara cu ferry din mai multe considerente, unul din acestea fiind pretul), intram in Istanbul. Pentru a ajunge la hotel am folosit urmatoarea ruta, fiind asistat binenteles de un GPS actualizat cu hartile din 2012: dupa traversarea podului peste Bosfor, am facut imediat dreapta, urmarind indicatoarele de Sultanahmet, coborand pe malul stramntorii, pe langa palatul Dolhambace pana la podul Galata, dupa traversarea acestuia am mers pe Bulevardul Kennedy, pe laga vechile ziduri ale Constantinopolului, pana la intrarea catre Sultanahmet (vezi photo), aici eu am avut ceva de furca, intrucat GPS-ul nu cunostea locatia hotelului, strazile fiind extrem de inguste, multe in panta, iar multe dintre acestea cu sens unic, dar cu ajutorul intuitiei si a bunavointei unor turci, am reusit sa ajung in fata hotelului (chiar daca am facut acest lucru venind pe partea gresita a sensului unic…). Am parcat masina in fata hotelului, unde erau cam trei locuri de parcare rezervate de catre acesta, loc unde masina avea sa hodineasca pana la sfarsitul sejurului. La receptie s-a confirmat rezervarea, dar mai intai am fost poftiti sa achitam sejurul, pe motiv ca aceasta e politica hotelului, ulterior sa mergem in apartament. Dupa plata facuta cu cardul (la un curs de schimb nu tocmai prietenos, cum aveam sa ma conving mai tarziu), am primit cheile apartamentului si am fost invitati sa mergem sa-l luam in primire, insotiti fiind de un angajat al hotelului. Prima surpriza a fost faptul ca apartamentul nu se afla in cladirea principala a hotelului, ci undeva in spatele acestuia, intr-o alta cladire (la momentul rezervarii, acest lucru nu era specificat nicaieri!), loc unde nu era nici un loc de parcare liber, dar daca s-ar fi eliberat am fost sfatuiti sa mutam masina acolo, iar pana in acel moment am fi putut sa o lasam in fata hotelului. Aveam sa constatam ca apartamentul nu era cam ceea ce doream noi, era de fapt un apartament normal, intr-un imobil destul de vechi, la etajul unu, accesul facandu-se pe niste scari inguste, abrubte si total respingatoare (ca mai toate celelalte din respectiva zona), compus din trei camere in care ar fi incaput fara probleme 6-7 persoane, avand in doua camere cate un pat matrimonial iar in cea de-a treia trei paturi single (ai mei au spus ca aratau ca niste sicrie!!), o bucatarie utilata, o toaleta destul de sinistra si un dus identic! (sub nici o forma nu arata cu descrierea de pe internet, cu toate ca acum vad ca pe booking s-au mai schimbat oarecum lucrurile, dar nici asa nu cred ca prezinta prea bine starea de fapt). Cireasa de pe tort a fost fapul ca in nici una din camere nu era aer conditionat, lucru pe care-l urmarisem in mod expres in momentul rezervarii. La receptia hotelului am primit explicatia ca vina e a celor de la booking, am cerut sa fim mutati in cladirea principala unde toate camerele au aer conditionat (si arata a camere de hotel), ne-au oferit o tripla la etajul patru, cu toate ca, . mai mult ca sigur, toate camerele erau libere, deoarece am vazut ca acele camere ce erau libere, aveau usile larg deschise, asa am avut ocazia sa le vad pe majoritatea acestora! Am solicitat sa primesc totusi doua camere duble, noi fiind patru persoane, dat au spus ca nu se poate deoarece apartamentul e la acelasi pret cu camera tripla (acum am vazut ca aceasta e considerata suita), iar neavand disponibile paturi suplimentare, solutia gasita pentru a reusi sa facem loc sa poata dormi patru persoane, a fost acceia de a lua o bancheta de la receptie iar cu ajutorul acesteia si a unui scaun din camera, sa mai facem loc pentru o persoana (ce mai, aventuri!!).

Am ajuns in sfarsit sa va prezint camera in care am stat: tripla destul de spatioasa, cea mai mare din hotel, din cate am vazut, si singura cu balcon, avand un pat matrimonial si unul single, un dulap, un minibar extraplin (cel mai plin minibar pe carel-am vazut, si credeti-ma, am fost prin ceva hoteluri!) despre care am sa povestesc un pic mai incolo, o baie destul de micuta dar suficient de curata, un LCD cu acces la satelit (90% programe turcesti), si un balcon in care se afla o masa cu doua scaune, loc de unde se vede marea Marmara, Hagia Sofia, Obeliscul Egiptean, ce mai, un loc care face toti banii! (cu toate ca am vazut trecand pe marginea acestuia cateva pisici, iar in una din seri, am avut surpriza sa treaca pe sub nasul meu un dihor!) Nu stiu daca pentru unii e un impediment sau nu, dar apropierea de Moscheea Albastra face ca chemarile la rugaciune a muezinului sa se auda din camera, dar mei ales de pe balcon, ca si cum acesta ar fi langa tine! Micul dejun se serveste pe terasa de deasupra hotelului, loc unde privelistea te lasa fara cuvinte, acesta fiind unul dintre aspectele pozitive ale acestuia (fotografiile spun totul despre acest aspect) ! Acesta nu e foarte bogat, dar nici extraordinar de sarac, am inteles ca acesta e nivelul majoritatii hotelurilor de aceasta categorie din zona: ceai, cafea, masline, branza, salam, oua fierte, unt, gem, paine, suc (nu natural), un fel de chec, ce mai, nu indestulator dar pot spune ca suficient.

Cred ca am punctat destul de bine aspectele negative ale acestei locatii, dar acum sa le prezint pe cele ce le-am considerat pozitive:

-faptul ca are un lift e un avantaj fata de alte locatii asemanatoare din zona

-apropierea de principalele obiective de interes turistic din zona: Moscheea Albastra –cam 3-4 min de mers lejer, Sfanta Sofia – cam 7 min, Marele Bazar- 20-25 min, Hipodromul (Obeliscul) la cca 3 min, Arasta Bazar- eu zic ca nici la 3 min, Palatul Topkapi la 8-10 minute, la fel si Basilica Cisterna iar Bazarul de Mirodenii, cam la 30 min, daca alegi sa mergi pe jos. Tot de aci se face cam 40 min, inclusiv mersul pe jos pana in piata Sultanahmet de unde se poate lua microbuzul gratuit, pana la Istanbul Akvaryum (vezi impresii).

-acesta mai dispune de o mica terasa pe trotuarul din fata hotelului si un restaurant la demisol (nu pot sa va spun mai multe despre acestea pentru ca nu am luat masa acolo, dar arata si am vazut ca au cam aceleasi preturi ca mai toate terasele si restaurantele din zona)

-faptul ca asigura cele cateva locuri de parcare gratuite e un atu mai mult decat important pentru cineva care vine cu masina in Istanbul (cine a mai fost cu masina in Istanbul stie despre ce vorbesc!)

Acum sa va vorbesc despre minibarul amintit mai inainte: de la inceput am vazut ca acesta e burdusit cu doze de bere (5-6 buc), suc acidulat si natural, apa minerala si plata, ce mai, cam 20-30 de doze si sticle de diferite, reci si apetisante, mai ales pentru o persoana care se cazeaza dupa cca 8-9 ore de condus, in situatia in care afara sunt in jur de 30 de grade… Faptul ca nu era nici o lista de preturi pentru continutul minibarului, m-a facut sa atentionez gasca ca aici e ceva in neregula, asa ca am preferat sa cumpar bere si apa de la magazinul de la colt (preturi destul de acceptabile pentru Istanbul), fapt pentru care aveam sa ma felicit la sfarsitul sejurului, atunci cand menajera a scos fiecare doza din minibar pentru a o numara si a o verifica in acelasi timp daca e goala sau nu…bine inteles ca nu s-a predat camera fara acceptul acesteia, asa ca va inchipuiti ce preturi avea continutul minibarului…

Si inca un lucru de care vreau sa amintesc, curatenia se facea zilnic, marea surpriza, fiind inca de a doua zi, a fost ca nu mai gaseam camera incuiata, de fiecare data am semnalat acest lucru la receptie, dar povestea se repeta zilnic, norocul nostru a fost ca nu a lipsit nici o data nimic din camera, poate si pentru faptul ca pe fiecare palier erau camere de supraveghere.

Ca si concluzie, vreau sa spun ca acest hotel e potrivit si e recomandat celor care au anumite asteptari referitoare la cazare, masa, parcare, etc, si sper ca cu ajutorul meu sa clarific pentru cei ce vor alege acest hotel ca destinatie pentru urmatoarele vacante in Istanbul!

Alegeri intelepte si vacante placute tuturor!

Trimis de kelyboy in 22.08.13 11:52:37
Validat / Publicat: 22.08.13 14:15:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2289 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Aici panta nu e foarte mare, alte hoteluri sunt amplasate in locuri aproape imposibile!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 27.73 EUR pe cameră

[22.08.13 12:34:36]

Un foarte bun review, care trebuie remarcat.

kelyboyAUTOR REVIEW
    [22.08.13 14:07:33]

@webmaster: E aproape ok, doar ca e pozitionat pe cealalta parte a strazii, pe dreapta.

Webmaster, se poate insera http://www.youtube.com/watch?v=AoIo_Xv5uSk&feature=youtu. be, pentru ca atmosfera sa fie completa...

Multumesc!

[22.08.13 14:14:14]

@kelyboy: adăugat ilustraţia video-muzicală indicată

Referitor la localizarea pe hartă: rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=41. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv - copiază-le și scrie-ni-le te rog aici
  • kelyboyAUTOR REVIEW
    [22.08.13 14:33:21]

@webmaster: ok, 41.003642,28.975343

[22.08.13 14:41:09]

@kelyboy: Mulţumesc, am actualizat coordonatele - amfostacolo.ro/harta-turc ... la-hotel__15153

kelyboy