ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2013
    ÎNSCRIS: 02.08.09
    AUG-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dragut spre frumos

Ne-am intors din Bodrum, mai exact de la Delta beach resort, unde am fost o gasca de 25 persoane (inclusiv copii)... cu niste amintiri frumoase, dar usor dezamagiti de turci... Noi si inca o familie am calatorit cu avionul, deci nu va pot da detalii despre peripetiile celor care au mers cu autoturismele personale.

Sa incepem cu cazarea: in primul rand am fost raspanditi in tot resortul, care este compus dn mai multe corpuri (cladiri), in ciuda faptului ca toti am achitat acelasi tip de camera, cazarea s-a facut pe "spaga", adica primii ajunsi cei cu masina au luat cele mai bune camere, evident cu 10-20 duro bagati in pasapoarte si in special celui din grupul nostru care vorbea cat de cat limba turca i s-au dat 2 camere de lux la pret de standar4d land view... Doua dintre familii, au primit camere gen apartament, compuse din 2 dormitoare spatioase + hol si baie maricica, care aratau super, cu plasme mari, sifoniere imense cu usi glisante, superbe adevarat 5*, dar supriza abia acum urmeaza nu aveau nici-un fel de geam (fereastra), daca ati mai auzit asa ceva, erau gen buncar, nu patrundea pe nicaieri lumina zilei.

Celelalte camere, nu aratau de 5*, ci de 4*, unele din lemn gen bungalow, dar curatenia se facea zilnic f. bine cu tot ceea ce era necesar, prosoape schimbate, gel de dush, sampon, lotiune de corp, dischete demachiante, hartie igienica, etc etc.

Hotelul aglomerat, diferite natzii, dar in special turci (cred ca este o locatie peferata a lor).

Masa destul de diversificata, dulciuri la fel, ciorbele sunt creme si mereu aceleasi, salatele f. multe si bune, fructe, ok. In schimb inghetata aproape lipsa, cu exceptia faptului ca aveau voie sa serveasca doar copiii si pana la ora 16.00 maxim, cel putin asa ni s-a spus noua, la bar nu aveai cocktailuri decat contracost (in Duni-Bulgaria sunt toate la discretie), personalul de la barul de langa restaurant nu tocmai serviabil.

Si daca tot am ajuns la personal... turcii sunt disperati sa traga tzepe... Hakan care este entertainerul de la animatie si care vorbea trei sferturi in turca si un sfert in engleza, a mers in celebrul lor club din bodrum Pasa parca se chema cu cativa turisti romani si alti turisti (nu erau din grupul nostru) si dupa ce le-a spus ca pot comanda ce vor fiind ca vrea sa faca cinste cu ocazia logodnei sale, i-a lasa balta cu tot cu nota de plata care ajungea la aprox. 1000 lire daca nu ma insel.

Acestia au reclamat la manager si li s-a spus ca s-a mai intamplat si ca nu-i problema banii lor si vor primi inapoi...

In Croaziera pe care am facut-o si care era all inclusive (adica bautura la discretie si pranzul inclus), am avut parte de bere din sticle de plastic, oribila, iar masa a fost un dezastru. Pe plaja unde am ajuns, ni s-a spus ca avem sezlonguri gratuite cu conditia sa consumam o racoritoare sau o bautura de pers. Ni s-a cerut 15 lire pe 2 sticlute de 250 ml. apa minerala, dupa care am chemat ghidul si acesta ne-a spus sa nu dam atat, ca pretul real este de 4 lire.

In Bodrum, zona bazarului, am intrat 4 fete la toaleta si i-am dat turcului un batranel ciudat si smecher 10 lire, am iesit si nu am primit nici-un rest, dupa care prietenul nostru care stia turca s-a dus si el si a intrebat cat costa de pers. I s-a raspuns de catre acelasi "batranel" turc ca 1 lira/pers. Atunci acesta i-a spus sa-i fie rusine ca a pacalit niste femei... cu 6 lire, a lasat capu-n jos si i-a dat prietenului nostru restul inapoi.

Nu mai spun ca in bazar nu este afisat nici-un pret... iar cand intrebi cat costa ti se spun niste scoruri imense... daca ii place "fata" ta negociezi destul de mult, daca nu unii nu vor sa lase...

Sezlongurile la plaja se ocupa dupa stilul romanesc care acum cred a devenit international, te trezesti la 6.30-7.00 daca vrei sa ai locuri bune...

Una peste alta noi ne-am distrat fiind atat de multi, peisajele, locatiile vizitate sunt frumoase, dar am ramas cu un gust amar in ceea ce priveste ospitalitatea si comportamentul tyrcilor pe care il stiam altfel...

Cert este ca nu m-as mai intoarce in acest resort, dar va urez tuturor o vacanta placuta si suprize frumoase daca ajungeti la delta beach resort bodrum yalikavak!

Trimis de marie* in 20.08.13 15:10:43
    Validat / Publicat: 20.08.13 16:46:48
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3390 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marie*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 una din camere, era tot gen bungalow

• Alte impresii din această RUBRICĂDelta Hotel by Marriott (ex Delta Beach Resort) [Yalikavak]: