ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2013

Extrem de nemulțumit
    Extrem de nemulțumit
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Pomul laudat

Sper sa fie de folos celor care merg pe Thasos si mai ales la Thalassies Nouveau. Despre hotel nu pot spune decat ca se incadreaza la cele de 3 stele: camera mare cu 2 paturi unite, baia nu foarte mare dar am vazut si mai mici, putin probleme cu inchiderea usilor mai ales cele de la balcon pe care femeia care se ocupa cu curatenia zilnica uita sa inchida usa si aveam in fiecare seara tantari.

Aerul conditionat contracost, noi am stat la parter la camera 407 si nu se putea fara aer, era exagerat de cald. Praf cat cuprinde daca ieseai pe balcon, strazile de pe langa hotel nu sunt asfaltate. Hotelul de 3 stele este aproape de strada principala care strabate statiunea apoi urmeaza un spatiu verde pe care au fost parcate 4 masini, (inclusiv a noastra) apoi este o cladire in care sunt chicinete si locul in care pregateau masa propriuzis, apoi este piscina in capatul caruia este putin spatiu verde si apoi hotelul de 2 stele in fata caruia este o strada pe unde mai trec si masini iar apoi este terasa pe faleza cu mese si scaune mai saracacioase.

Plaja hotelului in perioada cand am fost noi avea maxim 15 sezlonguri, 4 masute si 4 umbrele, pietricele pe mal si bolovani in apa. Mai toata lumea a facut snorkeling si era inspaimantator ceea ce vedeai sub apa adica bucati mari de tabla groasa, suport de umbrela adica o galeata de lavabila mare in care a fost turnat ciment si atasat o teava, bucati mari de stanca si printre ele arici de mare.

Micul dejun groaznic acelasi in fiecare zi: un ou fiert, o feliuta rosie taiata pe jumatate, 2 de castravete, o felie branza cat degetul, 2 masline, o felie sunca presata, o feliuta cascaval, 2 cutiute unt, una dulceata, ceai, cafea sau suc si o prajiturica ceva, am uitat si 2 felii de paine. Timp de 6 zile nu cred ca mananca cineva zi de zi acelasi lucru, norocul nostru ca am cumparat de la supermarket.

Cina la alegere intre 2 feluri de mancare gen: ardei umplut sau paste cu urme de carne (pastitio) sau pulpa de pui cu ceva orez si 3 legume- 6sardine prajite cu cartofi prajiti, musaka sau cotlet porc pe gratar care era foarte tare. Pentru fiecare persoana de la masa se aduce cate o salata pe farfurie nici acelea de buna calitate (rosii stricate, castraveti vestejiti, salata verde amara, un ardei copt la 5 persoane, o branza asemanatoare cu cea proaspata dar aceasta ustura, tzatziki de proasta calitate, o salata cu maioneza si ceva morcov ras si numai stiu ce avea prin ea.

Bauturile contracost la cina inclusiv apa plata, de la chiuveta aduceau la cine cerea. Ospatarii lasa de dorit, asteptai 5 minute pt scobitori sau o sticla de apa. Sunt in apropiere restaurante cu specific pescaresc unde are peste proaspat.

O zi reusita a fost cea in care am mers cu vaporasul in croaziera pana la Aliki cu mic dejun si pranz 20 euro de adult. Marea are o culoare foarte frumoasa in locurile in care nu sunt pietre pe fund.

Asezarile de pe insula sunt micute cu stradute prafuite si cladiri vechi in mare parte. Pentru noi a fost prima si ultima data pe insula Thasos chiar daca in Grecia mergem de 7 ani in fiecare vara nu renuntam la concediile in aceasta tara.

Trimis de ANARCB* in 19.08.13 16:16:56
    Validat / Publicat: 19.08.13 19:38:14
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Kasandra, Sithonia, Katerini, Lefkada, Amarinthos, Creta, Voula

VIZUALIZĂRI: 5337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANARCB*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.08.13 19:38:04]

@ANARCB: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[21.08.13 11:39:35]

@ANARCB: Salut. Noi urmeaza sa plecam spre Thassos saptamana viitoare, tocmai am sunat la hotel (Hotel Thalassies 2* - cel din fata) sa ni se confirme rezervarile (ne-au zis ca nu mai au camere cu vedere la mare... imi si imaginez ce vedere vom avea) si imediat am intrat sa vad daca a mai postat cineva vreo impresie si gasesc aceste randuri, deloc incurajatoare. Noi vom sta 6 zile/demipensiune, 4 persoane si am mari emotii in ceea ce priveste masa, dar si conditiile de cazare. Este primul sejur in Grecia si nu vreau sa ne intoarcem dezamagiti.

Abia astept sa-mi scriu impresiile, cu lux de amanunte, despre Hotel Thalassies 2* din Thassos.

ANARCB*AUTOR REVIEW
    [21.08.13 12:52:42]

@R-I-R: Buna, si noi am fost 2 familii 5 persoane si am avut 2 camere de care nu am putut sa zicem aproape nimic.

Aparat si spray de tantari sa aveti la voi si acest lucru este valabil pt toata insula.

Erau cazate mai multe familii de romani printre care 2 din Bacau care au facut galagie pentru diverse neconcordante cu ce stiau de la agentie si ce au gasit la fata locului si era ca patronul sa ii dea afara pur si simplu. A fost adusa a doua zi o doamna romanca de la o agentie de pe insula ca sa medieze conflictul si la final au fost pusi sa dea scris ca numai comenteaza nimic si nu instiga pe nimeni ca sa poata ramane cazati.

Patronii lasa de dorit mai ales el, ea incearca sa para cat mai amabila ca doar e vorba de bani.

Referitor la camera cu vedere la piscina si la alte acareturi de prin zona nu stiu ce sa spun ca nu am vazut niciuna si intradevar masa este la fel si pt 2 stele si 3 stele. Intr-o dimineata sotul ia zis ospatarului ca el la 100kg si prietenul la 110 nu are cum sa traiasca cu ce ii da ei la MD si baiatul a zis ca e bine sa inceapa o cura de slabire din momentul respectiv. Sa nu se inteleaga ca suntem cine stie ce gurmanzi dar nu se poate sa platesti sa-ti dea 6 zile acelasi Md.

Recomand sa mergeti cu vaporasul in excursie pentru ca pe altceva nu aveti pe ce sa cheltuiti banii.

O masa la alta terasa cu peste salata garnitura si ceva de baut pt 2 persoane in jur de 27 euro depinde ce peste sau fructe de mare doriti.

Grecia nu inseamna insula Thasos in cazul in care nu o sa fie pe placul vostru, sunt locuri foarte frumoase de vazut.

N

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [21.08.13 19:32:54]

@R-I-R: Hotelul din fata e mult mai nasol, iar plaja e inexistenta, pacat ca ati ales asa hotel cand insula e plina de cazari, mii de locuri superbe si voi ati ales pana ati cules.

Deh masa asta, si boala romanilor sa nu murim de foame pe acolo.

[22.08.13 11:10:03]

@ionescunic: Faptul ca plaja e "inexistenta" nu ar fi o problema majora, de-a lungul insulei gasim alte plaje, asta este de acum... ca hotelul e mai nasol sau nu, o sa vedem si noi la fata locului si fii sigur ca voi reveni sa postez impresiile - eu nu am gasit pe site nici o parere despre acest hotel. E un risc asumat de acum.

[22.08.13 11:13:37]

@ANARCB: Zi-mi, te rog, excursia cu vaporasul v-a fost inclusa in pretul sejurului sau v-ati orientat la fata locului si ati facut alegerea asta?

Merci

ANARCB*AUTOR REVIEW
    [22.08.13 11:42:25]

@R-I-R: Buna, excursia cu vaporasul nu a fost inclusa in pretul sejurului, de obicei se pot face aproape din toate statiunile greciei acolo unde exista mini port.

Din fata hotelului se poate observa in jurul orei 9 in partea stanga sub cladirea fostei mine de metal (Palataki) cum pleaca vaporasele in croaziere. Mergeti acolo cu o seara inainte sau doua si stabiliti cu ei plecarea.

Vasul cu care am fost noi avea numele apropiat de Vasile, e o tipa blonda romanca care va poate ajuta cu orice informatie.

Concediu placut!

sandu1971
    [24.08.13 12:29:51]

@ionescunic: @sandu1971: Cind am ales sa merg la acest hotel am citit parerile de pe alt site scris in engleza. Acolo sint numai pareri pozitive postate de turisti din alte tari care au fost la acest hotel, iar parerile lor erau;

'' cel mai bun hotel din limenaria'' sau;

'' cea mai buna vacanta si ca vor revenii cu siguranta in insula Thassos sau in Limenaria"

Sint un pic surprins sa vad parerile negative din acest rewiev.

Eu cred ca pentru pretul platit la Thalassies Noveau a fost bine. M-a steptam la mai rau.

ANARCB*, R-I-R, sandu1971
    Alte impresii din această RUBRICĂThalassies Nouveau Hotel: