ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2013
JUL-2013
single

la PMM* = 120 PLN

Best Western Hotel Felix - Varşovia

Nu cunosc raţiunile pentru care agenţia turoperatoare a ales Best Western Hotel Felix ca loc de odihnă pentru cea de-a doua noapte a circuitului Scandinavia - Cap Nord. Plecaserăm de dimineaţă din Budapesta, iar după un drum lung, cu tranzitarea Slovaciei şi un popas pentru vizitarea Cracoviei, iată-ne târziu, în noapte, căutând multsperata odihnă în Varşovia, la Best Western Hotel Felix.

Era ora 1 noaptea când am ajuns la hotel, aşa încât, grăbită cu preluarea camerei şi cu pregătirile de culcare, mai ales că trezirea se anunţase devreme, n-am făcut decât câteva fotografii urmând ca dimineaţă, dacă timpul îmi va permite, să completez setul de ataşat prezentării hotelului. Aşa se explică şi faptul că pozele sunt datate diferit.

Tot dimineaţă am luat aminte că hotelul nu este amplasat ultracentral, dar nici prea izolat. Situat în cartierul Praga Poludnie de pe malul drept al râului Vistula, pe strada Omulewska (perpendiculară pe Grochowska), în apropiere de ieşirile spre Lublin şi Terespol, hotelul permite legături rapide atât spre centrul oraşului cât şi spre aeroport.

Considerat unul dintre cele mai importante hoteluri din zonă, Best Western Hotel Felix este un hotel mare, cu 10 etaje şi cu facilităţi dintre cele mai moderne. Dintr-un pliant am aflat că dispune de 227 de camere cu diferite grade de confort, toate de nefumători. Pentru fumătorii înrâiţi există locuri special amenajate pe hol, dar - vă spun eu - mulţi fumează în balcon şi aruncă mucurile de la etaj. În susţinerea celor afirmate, voi ataşa o poză mai mult decât edificatoare.

Recepţia

Recepţia este largă, bine luminată şi cu un lobby generos. Best Western Hotel Felix - Varşovia a fost gândit în special pentru oamenii de afaceri, prin urmare nu puteau lipsi locurile de întâlnire amenajate adecvat, precum şi un modern centru de conferinţe. Accesul în hotel se face cu uşurinţă, intrarea fiind prevăzută şi cu pantă pentru persoanele cu handicap sau deplasarea trolerului.

Hotelul dispune de o parcare mare, păzită şi plătită, cu locuri marcate şi numerotate, în care oaspeţii îşi pot lăsa maşinile în siguranţă.

Cele două lifturi ne-au facilitat accesul cu bagaje până la etajele superioare. Holurile largi care duc spre camere sunt luminate discret şi acoperite cu mochetă.

Camera

Camera 104 care mi-a fost repartizată, situată la etajul 1, este mare. La fel ca toate celelalte şi această cameră are balcon. Sosind noaptea, la o oră prea înaintată, nu m-am bucurat prea mult de privelişte în primul rând pentru că era întuneric, apoi pentru că trebuiau făcute pregătirile pentru a doua zi. Nici în dimineaţa următoare nu am avut prea mult timp de contemplat împrejurimile din balcon, cu toate acestea - dintr-o privire de recunoaştere - am observat că amplasarea camerei 104 este chiar deasupra intrării principale, iar hotelul este flancat pe partea stângă de o altă clădire foarte înaltă, iar pe cea din dreapta de ieşirea la stradă, cu ghereta paznicului. Din balcon se vede foarte bine acoperişul intrării principale plin cu mucuri de ţigară aruncate de la etajele superioare, în hotel fiind interzis fumatul.

În cameră nu există aer condiţionat, frigider sau ac cu aţă (încă mai eram în căutare de ac şi aţă datorită nasturelui desprins în ajun).

Care erau dotările? Sub fereastra cu perdele şi draperii exista un calorifer, important pentru perioadele reci, nu însă şi pentru atunci când am fost noi.

Mobilierul în design modern era compus dintr-un birou, o măsuţă rotundă cu două scaune capitonate, un suport pentru bagaje, un cuier cu oglindă mare, un dulap în care am găsit umeraşe, şerveţel pentru lustruit încălţămintea, perie şi pungi pentru serviciul de spălătorie. Patul matrimonial, proaspăt primenit, era încadrat de două noptiere şi de tot atâtea aplice. Pe birou era televizorul, o lampă şi telefonul - foarte important pentru trezirea de dimineaţă, iar pe măsuţă o tăviţă cu două pahare şi două peturi cu apă (plată şi carbogazoasă) a câte 0,5 l.

Mai trebuie să adaug că încăperea era pardosită cu o mochetă impecabilă, iar în tavan, supraveghetor, era un detector de fum.

Baia

Baia la Best Western Hotel Felix - Varşovia este frumoasă, cu gresie şi faianţă în tonuri asortate, cu o oglindă mare, dotată cu foeun şi toate consumabilele cosmetice necesare. Duşul este cu cabină, iar prosoapele foarte curate, albe, pufoase, aşteptau aliniate pe suport. Spre deosebire de alte hoteluri, aici anunţul pentru schimbarea prosoapelor se făcea simplu prin solicitarea de aşezare la podea a celor folosite, fără a se mai face apel la conştiinţa clientului privind economia de detergent sau protejare a mediului.

Micul dejun

Micul dejun servit în restaurantul hotelului, în regim bufet, oferă cam tot ceea ce se oferă în general la masa de dimineaţă: omletă, ouă fierte, şuncă, salam, caşcaval, cremă de brânză, câteva tipuri de pâine, chifle, unt, gem, cafea, sucuri, ceai la plic.

În plus, pentru că ne apropiam de Marea Baltică, în ofertele de la mic dejun a început să-şi facă apariţia peştele. De asemenea am remarcat o brânză nesărată, deosebită şi un pate de ficat foarte bun.

De remarcat este şi faptul că mesele sunt amplasate în câteva sectoare, fiecare la înălţime diferită. Atenţie, deci, la cele câteva trepte, mai ales dacă circulaţi cu farfurii cu mâncare sau ceşti cu cafea!

Am stat la Best Western Hotel Felix - Varşovia la 15 iulie 2013.

Trimis de iulianic in 21.08.13 08:43:59
Validat / Publicat: 21.08.13 10:03:32

VIZUALIZĂRI: 2459 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Varşovia - Best Western Hotel Felix - faţada dinspre intrarea principală.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 120.00 PLN pe cameră

[21.08.13 09:19:04]

iulianicAUTOR REVIEW
    [21.08.13 09:24:02]

@webmaster: Da, poziţionarea pe hartă este corectă.

iulianic