ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2013
ÎNSCRIS: 18.08.13
AUG-2013

Review Suzie

Buna ziua,

Tocmai ce ne-am intors din sejurul nostru din insula Thassos, Skala Potamias.

Vom incepe cu partea pozitiva.

Cazarea la « Suzie » a fost placuta, foarte curata, chiar daca avea doar 2 stele. Piscina era curatata zilnic, iar asezarea vilei a fost conform descrierii, la cativa metri de plaja. Raportul calitate-pret este foarte satisfacator. Am avut parte de vedere la mare si de liniste totala. Cum s-ar spune, un loc unde iti poti incarca bateriile.

Totusi au existat si neplaceri, cauzate de tur operatorul local si de faptul ca infomatia si excursiile vandute nu coincid cu realitatea. Am cumparat 2 excursii de la ei, turul insulei si croaziera.

1) turul insulei:

a) desi am fost 25 de persoane, calatoria s-a efectuat cu 5 masini inchiriate, in locul unui microbuz, care ar fi fost mai adecvat si mult mai confortabil. Chiar si turistii au fost nevoiti sa conduca, ca sa avem loc in cele 5 masini inchiriate de la Smart. Tinand cont ca inchirierea unei astfel de masini era doar 30 de euro pe zi, si noi am fost 25…. se putea alege totusi un microbuz. Calculele sunt derizorii.

b) Alina ne explica ce urma sa vedem la intrarea in obiectiv, dupa care ne « abandona » pe parcursul vizitei, ea ramanand la intrare, desi nu era perceputa nici o taxa de intrare.

c) cum noi am fost singurii cazati in Skala Potamias, fata de ceilalti care erau in statiuni opuse, cand s-a ajuns la Golden Beach, ni s-a spus ca noi doi nu vom mai continua excursia, si la fabrica Iris Gold, deoarece nu se intorceau doar pentru noi inapoi. Insa taxarea exursiei a fost la pret intreg, la fel ca si ceilalti turisti.

2) Croaziera:

Inca din autocarul din Romania, am fost preluati de Alina si Lavinia, dupa ce am ajuns pe insula cu ferry. Alina a povestit de croaziera in jurul insulei, ce includea ghid in limba romana, mic dejun si pranz, opriri la insule pustii, unde nu se putea ajunge decat de pe mare.

a) Iarasi, fiind situati in Nord, iar Alina in Sud, ni s-a vandut o excursie pe vasul “Victoria”, si cand am intrebat-o si pe Alina si pe Lavinia daca vom avea ghid in romana, ne-au confirmat ca da. Surpriza am avut-o sosind pe vas, in dimineata cu pricina, unde erau doar turisti sarbi si bulgari, nici urma de Lavinia sau alt ghid romanesc. Era doar ghidul turistilor sarbi, care nici macar in engleza nu a dorit sa vbeasca, desi o rugasem frumos. Va dati seama ce greu e sa stii ca tu ai platit pentru un serviciu si nu beneficiezi de el.

b) Si Lavinia si Alina ne-au specificat ca vom primi si mic dejun, luch plus o bautura, dar in afara de lunch nu am primit nimic. Dar este vorba tot de excursia Alinei, cea din sud. Desi ele stiu ca turistilor din Nord, li se vinde o excursie pe vasul “Victoria”, continua sa prezinte oficial excursia din sud, a Alinei si sotului ei, Vasilis.

c) daca la dus, dimineata, fusesem transportati pana in port de catre un domn ce facea parte din echipajul vasului cu masina personala a dansului, la intoarcere acesta ne-a spus ca trebuie sa ne unim cu grupul de sarbi si sa le folosim autocarul lor, ca a aranjat el cu ghidul lor. Insa pe mal, ghidesa nu stia nimic de noi si a refuzat sa le folosim mijlocul lor de transport. Si uite asa…am ramas si abandonati pe mal.

Tinand cont ca se platesc 30 de euro, cand in port biletul e doar de 25, si toate acestea le-am facut in ideea de a avea parte de un ghid romanesc, ne-a simtit frustrati si inselati...

Dorim sa incheiem intr-o nota pozitiva, noi vom recomanda Suzie, pentru cazare, precum si statiunea Skala Potamias prietenilor nostri, dar nu si excursiile oferite de tur operatorii locali romani. Cel putin nu pentru cei din Nord.

Trimis de Daniel31 in 18.08.13 12:11:28
Validat / Publicat: 18.08.13 14:43:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4648 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daniel31); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Double Room

[18.08.13 14:10:33]

@Daniel31: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[18.08.13 14:13:35]

Mutat la rubrica "Susie Studios [Skala Potamia]" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

[18.08.13 15:10:03]

@Admin: Multumim pentru sugestii. O sa le respectam pe viitor. Am un mic comentariu. Numele este Suzie, si de aceea nu am gasit rubrica. Se poate vedea chiar si in poza altui utilizator, cea a Veteranului.

O zi placuta.

[18.08.13 18:11:02]

cred ca ar fi bine sa "povestesti"de problemele de acolo, de cele cu fetele ghid si modul de organizare si desfasurare al excursiilor optionale si agentiei cu care ai plecat! poate asa s-ar evita in viitor neplacerile de care ati avut parte!

[18.08.13 19:00:25]

@sandu. 53: Deja am reclamat acest lucru in mod oficial agentiei cu care am plecat din Romania, insa am dorit sa ii informam si pe ceilalti, ca sa se stie la ce se pot astepta.

[18.08.13 19:28:21]

@Daniel31: ati procedat absolut normal, sunt acum curios sa vad daca o sa va raspunda si ce contine raspunsul... sa ne tineti la curent!

[19.08.13 21:40:56]

@sandu. 53: Buna seara, Sandu,

Revin cu raspunsul "oficial" primit din partea agentiei:

"Buna dimineata,
Regretam sincer ca vacanta dvs. in Thassos a fost umbrita de modul in care au fost organizate excursiile optionale.
Din pacate, putem influenta foarte putin modul in care acestia isi prezinta ofertele si mai ales cum executa serviciile.
Tocmai de aceea nu recomandam in mod special excursiile organizate de parteneri.
In general nu sunt probleme si nu avem plangeri, se intampla totusi sa apara disfunctionalitati, ca in cazul dvs.
Fiind vorba de impresii de dupa sejur, nu ne ramane decat sa ne cerem scuze si sa incercam sa rezolvam si aceasta problema, a "optionalelor", in sezonul urmator.
Cu respect, "

Noi le-am atras atentia ca totusi acele excursii apar cu logo-ul oficial al companiei din Romania si ca ar trebuit sa nu il mai prezinte ca venind tot din partea lor.

Asta e, acum vacanta a trecut.

Seara faina.

[20.08.13 10:07:26]

@Daniel31: un raspuns formal, specific agentiilor noastre, care sunt convins ca nu te multumeste! singura solutie este sa renunti in viitor la serviciile acestei agentii!

flllo
[08.06.14 20:37:06]

salut, despre cea mai apropiata plaja de hotel nu ai amintit nimic, plaja este cu nisip s-au pietris, intrarea in apa cum se face? lin s-au dupa 2-3 metri te duci in hau, in apa sunt pietre sau nisip, in apa sunt arici s-au nu sezlongurile la plaja se platesc si cat? in camera noaptea sunt tantari? distanta pana la plaje este mare? seara ai ce face prin apropiere? tavernele cluburile sunt departe?

multumesc si astept raspuns,

[08.06.14 20:48:59]

@flllo: salut, marea este destul de aproape, maxim 5 minute. Ai sezlong pe plaja suficiente, nu te costa nimic dar tb sa comanzi ceva pt ca ele apartin teraselor. Noi luam doua beri, pret de 5euro ambele. La intrare in apa este un cordon de aproximativ un metru latime de pietre mai maricele aproximativ 0.5-1 kg. Apoi urmeaza nisip fin ca in palma. Apa este curata fara arici de mare si foaste mica in adancime. Noi ne duceam destil de departe il larg pana ajungea apa pe la piept. Deci pentru cei cu copii sau incepatori in ale inotului ca mine este ideal.

Tantari noi nu am avut, poate si datorita faptului ca citisem pe net d aceasta problema si ne-am cumparat din tara un aparat de bagat in priza pe care il porneam seara. In zona ai destule taverne unde sa servesti tot ce doresti, unde sa te plimbi, este si un trenulet care te poate plimba pt ati face o idee privind statiunea.

Aparthotelul e super ok, ai si piscina si wi-fi care din pacate bate doar la parter.

Mergi fara grija, va fi un sejur frumos

flllo
[25.06.14 20:10:08]

salut, spune-mi te rog daca iau totusi o excursie de la ghida (turul insulei) in ce consta aceasta excursie? si aici ma refer daca te opreste pe la plajele cele mai cunoscute si frumoase din Thassos... s-au in ce consta?? multumesc... si inca ceva... apa calda curgea mereu?? s-au intre anumite ore. multumesc

[26.06.14 09:43:58]

@flllo: salut, turul insulei noi l-am facut cu masinile. Au fost 5masini. Am vizitat o biserica, niste monumente vechi, apoi am urcat putin pe jos sa vizitam o fabrica de ulei din masline, la coborare am cumparat dulceata. Apoi mai urma sa vizitam ceva cu bijuteri, dar noi nu am mai ajuns.

Apa calda nu prea este seara, are incalzire pe panouri solare presupun, ca daca doream un dush tarziu nu aveam decat apa rece.

Daniel31, flllo, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂSusie (Suzie) Studios: