ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2013
ÎNSCRIS: 16.06.11
AUG-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

O saptamana in Italia. Imagini multe , vorbe putine.

MARIO GUALTIERI - MALEDITTA SIGARETTA

Ziua 1: Napoli. Oare cel mai murdar oras din lume???

Ziua 2: Din infernul gunoaielor in paradisul verde-albastru. Cam asa as descrie plecarea din Napoli si sosirea la Capri.

Ziua 3: Capri. Inca o zi printre vip-uri (daca e sa-i judecam dupa cum sunt imbracati). Incep sa inteleg semnificatia cuvantului "exclusivist". Restaurante cu lumanari pe masa, cupluri cu decalaje vizibile de varsta, tocuri inalte. Genti cu 3 zerouri dupa prima cifra. Eu am pe spate rucsacul primit pe puncte de la Cora. Ma pregatesc sa vizitez Grota Albastra.

Croaziera in jurul insulei si "Grotta Azzurra". Ei, da... Asta chiar ca merita toti banii. Inclusiv palaria cazuta irecuperabil in mare. Culoarea albastra trebuie, probabil, redefinita...

Ziua 4: Anacapri. Vila San Michele scaldata in lumina si Sfinxul privind spre largul marii. Cum o fi sa locuiesti intr-un asemenea loc? Habar n-am. Imaginatia mea nu parcurge asemenea distante. A obosit si ea...

Ziua 5: Ultima zi la Capri. Marina Grande contrasteaza strident cu atmosfera de sus, de pe stanca. Drumul spre plaja de langa port e insotit de mirosuri nedorite, de chistoace de tigari si ambalaje de biscuiti. Inghesuiala mare, prosoape intinse pe jos, bidoane cu apa rece, genti frigorifice. Notiunea de nisip trebuie eliminata din mintea celui ce alege acest loc. Dimensiunea pietrelor imi readuce in memorie portia de fudulii cu care m-am delectat mai de mult la "Nicoresti". Privind la cei care inainteaza in apa printre bolovani, ai impresia ca vezi niste acrobati pe sarma. Instinctul de conservare mi-a protejat proprietatea asupra papucilor. Nerecomandat iubitorilor de plaja si scaldat.

Sorrento. Am revenit pe continent.

Ziua 6: Timpul trece, nu mai avem mult de visat.

Coasta Amalfi: drum ingust si sinuos prin munte. Stresant si periculos. Se impun 2 lucruri: extinderea Casco si un virtuoz al volanului, cam asa, ca mine.

Pentru a descrie imaginea stancilor abrupte care privesc spre mare e nevoie de cineva cu vocatia scrisului, deci nu mai insist.

Italia incepe sa devina un taram al recordurilor: daca la Roma am baut cea mai scumpa bere, la Positano am platit cea mai scumpa parcare. Si ca sa nu fiu acuzat ca mi-e gandul doar la bani, mai spun ca la Capri am mancat cea mai proasta pizza. Dar toate astea sunt fleacuri...

Seara plimbare prin Sorrento: Piazza Tasso, pizza Napoli, vino della casa, O sole mio...

Ziua 7: Dupa albastrul transparent al marii, grote si forme imcredibile sapate in stanca, putina istorie: Pompei, un oras infloritor si viu transformat in ruine de vulcanul ucigas. Fiinte umane incremenite in lava.

Ghinionul unei pene de cauciuc compensat de norocul unei zile mai putin toride (sau invers).

Dupa care am urcat sa vad cu proprii ochi sursa nenorocirii: craterul conic al Vezuviului. Era calm, nu dadea semne de neliniste.

Ziua 8: Albastrul a capatat nuante de gri. Ultima zi, primele picaturi de ploaie (scurta, de vara). Plimbare de ramas-bun prin Sorrento, trenul spre Napoli si... acasa. Micul jurnal de calatorie se incheie aici.

Trimis de mlucian in 22.08.13 09:35:43
    Validat / Publicat: 22.08.13 13:13:00
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma, Venetia, Bologna, Rimini, Padova.

VIZUALIZĂRI: 3491 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mlucian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Positano.

diana-camelia* [22.08.13 17:09:09] »

foarte frumos... mi se pare si mai frumos cand reusesti sa transmiti succint, fara vorbarie multa, impresii si emotie...

nickro [22.08.13 23:53:37] »

Puteti da, va rog, ceva detalii despre cazarea in Capri si daca exista locuri pentru a lua masa ceva mai ieftin!

mlucian [23.08.13 08:08:21] »

@nickro: eu am stat la "gatto bianco". scump, dar la 100 m de "piazzetta". exista si locuri mai accesibile de luat masa. trebuie doar verificat meniul, nu e dracul chiar asa de negru.

nickro [23.08.13 08:33:37] »

@mlucian:

Merci pt. "incurajare". Zona Capri-Coasta Amalfi e pe lista mea scurta, de viitoare plecari. Daca se concretizeaza, poate va mai intreb cate ceva!

webmaster [23.08.13 09:47:48] »

@mlucian:

eu am stat la "gatto bianco"

Am creat o rubrica noua pentru acest hotel.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Multumim.

webmaster13 [23.08.13 12:37:29] »

diana-camelia*, mlucian, nickro
    Alte impresii din această RUBRICĂHai-hui prin sudul Italiei: