ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2013
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUN-2013

Limenaria, cel mai frumos oras din Thassos

In timpul vizitei celor 4 sate montane, Sotiros, Kallirachis, Rachoni si Kazavitis, dintr-o casa de piatra cu terasa inalta, in Kallirachis, pe la ora 11 dimineata, cu-o cafea aburinda in mana, apare buimaca o englezoaica (cred) si ma intreaba “What time is it”? ... cred ca femeia era rupta de lume si cred ca nu prea stia ea nici in ce luna sau zi a saptamanii ne aflam…aflasem ca in aceste fascinante sate de munte ascunse intre stanci, platani si florile din curtile oamenilor si-au cumparat case de vacanta, multi nordici, in special pensonari, care, profitand de preturile mici ale caseleor si clima insulei, s-au retras aici in Elada, in sezon sau chiar pe intreg timpul anului, dupa o viata de munca in bogatul dar recele si cetosul lor Albion. Nu stiu cum putea trai acea femeie, atat de izolata de lume, acolo sus in creierul muntilor, chiar daca marea si plaja calda nu se afla decat la 3-4 km de casa ei si o camioneta cu diverse produse alimentare, trecea in fiecare dimineata, prin fiecare sat de munte, oferindu-si marfa... ” Pestakiiii", “Pepenakiiii”, ”Castravetakiii" sau “Branzakiiii”, vindem, vindem, proapete, precum geamgii, ce sticla in spate, isi "strigau" marfa pe vremuri prin Bucuresti... ”geamuri, geamuri de vanzare”, "hai la geamuri ieftine, neamule! ”

Fata de aceste locuri izolate, Limenaria, al doilea oras din insula, dar, dupa parerea mea, ca frumusete, primul, e foarte, foarte aglomerat si animat. De ce imi place mie Limenaria? In primul rand pentru culorile ei. Fiecare terasa are alt aspect, alt colorit, alt parfum, al design, si majoritatea sunt situate pe o faleza inalta, unde, te poti aseza la o masa chiar deasupra marii si unde valurile se sparg de tarmul pietros, la picioarele tale, la cativa metri sub tine. Mancarea vine repede, adica ce mai, de cum te-ai asezat la masa, o carafa cu apa rece te si asteapta pe masa. (dar si vinul se serveste, daca doresti, la carafa). Chelnerii sunt amabili dar nu agresivi ca in Limenas, parca aici au mai mult bun simt, (ca si-n restul insulei, de fapt). Cu mancarea, anul asta, am avut surprize, v-am mai povestit, in urma cu doi ani a fost excelenta, anul acesta ne-a prins ploaia insa pe terasa si am intrat undeva la intamplare. Era multa lume acolo, terasa era acoperita. Nu e adevarat ce se spune "ca acolo unde e multa lume (deci rulaj alimentar) ", mancarea e mai bine pregatita. Poate dimpotriva. Cei de la bucatarie se grabesc, pestii nostri erau aproape cruzi si crusta ce-i invelea, veche. In drum spre casa, in timp ce me tineam de burta, ne faceam deja socoteala cam cat de scumpa a fost masa de peste…22 euro mancarea si bautura, 2 euro ciubucul si vreo 200 de euro consultatia la medic si medicamenetele daca iese cumva vreo toxinfectie alimentara din toata treaba asta. Dar am avut noroc.

Dar, cu exceptia acestui mic incident, Limenaria are de toate…o vegetatie mult mai interesanta decat in restul insulei (cactusi, palmieri, leandrii albi, rosii, mov si galbeni), o faleza minunata, luminata seara de lampioane, doua plaje, dintre care un mica si a doua destul de mare, cu umbrelute frumos colorate, un bazar imens, cred ca e mai mare decat cel din Potos sau Limenas, bazar in care gasesti produse (mai ales fructe si legume foarte ieftine, rosii, varza, castraveti, salata, la mai putin de 1 euro kilogramul, bere Mythos, la 0,85 euro sticla, gyros, la 2,5 euro portia, paine prospata, fabricata "ad-hoc"), un port romantic, ce te intoarce in timp cu multe secole, cand insula Creta era “placa turnanta” a comertului din Mediterana si erau preferate porturile din sudul insulelor grecesti (precum Limenaria), nu cele din nord. Dar dezvoltarea adevarata a orasului a avut loc mai recent, datorita descoperirii unor zacaminte de pietre pretioase, care au dus la infiintarea unei manufactur de bijuterii, alaturi, la Iris Gold. Nemtii au fost cei care au gestonat aceasta afacere, poate de aceea exista atat de multi germani si prin satele de munte aflate la numai 30 de km de Limenaria, pe coasta vestica. Cladirea directoratului vechii exploatari miniere, mai domina si astazi, pe o colina, intreg orasul Limenaria, deasupra unor golfuri si golfulete stancoase si salbatice, iar de pe alta colina, de langa manufactura Iris Gold, orasul apare in toata maretia lui. Nu departe de Limenaria exista si alte cateva plaje frumoase, precum Pefkari, Tripiti Beach, Metalia, San Antonio Beach sau Psili Amos Beach dar noua de placeau plajele mai putin aglomerate, asa ca trageam mai mereu pe plaja de langa “Iris Glold”, unde nu eram deranjati de nimeni si unde, chiar daca in apa apareau niste placi stancoase pline cu arici de mare, puteai sa savurezi jocul valurilor in liniste. Seara, daca poposesti printr-o taverna, poti gusta din farmecul unei seri grecesti, caci majoritatea tavernelor ofera buzuki, 10% reducere (pe care-o veti intalni si prin alte taverne din insula) sau un desert “din partea casei”. Am admirat intotdeauna la greci, tenacitatea cu care stau ei si-si asteapta clientii cu un zambet bland, (parca s-au nascut cu el pe buze) lipsa (aparenta) a invidiei daca un client alege taverna “vecinului”, sau rezistenta fizica a persoanelor in varsta, in bazar, (unde gasesti taraba langa taraba si adeseori e foarte cald), de a sta ore intregi, langa un set de pliante, fotografii sau scoici de mare, asteptand clientul.

Din port se organizeaza circuite pe mare, care cuprind in mod obligatoriu si o halta la Giola, care nu e departe, iar langa Limenaria mai exista si o scoala de scufundari “Diving School”, unde exista instructori care te invata ca exista si o lume a tacerii, minunata si misterioasa, dar din care nu vei gusta nici macar o picatura, caci nici macar Jaques Yves Cousteau sau Bob Ballard, dupa o viata intreaga de scufundari, n-au ajuns s-o cunosaca in intregime.

Portul din Limenaria e mic dar plin de farmec. Barci si barcute de pescari se leagana in vant, navoadele colorate zac pe chei la uscat. Ah, dac-ar fi avut regizorii serialului romensesc “Toate panzele sus”, ce ne-a incantat copilaria, un astfel de port ca si cadru de filmari, nu mai trebuiau sa construiasca din lemn si carton un port artificial pe litoral!

Limenaria e situata langa soseaua de centura a insulei, de pe care poti imediat sa patrunzi in oras, unde gasesti o increngatura de strazi si stradute, mini-market-uri, tarabe, brutarii, magazine de peste, de antichitati, taverne, hoteluri, etc, apoi, paralel cu faleza, vei intalni si bazarul, care e o entitate distincta, si unde poti sa-ti pierzi mult timp si apoi, vei intalni ca "ultima Thule", faleza si portul, unde e bine sa-ti parchezi masina intr-o parcare (fara plata) si sa te plimbi “in sus si-n jos, la pas”, de-a lungul falezei si sa casti ochii la tot ce-ti ofera acest loc. Sa-ti umpli adanc plamanii cu farmecul lui. Cu agitatia si culoarea, cu viata si farmecul lui, intrerupte doar de muzica sacadata a valurilor ce lovesc tarmul. Pentru gurmanzi, Limenaria este patria fructelor de mare, in fiecare taverna vei gasi cam tot ceea ce poate pescui un pescar si apoi, prepara un bucatar. Limenaria este si locul unde fac popasul "de pranz” majoritatea turistilor ce fac ocolul insulei, caci pe-aici e locul pe unde ti se face foame, si cand mai dai si de tavernele colorate si cocotate pe faleza scaldata in spuma valurilor, e aproape imposibil sa nu poposesti pe una dintre ele.

Daca am sa mai ajung vreodata in Thassos, voi alege, fara indoiala, Limenaria.

@Web, te rog muzica, mersi http://www.youtube.com/watch?v=cDxeyMICpo0

Trimis de dorgo in 22.08.13 08:04:41
Validat / Publicat: 22.08.13 09:44:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Insula Zaky

VIZUALIZĂRI: 13693 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 "Limenaria [..." / Main Street Two, strada bazarul, are si ea cateva taverne cu terase in care mancarea se serveste, pe romaneste

dorgo [22.08.13 08:18:35] »

@pozele, pe la ora pranzului

webmaster03 [22.08.13 09:44:19] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Thassos" (deja existentă pe sait)

valimi [22.08.13 10:41:59] »

@webmaster69: desigur, articolul va fi mutat de autor si pe rubricile corespunzatoare ale altor saituri (deja existente pe internet).

danamandache [22.08.13 12:14:56] »

Foarte frumos ai simtit si ai trait acest oras!!!

dorgo [22.08.13 15:24:42] »

@danamandache: deocamdata in Grecia, doar doua "orase-port" m-au fascinat, Zante-Town din Zakynthos si Limenaria din Thassos

iulianic [22.08.13 15:29:14] »

@dorgo: Cum să nu citesc dacă se scrie despre Grecia? Eu am fost, am savurat, dar... n-am scris nimic!

dorgo [22.08.13 15:36:46] »

@iulianic: Grecia e o tara prea frumoasa, care nu poate fi descrisa in cuvinte, cuvintele sunt prea sarace si ar putea mai mult sa strice frumusetea amintirilor, Grecia trebuie savurata ca o floare de crin, sau de "nu ma uita", sau de liliac, sau de... sau de... si-atat!

diana-camelia* [22.08.13 16:59:35] »

@dorgo:

Cum e Zakynthos comparativ cu Thassos? Cel de-al doilea nu" paleste "comparativ cu primul?

dorgo [22.08.13 17:54:30] »

@diana-camelia: amandoua insulele sunt frumoase, poate singura diferenta e ca-n aceeasi perioada a anului, apa e mai rece in Marea Ionica decat in Marea Egee, dar cine a mai vizitat inca vreo 3-4 insule grecesti (Rhodos, Santorini, Corfu, Creta, Lefkada, Skiathos, etc) cred ca ar pune aceste doua insule mai pe la coada...

diana-camelia* [22.08.13 18:32:47] »

@dorgo:

am inteles...

Alex_Macedo [22.08.13 19:49:39] »

Dottore!

... ehm... sigur că aș putea arunca cu mici ironii, așa cum ai făcut tu le review-ul meu. Eh... poate că, tu, atunci, ai "simțit-o" ca o glumă inocentă - vorbesc de Punctul G - și am intrat și eu în joc, pe considerentul că, în scris este dificil să redai exact ceea ce și mai ales CUM spui, anumite lucruri!

Așa că...

... cum am mai... iterat pe aici pe undeva: Când vrei, îți iese!! Review-ul tău, nu-mi permite, ca "cititor", să-l iau în derâdere. Am spus că ai talent și îmi mențin părerea... atunci când îți canalizezi scrierile spre ce ceea ce ai văzut și simțit, așezând totul pe o linie care face plăcere cititorului. Indiferent că ai sau nu ai postat aceleași lucruri pe alte site-uri... cu toate că dacă vrei să o faci, măcar fă-o in exclusivitate! Ar fi mult mai corect și pentru tine să nu-ți faci un copy-paste, stil "pe-mine-mă! "

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [22.08.13 21:34:41] »

@dorgo: astea sunt glume marca DORGO, apa e mult mai calda in Zakynthos, pentru ca insula e mult mult mai la sud.

Apa in Zakynthos e mult mult mult mai frumoasa mai clara si mai curata, deosebit de albastra.

Zakynthos desi nu e insula mea favorita, are Navagio, plaja cea mai frumoasa si cea mai pozata din Europa, are 400 de pesteri albastre, are croaziere si optionale adevarate si nu glume, are ca vecine Lefkada si Kefalonia, are Laganasul, centrul distactiei, are caretta caretta, are Agios Sostis, are o multime de plaje superbe cu nisip extrafin, are cel mai mare drapel al Greciei din lume, are cel mai batran maslin si as putea contiunua asa pana marcheaza Swansea al 7 lea gol...

dorgo [22.08.13 22:02:33] »

@Alex_Macedo: explicatii... draga Alex, poti arunca cu orice ironie, eu nu ma supar niciodata nu cunosc acest sentiment, cred ca e un defect genetic, (sunt un tip vesel, voi trai 100 de ani), si daca-l cunosc, pana-mi dau seama de ce m-am suparat, mi-a si trecut supararea... apoi, singurul sait pe care am scris dintotdeauna, este AFA, dar am transferat pe alt sait timp de 9 luni, cat timp am fost suspendat de pe AFA, cateva scrieri de-ale mele... acolo, m-am intalnit cu cateva fete si baieti de pe AFA cu care m-am inteles excelent si, mai ales, si nu mi-am pierdut antrenamentul si indemanarea, ba am mai si creat mult "nou-produs" turistic, care acum il readuc pe afa, odata cu expirarea pedepsei... asta e tot... si viata merge mai departe... numai bine, hai sa traim!

dorgo [22.08.13 22:17:55] »

@ionescunic: in Marea lu nea Ionica, exista (o explicatie), ca fimiu a terminat Geografia la BBU Cluj (nu BBC) (Babes Bolyai University) si un profesor batran, batran, mai batran decat Timpul le-a explicat la cursuri cum ca-n marea asta cu nume romanesc exista niste curenti reci care se-nvart si se tot invart, chiar si vara... eu n-am crezut, asa ca am testat... pe coasta vestica a Zaky, unde e si Navagio, am sarit din vaporas si am inotat pana la mal vreo 50 metri, apa receeee, brrr... apoi am mai facut a doua baie si in golful Navagio, langa epava, si am inghetat... era in iune... in schimb, in sud, in golful Laganas, apa era calda...

Tot in iunie in marele golf al marii Egee, unde exista insula Thassos, am facut 3 ani la rand baie pe-acolo, in multe, multe locuri... apa era calda peste tot... never "brrr"!... asa ca va trebui sa-i explici acelui profesor universitar de la BBU Cluj, ca n-are dreptate... dar, ce mai conteaza? ... cand esti in Grecia, poa' sa pluteasca si aisberguri in mare, ca mie tot nu-mi pasa, tara asta e frumoasa oricum...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [22.08.13 22:29:45] »

@dorgo: si ce facem comparam mere cu pietre acum?

Plajele din staitiuni au apa mult mai calda ca in Thassos, eu am fost exact in aceeasi perioada 27 iunie-3 iulie si in Thassos si in Zakynthos si pot sa iti spun ca in Thasos era frigulet, maxim 22 de grade, iar in Zakynthos era asa calda ca preferam sa stam in apa decat pe uscat, iar profesorasul tau... e de geografie nu de turism, cine se cazeaza pe vest in zakynthos? Si cine merge la plaja pe vest? Baba oarba poate, dorgo nu suporti sa nu ai dreptate dar acum nu ai, si te rog nu aseza Zakynthos la coada listei ca nu e acolo totusi.

dorgo [23.08.13 07:58:29] »

@ionescunic: Intrebai " Si cine merge la plaja pe vest? " Merge numai vaporasul, cu 20 de euro, iti face turul insulei si opreste pe doua plaje cate o ora... una este Navagio, care e mirobolanta!!! e fantastica, culoarea apei se schimba de la o ora la alta, acolo iti dai seama ca verdele si albastrul au inca 4-5 nuante intermediare, ... la "Blue Caves", vaporasul nu opreste ca sunt mute si mici, acolo nu poti intra decat cu barcute cu motor... Zaky pare o insula mai de lux, cu piscine la fiecare aparthotel, cu camere mai selecte, cu gradini exotice langa terasa ta, dar in afara de turul insulei si inca o optionala la Insula Broastei tesoase, ca sa vezi Carette (pe care poti sa nu le vezi), n-ai ce face, dacat sa bati orasele Laganas si Zante (superbe), si inca 2-3 localitati si cateva plaje... o saptamana ajunge pentru Zaky (care are in vest o luuunga coasta deserta, nepopulata, inalta si arida-toata viata insulei e concentrata in sud-est), dar pentru Thassos, nu-ti ajung nici 2 saptamani, ca sa ajungi peste tot (25 de plaje, multe localitati frumoase de mare si munte, ascensiune pe Ypsario, manastiri, muzee, etc) iar despre temperatura apei... ar trebuie sa consultam un expert-consilier pentru Grecia in turism (profesionist), vezi ca multe bloguri sunt facute de lucratori in turism, care merg de 10-15 ori pe an in acea tara, cam peste tot, asta e meseria lor, si au niste reportaje depre Elada absolut fantastice... uneori cand citesc ce scriu ei acolo, imi vine sa ma las de scris...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [23.08.13 08:17:12] »

@dorgo: Iti raspund pentru ultima data, tot ce spui e o gluma, in Zakynthos nu sunt statiuni in vest, sunt doar in sud si est, unde apa acum fierbe, iar problemele tale cu specialisti si alte mizerii te rog sa ti le pastrezi pt tine, un agent de turism abia daca are timp sa bage un picior in apa in timpul unui infotrip si niciodata nu pleaca asa mult pe an, cand ar mai avea timp sa mai vanda ceva daca e plecat tot timpul?

Despre ce ai de vazut in Thassos, poate ai dreptate dar oare conteaza sa vezi tot ca sa iti dai seama ca nu e mare lucru si nimic extraordinar de deosebit si de negasit in alte 300 de insule?

In Zakynthos ai ceva de negasit Navaggio si caretta caretta, iar optionalele din zakynthos sunt atat de multe incat nu le-ai vazut se pare, dar asta e o alta discutie, doar vaporasele care dau turul insulei din Zakynthos comparate cu barcile din Thassos si ma fac sa zambesc de la o ureche la alta.

Daca tu ai stat atatea saptamani in Thassos asta nu inseamna ca e buricul pamantului si nici macar al Greciei, nu, e doar o insula mica intr-o zona defavorizata a tarii.

Sincer eu cred ca in Zakynthos nu ai vazut mai nimic pentru ca vad cu durere ca habar nu ai ce e pe acolo.

valimi [23.08.13 08:56:10] »

@Alex_Macedo: observ ca plagiatul pe AFA devine un fenomen, insa tu incerci sa-l mai coafezi, m-ai copiat numai in prima parte a ecoului tau, apoi ai inceput sa o imiti pe nambaruana. Ai grija la pahare, ca-i masa rotunda si nu poti sti cum se invarte (carciuma) si dupa cine mai bei.

dorgo [23.08.13 14:41:50] »

@ionescunic: ziceai la un moment dat... "@dorgo: Iti raspund pentru ultima data"...

Ei uite, asta e prima ta hotarare inteleapta pe care ai luat-o in tot acest dialog fara prea mare rost, gusturile nu se discuta, fiecaruia ii place ce-i place... n-am zis ca in nord-vestul Zakynthosului e vreo statiune, acolo sunt doar plaje mici, mici, ascunse la poalele unor stanci sau maluri abrupte, (asta se poate vedea excelent din avion care trece exact pe-acolo), pe acele plaje poti ajunge doar cu salupa sau vaporasul, oamenii si broastele s-au concentrat in sud-estul insulei unde apa e calda si mai linistita, plajele largi, ca-n orice golf... cat despre Thassos, gata, azi scriu ultimul review despre acesta interesanta insula, n-am sa mai scriu alte "mizerii", promit!

Alex_Macedo [24.08.13 01:33:37] »

@valimi:

Pardon? ... Ai tușit? ... Ți-am aruncat vreo minge la fileu și ai simțit că trebuie să sari? Trebuie să te bagi în seamă pentru că nu te mai bagă... -n... eh... nimeni? Ai offtopic, la offtopic, la of-ul tău cu dorgo??

Cum spunea cineva pe vremuri când era vorba de "musca-n lapte": Care-i moșu', care-i baba, care-i ursu', care-i... laba??

De unde până unde acest ecou la ce am zis eu ontopic?

Am ieșit eu la rampă la vreun review al altui user, aruncând cu... ehm... ceva în fasole, către tine? Ne-am împărțit pe vreo franzelă și ți-am furat colțul de pită și am uitat între timp? Ai ieșiri de "Mi-s mascul! ", atunci fă-o bărbtește!

Aaaaaaaa, că tu ai cu Dottore o zgâlțâială ancestrală, ce ține de când ai sosit tu pe AmFostAcolo, anno 2010, vă privește! Nu sunt aici să aleg tabere!

Eu dacă am să-i spun ceva lui dorgo, o voi face... (numai pe PM)... si când bate câmpii și când scrie ecouri ultra lungi sau iese în decor. Pe mine nu se va supăra dintr-un motiv foarte simplu: pentru că-i spun și când scrie bine - chiar dacă review-ul poate nu are acuratețe informatică, strictum de turism -, fără ipocrizii și știe asta! Nu împart voturi negative numai pentru a da peste nas! Dacă bate câmpii, nu-l votez, dacă îmi place cum scrie, are votul meu! Vânătoarea asta de vrăjitoare este de un ridicol, tipic mioritic! Nu am nimic cu el și cu tine cu atât mai puțin... până la:

Ți-am furat lucrarea știintifică pe care ai patentat-o? Deții sufragiile unor fraze sau propoziții de uz larg? ... Nu este prima oara când i-am scris, ACELAȘI LUCRU, lu' Dottore, deci plagiatul în acest caz, este o dulce fâsâială. Este de râsul curcilor să spui că EU, te plagiez PE TINE! Poate... dacă... mai apare Magazin Istoric, dar nici atunci!!! . Eu nu am "coafat" nimic. Este chestie de semantică (culmea! vine din greacă că tot suntem la un review cu Thassos).

apoi ai inceput sa o imiti pe nambaruana.

Cine o fi aia numai tu știi... ca văd tu ești cu ea, "pupat Piata Independentei". Asta cu numberoana, mă doare la banana!! Când imit eu pe cineva, o și spun... tocmai a se înțelege că NU-MI APARȚINE!! Și a imita... ))))... pe cine numesti tu aici... sunt zilioni de ani diferență ca concept și structură, înte mine și persoana în cauză. Ai defint ridicolul, prin asta. Chestia cu locul I cu coroniță și "fuga-la-ecouri-cu-puncte", ține de tine, nu de mine... dacă la acel number, faci referire!!

Ce? Ai trecut și la amenințări? )))). Se învarte roata... în ce sens?? ))). Ca la partid pe vremuri, cu iți dau na-na... daca nu ești cu noi, ești împotriva noastră! ))

Dorgo, este inofensiv, dovadă că mă puteam contra cu el... hă, hă... de căte ori... însa nu de asta suntem aici! La tine nu știu cu inofensivitatea... pari mai mult de... dat foc la ruguri... și îți și place!!

...si cu asta voi folosi mult uzitata (poate ai drepturi de autor și la asta !) :

Iartă-l, Doamne ca nu știe ce vorbește !

P. S. Rog, Webmasterii să nu șteargă acest ecou chiar dacă este offtopic... de fapt nu prea e!! E un fel de drept la....replica... unui offtopic!

Mulțumesc.

valimi [26.08.13 11:03:39] »

@Alex_Macedo: nu, pardon, doar am tusit.

Alex_Macedo [26.08.13 11:59:22] »

@valimi:

De data asta voi fie eu offtopic.

Ma bucur ca neintelegerile se pot rezolva in privat si totul va reveni la normal.

Dottore, scuze de off.

bose [31.08.13 11:39:15] »

Frumos articol. Bune informaţii. Chiar nu luasem niciodată în calcul această staţiune. Se pare că nu am fost informat suficient. Mă bucur însă că am luat odată o masă acolo, chiar pe o terasă pe faleză, deasupra mării.

Mi-a plăcut orăşelul dar nu m-a interesat prea mult. Se pare că am pierdut... dar Thasosul nu e chiar aşa de departe...

Şi încă ceva....stimaţi colegi, nu răspundeţi la provocări. Nu dă bine...că prin articole ne dăm oameni cultivaţi, dar dialogul de mai sus arată o altă faţă....şi nu e chiar cea care ne face cinste....

Hai să nu ne pătăm ,,blazonul", că e multă lume care citeşte şi se informează de pe AFA.

valimi [31.08.13 22:21:09] »

@bose: draga colega, am luat la consotinta si promit sa ma conformez inteleptei povete, voi incerca pe cat posibil sa nu ma lasa provocata de fel-de-fel de aiureli emanate de neaveniti pe nobilul sait, insa voi avea grija in fiescare frumoasa seara precedata de o minunata zi de meditatie in folosul umanitatii sa scuip pe blazon, doar pentru a-l lustrui energic cu maneca, se intelege!

Nu raspundeti, stimati colegi!

Nasshu [31.08.13 22:27:10] »

@valimi:

voi incerca pe cat posibil sa nu ma lasa provocata

deci e adevarat!!!

valimi [01.09.13 08:10:40] »

@Nasshu: normal ca-i adevarat, ce sa fie?

dorgo [01.09.13 14:31:26] »

@bose: ai dreptate... saitul e grozav, reviurile destul de bune, ecourile incep sa devina insa un camp de batalie si carcoteala a chibitilor ce murdaresc blazonul... cred ca webii si administratia sunt prea permisivi, admit prea multe off-topice, intrigi, plati de polite "cash", insiuari, care, culmea, sunt bine punctate si bine primite de multi, de ce oare? , numai pentru a creste sfantul procent de vizualizare si a baga niscaiva avantaje prin buzunare? nu cred... ar trebuie ca webii sa sterga mai mult sau cel care a muncit scriind un review, sa aiba dreptul de a primi replicile de la ecouri, in alta parte, la "framantari", pe forum sau deloc... avem deja cativa uzeri care si-au luat doctoratul in a arunca cu noroi, e atat de aiurea un review bine scris si murdarit in partea lui de jos cu cateva ecouri malitioase... e ca si cum ai admira o sirena, jumatate Afrodita si jumatate Quasimodo...

valimi [01.09.13 15:41:01] »

@dorgo: sarmane maestre, va cred, de cand au inceput sa primeasca necinstita simbrie pentru a-ti pune parul pe moate (la figurat, fireste, altfel cum?), este neste useri platiti de contracandidatii dvs. care perturbeaza bunul mers al incercarilor dvs. de a ajunge Pretor, dupa cum vi se cuvine, dealtfel. Opozitia, bat-o vina. Eu as propune ca fonctiile sa devina eligibile, dom'le, asta ne-ar scuti de eforturile corcertate ale trupelor organizate de electori de a puncta orice tresarire de geniu neinteles a marilor si mai-marilor saitului ce se strofoaca sa faca din amintiri ale prietenilor bici si sa mai si miroasa a Paris. Ar fi simplu: cati votanti are X? 30-35, domnul H? 32... Castigatoare a fonctiei, doamna X. Corect?

Dupa Pretor ce mai e, ca nu stiu...

dorgo [29.10.13 14:01:14] »

@valimi: nu stiu ce urmeaza dupa Pretor, cred ca "mare Preot", sau Cezar, sau Faraon (stai asa)... regulamentul zice ca "pretor e functia suprema"... pai m-am dezumflat, deci am ajuns in varf, nasol! , (singurul lucru care m-a stimulat sa scriu a fost competitia in sine)... cred ca mai pun 1-2 reviuri de Craciun si Anul nou, ceva cu Happy Birthday si "bye, bye", pt 2014 caut alt sait unde competitia de-abia incepe si-i las aici pe tineri sa traga carutza mai departe... ai vreo alta idee?

dianamea [12.04.14 01:26:06] »

@diana-camelia: Zakynthos e mult mai frumoasa decat Thassos, dar Thassos e mai aproape. Zakynthos e mai potrivita pentru tineret, are o intensa viata de noapte si Aqua Parc, broaste testoase uriase si pestisori pedichiuristi, iar apa e mult mai calda decat oriunde in Grecia. In Thassos e mai linistita atmosfera, mai rurala si mai populara, potrivita pentru plaja, baie, mancare si somn. Diferenta intre Zakynthos si Thassos e ca intre Costinesti si Techirghiol. A raspuns cineva ca apa e mai rece in Marea Ionica decat in Egee, este adevarat ca e foarte rece pe latura vestica a insulei Corfu, chiar si in lunile iulie, august si septembrie, dar in Zakynthos, Kefalonia, Lefkada nu e rece.

diana-camelia* [12.04.14 11:39:38] »

@dianamea: Daca e sa alegi pentru un concediu in care sa umbli mult, sa inoti si sa -ti bucuri sufletul cu ceea ce vezi, care ar fi alegerea dumneavoastra: Lefkada, Kefalonia sau Zakyinthos?

Skywalker [03.06.14 15:58:20] »

Cand am ales insula Thassos/Limenaria am considerat ca este de cel putin 100 de ori mai futurista decat orice statiune de la noi. M-am inselat in privinta statiunilor din Thassos.

Mai exact Thassos este format din statiuni foarte foarte mici, sate as putea spune, unde 90% sunt numai moteluri de maxim 3 etaje dotate cu chicineta, intradevar curate si dichisite, dar lipsite de viata de zi sau de noapte cum suntem noi obisnuiti in statiunile romanesti.

Pentru ca am fost pentru prima data in Thassos pentru mine a fost un soc ca constat ca statiunea Limenaria are 1KM toata si ca in maxim 30 o strabati dintr-un capat in altul. Terasele la ora 23 maxim ora 24 se inchid, deci nu ai ce sa faci. Plaja este de nepracticat, sunt numai bolovani pe plaja si in apa, arici de mare peste tot. Marele meu noroc a fost ca am mers cu masina proprie, astfel putand sa merg in fiecare zi in alta statiune unde am gasit plaje cu nisip mai fin si conditii mai bune (ex. Plaja: Alyki, Paradise Beach, Golden Beach).

Insula Thassos este de vis, iar daca vreti ziua sa faceti plaja, seara sa iesiti sa va simtiti bine si dupa ora 24, alegeti alta statiune din Thassos.

webmaster22 [06.06.14 21:40:25] »

Review mutat la reorganizare la rubrica nou creata: Descopera Limenaria.

baby eyes [25.07.15 22:06:55] »

Bazarul are loc zilnic sau într-o anumită zi a săptămânii?

Alex_Macedo, baby eyes, bose, danamandache, diana-camelia*, dianamea, dorgo, iulianic, Skywalker, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Limenaria și împrejurimile: