ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2009
ÎNSCRIS: 18.09.09
SEP-2009

ARTICOL ARHIVAT

Un concediu placut

Acum, la intoarcere de la hotel Elena - 15 septembrie, putem spune ca am avut parte de un concediu placut, relaxant desi nu mai este vremea atat de buna ca in vara, este sfirsit de sezon; imi pare rau ca am crezut mai tot ce se spune despre acest hotel, in postarile anterioare, am plecat cu inima stransa de ce o sa gasesc acolo, dar s-a dovedit a nu fi adevarat.

O sa revin intr-o alta relatare cu mai multe detalii atat despre hotel cat si despre statiune, iar celor care se duc la hotel Elena pot sa le transmit sa meraga linistiti o sa aiba parte de un concediu placut, probabil cu mici exceptii, dar este un lucru de interpretare. Deocamdata am sa postez niste poze si promit ca revin cu multe detalii. Zile frumoase!

--- adaugat ulterior si contopit de webmaster ------

Salutare tuturor, dupa cum am promis am revenit, sa scriu despre concediul petrecut la Hotel Elena si Nisipurile de Aur. Tin sa precizez ca acestea sunt impresiile noastre, ale mele si ale sotiei, altii pot sa petreaca un concediu mult mai placut ca al nostru sau dimpotriva. Asadar:

1) SOSIREA –la sosire sa nu va asteptati la vreun loc de parcare liber poate doar sa fiti extremi de norocosi, noi am parcat tot la un hotel un pic mai jos, bineinteles contracost 6 leva pe zi- aveti mare grija unde lasati masina pt. ca le ridica imediat, deabia asteapta, o sa vedeti in poze; la primire personalul dragut, ne-au pus imediat bratarile la maini, nu ne-a primit nimeni cu nici o sampanie, am fost condusi in camera, ajutati la bagaje;

2) CAZAREA – HOTELUL - camerele sunt mari, unele chiar foarte mari, curatenie este in camere dar nu chiar sa straluceasca, curat in camera ni se facea o data la doua zile, prosoapele ni le schimba zilnic, asta si pentru ca i-am dat cameristei de la inceput 4 leva, gaseam in camera diferite modele facute din prosoape, dragut, vezi foto, televizorul in camera este f. Mic 37 cm, te cam chiorasti, posturi tv romane Pro Tv International si Money Chanel, aer conditionat in camera era la buton linga usa, in alte camere era pe telecomanda si trebuia sa o ceri de la receptie, holul hotelului este mare cu canapele confortabile, pe 2 etaje, 4 baruri existente – restaurant, parter, mezanin, piscina; 2 piscine una interioara mai mica si alta exterioara mare, ambele cu loc pt. Copii 0. 60cm parca si pt. Adulti 1. 60 cm. , nu a fost nici una din ele incalzita dar te obisnuiai pina la urma; o sala mica de fitnesscu vreo 3 aparate cam jalnice si o masa de tenis ping-pong, interiorul hotelului foarte placut, mai erau si vreo 5 calculatoare cu internet si jocuri contracost cam scump 3 leva 15 min; 2 lifturi functionale 6 etaje;

3) DISTRACTIILE – pe toata perioada sejurului 8 zile incepand cu 8 sep. au fost cam de 3 ori organizat un mini club pt. Copii era la mezanin, dupa cate am vazut era o firma angajata pt. A distra turistii, mici jocuri gen Darts sau altele, intr-o dupa amiaza a fost organizat si un meci de polo la piscina cu turistii stransi, majoritatea fiind romani, te simteai parca ai fi la Mamaia, aicea stiu ca o sa-mi atrag multe critici dar parerea mea este ca daca vreti un concediu linistit si extrem de placut duceti-va undeva unde sunt sau au trecut extrem de putini romani, si asta se vedea si pe fetele angajatilor ca nu prea le convenea, parerea mea, sa serveasaca romani, cred ca avusesera niste experinte cu romanii; eu nu vreau sa includ aici toti romanii doar unii dintre ei, credeti-ma unii erau prea exagerati, carau cate 6 pahare de bere odata, ca de doar platisera ultra all, isi umpleau farfuriile cu varf si indesat si aruncau jumate, unul de linga masa noastra ii replica chelneritei pe un ton foarte ridicat ca vezi doamne coaja de pe cartoful fiert nu fusese indepartata cum trebuie si o spunea si in romaneste de parca chelnerita ar fi inteles vreo boaba in romana, alta ca: „ numai aceleasi tipuri de oua au aici” de parca acasa minca in fiecare zi alt tip de oua, probabil unele care iti explodau in gura; dar sa revenim, sa ne aducem aminte ca noi suntem romani, sa ne calmam si sa continuam cu impresiile – ca si ditractii la hotel au mai fost cam in fiecare seara o mica discoteca la barul de linga piscina afara, pina la ora 10;

4) RESTAURANTUL – ultra all sau all inclusive erau practic cam acelasi lucru diferenta era data doar ca la baruri te serveau cu bauturi din afara gen J&B, Martini, dar am vazut ca serveau si pe cei care nu aveau bratari verzi (ultra all) asa ca daca nu sunteti bautori inraiti luati-va all; mancarea (ce ne doare cel mai tare) eu zic ca nu exista persoana caruia sa nui placa de acolo cel putin un fel de mancare fie ca e vegetarian sau nu: (carne de pui, pasare, diverse salate, morcovi, rosii, castraveti, supe-cei drept instant, cartofi, iaurt, miere, pepene, prajituri, clatite, omlete, ) meniurile in fiecare seara difereau totusi intr-o masura foarte mica 10 % si cei drept dupa vreo 6 zile de mancat cam aceleasi lucruri ti se ia un pic mai vrei si o hamsie; sucurile erau intradevar de la dozator cum erau la noi odata cei drept nu le recomand, apa la fel, bauturile de la bar la fel unele erau bune alte la limita cealalta. Si aici mai tin sa precizez apropo de ce am citit mai jos intradevar chelnerii veneau si-ti luau farfuria de pe masa uneori nu terminasei dar daca ii faceai semn o lasa iarasi o chestie de interpretare pe unii cred ca ii supara acest lucru ca si cum le-ar fi spus sa plece o data mai repede eu totusi cred ca asa erau instruiti sa faca curat la masa sa-ti elibereze mai repede masa de resturi; scaunele erau foarte confortabile; restaurantul destul de mare si puteai sa servesti si afara pe terasa. Cam atat despre Hotel Elena;

5) STATIUNE – are cam 3-4 km lungime, multe hoteluri frumoase incepand de la 3 stele, apoape toate cu piscina, ca si hoteluri din cate am vizitat si intrat pe la ele as recomanda pe linga Elena, H. ODESOS chiar in fata la Elena, 4 stele, H. MADARA 4 stele, foarte frumos cu o curte interioara extrem de mare, terenuri de joc, H. VIVA 4 stele chiar in spate la H. Elena, se ajunge la el pe o alee pe linga hotel se urca iar de la VIVA se ajunge pe strada principala din spatele statiunii si la AQUAPOLIS- parc de distractii acvatic, H. MELIA GRAD cam in centru-sus era un hotel de 5 stele era imens cu o curte exterioara extrem de mare si piscina la fel, H. ADMIRAL la fel in centru si probabil multe altele destule pt. Toata lumea. Acum ca si distractii in statiune erau AQUAPOLI-sul dar in aceasta perioada era deschis numai in zilele insorite, pe strada erau magazine Retro (vezi foto) te imbracau in diferite haine de epoca si te fotografiau, erau destule baruri si taverne ca si la Mamaia, unele incepeau sa le inchida, ceea ce era cam stresant era faptul ca te tot agasau toti pe strada sa vezi nu stiu ce spectacol, sa intri la nu stiu ce restaurant, la un moment dat te enervai, dar acum pt. Relaxare erau baruri de striptease, seara dupa 10 -11 ieseau la agatat fetitele, si erau destule – aviz amatorilor care merg singuri (de data asta m-ati prins nu stiu tarifele); altii erau nenumarati artisti care le aduceai o poza orice si ei reproduceau pe pinza orice de la portrete de oameni la portrete de pisici, erau foarte talentati, cei drept cam scump 90 leva in sus, apropo de bani daca nu ati schimbat in leva din Romania cei drept nci nu aveti de unde sa schimbati la noi, nu va faceti griji erau case de schimb cu duiumul, inclusiv la orice hotel, ca sfat totusi daca aveti lei sa-i schimbati undeva daca se poate la noi sau la Ruse pt. Ca daca faceti calculul in statiune cu leii pierdeti cam mult, era 0. 40 leva 1 ron; la euro 1 euro = 1. 83 leva la hoteluri si pina la 1. 95 leva la casele de pe strada; sunt multe magazinuri de suveniruri, haine, dar scumpe majoritatea, ca la Mamaia, din cate stiu eu Nisipurile de Aur este cea mai scumpa statiune de la bulgari, mai

Erau in centru niste baruri f. dragute unul intr-o corabie, altul intr-o replica mini a turnului Eifel, la capat un mic portulet cu diferite ambarcatiuni, un teren de minigolf chiar foarte multe in statiune, un amfiteatru unde se dadeau spectacole seara, teren pt. ATV-uri, puteai sa faci si parasailing lansat de pe barca am vazut cativa, nu stiu insa tarifele, apa in mare ca si la noi un pic mai curata parca si mai verzuie, destul de adanca inca de la inceput, nu peste tot, atentie insa pe plaja la sezlonguri aprope in totalitate se platesc sau sunt ale hotelurilor si ceea ce vream sa subliniez este faptul ca si la noi la romani bulgarii sunt niste jepcari ne-au cerut pt. 1 sezlong + 1 umbrela 17 leva inclusa in pret si perna de pe sezlong, asa ca noi ca majoritatea romanasilor am intins cearsafurile. Ca si locuri de vizitat este in sus la 3 km pe drumul spre Varna o manastire am trecut pe linga ea la sosire, in partea spre nord statiunile Albena cam 13 km si Balcic cam 22 km, statiuni cei drept am vazut in Balcic mai ieftine un pic in supermarketuri, la Albena era ca si la noi bariera la intrare.

Acestea fiind spuse, sper ca v-ati mai lamurit un pic cu privire la Hotel Elena si Nisipuri, le urez vacanta placuta celor care se vor duce acolo, asa cum am petrecut noi si daca aveti vreo intrebare mailul meu este cdg_003@yahoo. com.

Toate cele bune!

Trimis de cdg_003 in 19.09.09 20:33:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3025 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cdg_003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera cu vedere la piscina si mare

[20.09.09 08:00:13]

cdg, o sa condensez cele doua reviews-uri, insa pentru ca ai dat calificative diferite, spune-mi te rog care dintre cele doua seturi de note doresti sa ramana...

cdg_003AUTOR REVIEW
    [20.09.09 13:52:03]