ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2013

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Pensiunea Ancora – delăsare şi mizerie

Am ales sa petrecem câteva zile la Pensiunea Ancora deoarece la Septembrie era totul ocupat (chiar dacă am incercat sa rezervam camera cu o luna înainte) şi am sperat că o pensiune de patru stele va avea şi conditii in acord cu aceasta clasificare. GREŞIT!!!

Trebuie să recunosc că mă documentasem înainte pe AFA, ştiam şi de scandalul iscat în urma anulării unei rezervari, însă nu imi pierdusem speranţa că lucrurile nu vor sta chiar aşa.

Bun… Am ajuns la cazare pe la ora 20 şi la receptie nimeni. Stăm şi stăm şi iar stăm… (ardeleni… nu avem probleme cu rabdarea, dar totusi….); intr-un final apare şi recepţionera, primim camera si totul pare ok. Până ies pe balcon unde constat ca pe gresie, fereste, pervaz şi inclusiv întrerupător era plin de găinaţ. Motivul? Pe tavanul balconului şi-au făcut căsuţe nişte păsărele foarte drăguţe (ele săracele nu au nici o vină), dar motivul pentru care nu intra camerista in balcon să cureţe, zău că nu îl înţeleg. Să nu vă imaginaţi că depozitul de guano se formase de dimineată când a fost pregătită camera şi până am ajuns noi; avea vechime :) -- Oricum, am stat 4 nopţi, iar în acest interval nu s-a sinchisit camerista să şteargă «producţia» de pe balcon.

Deoarece domnişoara de la recepţie ne anunţase că bucătarul stă numai până la ora 22 am hotarât să mergem la cină. Şi acolo altă distracţie. Farfuriile de serviciu nu erau spălate ci numai şterse, adică se vedeau pete de mâncare, care ulteror au fost întinse pe suprafaţă. La o masă de lângă noi tronau resturile unei alte cine, iar peste unul dintre pahare stătea o felie de pâine plină cu musculiţe. Cina noastră a durat cam o oră jumate (şi asta nu de bună ce era mâncarea, ci pentru că a durat o viaţă până să ne bage chelnerul în seamă, să ne aducă meniul şi mâncarea), iar masa respectivă nu a fost debarasată. In restaurant mai erau ocupate alte 3 mese, iar chelnerul alerga precum o găină fără cap. Se lovea ba de scaune, ba de stâlpii de susţinere, ori trântea tacâmurile. Noi am comandat o ciobă de peşte, iar acela a fost momentul în care am decis că nu vom mai mânca acolo (execpţie micul dejun şi acolo altă poveste). În ciorbă am găsit atât oase de peşte, dar şi solzi!!!

În zilele următoare am mâncat la Pensiunea Steaua Dunării (mâncare bună, nu am avut nici o problemă cu calitatea produselor, dar şi aici staff neinstruit) şi o dată la Septembrie (scump – la fel de scump precum este la Ancora, dar mâncare foarte bună. A durat şi aici foarte mult până ne-au băgat în seamă şi ne-au pus pe nota de plată un desert pe care nu l-au mai adus).

După ce a reuşit să servească pe toată lumea chelnerul s-a gândit că e ok să se aşeze cu fundul pe pervazul de unde cei de la bucătărie oferau mâncarea şi să savureze o ţigară. De… muncise mult… 3 mese…

Micul dejun. Dacă cei care au fost în mai 2013 povesteau de untul expirat, ei bine noi nu am avut parte de unt (aşa cum era trecut pe meniu), ci de margarină care, într-adevăr, era în termen :). În schimb dulceaţa veche şi nu aş putea spune din ce era făcută.

În rest, la piscină a trebuit să ne luăm singuri şezlongurile şi să le aşezăm, internetul este ok, camera în linii mari este ok. Pe coridor geamurile nu mai fuseseră spălate de un secol, aplicele de la becuri erau super murdare (pline de insecte şi praf), iar pe pervaz era un adevărat insectar.

Cu regret trebuie să spun că impresia generală este de mizerie, ceea ce nu este de admis nici la 2 stele.

Concluzia şederii noastre în zona Clisurii este: peisaje superbe, servicii la pământ.

Trimis de Cleopatraa in 21.08.13 22:33:02
Validat / Publicat: 21.08.13 23:34:36

VIZUALIZĂRI: 2337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cleopatraa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aşa arăta balconul

[22.08.13 01:24:39]

Foarte bun review de debut

@Cleopatraa: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

mctraveler
[07.10.13 15:17:59]

Foarte buna descrierea, am avut exact acceasi impresie cand am fost acolo la inceputul lui septembrie 2013. Pacat de investitie cu asa o administrare, pentru ca cu siguranta nu este administrata de proprietari.

CleopatraaAUTOR REVIEW
[07.10.13 17:53:44]

@mctraveler: multumesc frumos! Aceasta a fost varianta "light" a prezentarii, scrisa dupa o saptamana de la sederea noastra acolo, ceea ce a facut sa ne mai treaca din suparare.

Cleopatraa, mctraveler
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ancora: