ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2013
ÎNSCRIS: 22.08.13
AUG-2013

Penny & Elias Apartments Zakynthos

Buna ziua,

As dori pe scurt sa las citeva impresii despre aceasta locatie pentru ca am fost foarte multumiti, si la rindul meu am cautat cazare nu am gasit nici o informatie despre aceasta locatie si nici directii.

Penny & Elias se afla in Argassi, la intrarea dinspre Zante (Zakynthos) Town, la biserica de pe partea stinga, virati la dreapta si tineti pina in virful dealului. Este un semn cu locatia dar in greaca. Aici va va intimpina dl Sotir, pe care toata lumea il stie.

Locatia dispune de camere matrimoniale si de apartamente, noi am fost cazati intr-un apartament fiind cu finii nostri si fiind singurul disponibil la aceea vreme. Cum se intra in apartament este bucataria destul de generoasa, baia in stinga, iar cele doua camere in pozitionate in fata, si care dispune de o terasa foarte generoasa.

Bucataria este mobilata cu tot ce trebuie, frigider, aragaz, cafetiera, cuptor ,,vesela si tacimuri, aerul conditionat este unul singur si este pozitionat in bucatarie directionat catre cele 2 camere, bineinteles trebuiesc toate geamurile inchise ca sa functioneze.

Terasa are o vedere superba la mare (cereti camere la etajele superioare), eu cu sotul chiar intr-o seara am tras paturile jumatate pe terasa cu usile deschise, iar dimineata soarele si marea ne-au intimpinat. Cumparaturi am facut de la Lidl din Zante, care este dupa podul de intrare in Zante dinspre Argassi, virati la stinga si tineti directia Laganas.

Curatenie in fiecare zi, parcare mare generoasa, internet nu au, dar folositi wifi de la Hotel Elea, care este peste drum. Ca destinatii nu vrea sa fiu carcotasa, dar multe locuri care au fost enumerate nu au prezentat interes (parerea mea personala) depinde la ce te astepti. De exemplu plaja Dafni care este pe un drum oribil si lung nu merita interes, plaja Gerakas care, ok testoasele (pe care nu le vedeti) au cuibul lor, dar nu difera de o plaja. normala.

La Navagio am mers din Portul Vromi cu o barca cam de 20 de persoane, 15 euro de persoana, dar a meritat din plin prt ca poti sa stai cit vrei, nu esti conditionat, doar sa anunti capitanul ca pleci cu urmatorul vapor, sau urmatorul, asta pina la ora 17 cind este ultimul. Am studiat oferta cu croaziera de 20 euro toata ziua, si nu este interesanta, pentru ca puncte de interes sunt doar citeva si te tine toata ziua pe mare. Blue caves cu vaporas din Ag Nikolaos (foarte frumos), iar pe drum sunt locuri cu plaje foarte frumoase. Apusul de la Kampi, Porto Limnionas foarte ok, snorkeling pentru pasionati, Banana Beach care este in Vasilikos, este o plaja foarte frumoasa cu sezlonguri, umbrele, bar- restaurant, musica ambientala, sporturi nautice.

Am fost si la Green Frog Restaurant se maninca foarte bine, dar cel mai frumos este in Zante la Thymalos Taverna, mincare foarte buna, fructe de mare proaspete, atmosfera si preturi foarte ok, 4 persoane am platit 37 euro. Au si meniuri fixe cu fructe de mare incluse 8 euro de persoana. Distanta din Zante fata de localitati este astfel: Argasi- 3km, Laganas 16 km, Porto Vromi 30 Km, Ag Nikolaos- 38 km.

Trimis de mihaela80 in 22.08.13 10:28:18
Validat / Publicat: 22.08.13 12:58:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Cor

VIZUALIZĂRI: 1654 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaela80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 AG. NIKOLAOS

[22.08.13 10:53:20]

@mihaela80: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

mihaela80AUTOR REVIEW
[22.08.13 11:00:36]

Si eu va multumesc,

pentru toate informatiile oferite, chiar mi-a fost de mare ajutor acest site.

Multumesc

[22.08.13 12:56:26]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Penny & Elias Apartments [Argassi]» (nou-creată cu această ocazie pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare.

Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazare - poți scrie eventual notele de la CAZARE sub formă de ECOU, le vom adăuga noi în caseta tehnică.

Deloc în ultimul rând: pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

mihaela80