ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2013
ÎNSCRIS: 29.01.12
MAY-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Pisa…un oras de vizitat intr-o zi

Claudio Monteverdi - Zefiro torna (Ciaccona) [Nuria Rial & Philippe Jaroussky]

Pisa este un oras despre care am auzit toti. Am auzit de Turnul inclinat, l-am vazut in atatea carti postale, carti sau filme. Dar de ajuns putini am ajuns linga el. Dupa ce am descoperit pe internet o zona care este exact pe placul meu, Cinque Terre, am si inceput sa-mi fac planul de vacanta. Singurul aeroport apropiat si pentru care imi permitea bugetul era Pisa. Am profitat de ofertele unei companii aeriene si m-am vazut in cateva ore cu biletele de avion in brate (ma rog, rezervate!). Un zbor din Bucuresti pana la Pisa dureaza 2 ore. Din aeroportul din Pisa pana in Gara Centrala se poate lua fie trenul (5 minute), fie autobuzul. Ambele costa 1,1 euro. (Mare atentie atunci cand circulati cu trenul in Italia. Biletele care nu au loc rezervat si ora clara de plecare trebuiesc validate pe peronul garii - in acele compostoare galbene). De aici puteti pleca pe jos catre centrul orasului. Astfel puteti descoperii usor, usor orasul.

Dupa ce ne-am cazat la hotel La Pace (vezi impresii) am plecat catre centrul orasului, unde altundeva decat catre Campo dei Miracoli si Turnul din Pisa. O plimbare placuta in care, dupa ce am traversat raul Arno, am ajuns in Piazza dei Cavalieri , centrul politic medieval al orasului, acolo unde vechiul palat Palazzo degli Anziani, astazi Palazzo dei Cavalieri sau Palazzo della Carovana, ne-a surprins cu frumusetea sa. Statuia din fata acestui palat a fost realizata de catre Piero Francavilla si il reprezinta pe Cosimo I. Tot in aceasta zona am dat si peste Palazzo Dell'Orologio. Nefiind informati si neavind nici un ghid touristic cu noi nu am facut altceva decat sa ne pozam linga cladire, sa o admiram sis a plecam mai departe (nu support genul asta de turisti!). Abia ajuns acasa am gasit cateva informatii, sarace si ele, pe internet. Tot in Piazza dei Cavalieri se mai gasesc si Palazzo del Collegio Puteano si biserica Santo Stefano dei Cavalieri.

Din Piazza dei Cavalieri am plecat incantati mai ales ca prinsesem un moment al zilei in care fusesem cam singuri pe acolo. Am ales sa luam masa intr-unul din multele restaurant cu terasa de pe bulevardul ce duce catre Turn (nu-I mai stiu numele), o masa buna, servita cu zambetul pe buze de catre ospatar, dar cam scumpa. Dupa o ora de odihna, cu burtile pline (mai mult de bere), am plecat si catre cireasa de pe tort.

Intr-adevat, de cum intri in Piazza del Duomo, privirea ti-o ia razna: Turn din Pisa, Baptiserul, CampoSanto si Domul. Pretul de intrare in Turn era de 15 euro, dar exista si bilete combinate pentru cei care au timp sa viziteze tot ce are Pisa de aratat. Dar cum nici un turist probabil nu rateaza sa mai incerce sa incline un pic acest tur, a trebuit sa asteptam ceva vreme la coada pina ne-a venit randul. Panorama ce se deschide din turn este destul de atragatoare, iar de sus Piazza del Duomo se vede altfel.

Catedrala di Santa Maria Assunta (sau Domul), cu toate ca este mult mai impunatoare si mai impresionanra decat Turnul, este adesea lasata deoparte de majoritatea turistilor. Drept urmare si pretul biletului de intrare de numai 2 euro.

Pentru vizitarea Baptiserului se plateste o taxa de 5 euro.

Surpriza cea mare pentru noi a fost ca pe iarba verde, abia tuns, din piata se instalasera niste tineri (o fundatie, ceva) care pentru orice suma donate te ridicau cativa metri cu balonul cu aer cald. O experienta unica pentru mine, fiind prima oara cand ma suiam intr-un balon (si deocamdata ultima oara).

Dupa ce va saturati de Campo dei Miracoli (oare se poate satura cineva?!) va recomand sa gustati din spaghetele italiene si sa comandati un pahar de vin toscan la unul din restaurantele din jur…chiar daca cei care va canta cu vioara pe la ureche sunt romani si va trebui sa aveti grija ce vorbiti.

Pentru a ajunge din Pisa in Florenta puteti lua trenul (50 de minute, 11 euro un drum), puteti da o fuga pinain La Spezia - Cinque Terre (tot 50 de minute cu trenul, 13 euro un drum) sau puteti alege alte regiuni din Toscana.

Desigur, Pisa mai are si altele de oferit: o Gradina Botanica, alte palate, multe sau chiar foarte multe biserici si alte turnuri (din cate am citit, tot inclinate), insa pentru mine cred ca a fost suficienta o zi si o seara petrecute in Pisa pentru a cuprinde cam tot ce este absolut obligatoriu de vazut in oras.

Trimis de vlado2 in 17.08.13 20:29:30
    Validat / Publicat: 17.08.13 23:56:45
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6488 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Piazza dei Cavalieri din Pisa
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 24 voturi)

[18.08.13 00:47:59]

mireille
    [18.08.13 10:30:40]

un alt superbonus, sa stii ca la Pisa am fost demult si in grupul meu un tanar roman a urcat cele 300 de trepte parca si ne-a fluturat un stegulet roman...

iulianic
    [18.08.13 11:29:16]

@mireille: Nu este chiar atât de dificil de urcat în turnul din Pisa. Problema nu este numărul de trepte pe care trebuie să le escaladezi, ci faptul că - urcând în spirală - eşti înclinat când pe o parte, când pe cealaltă. Este o senzaţie un pic stranie, dar probabil că nu toţi o percep cu aceeaşi intensitate. Dacă la toate acestea mai adaugi timpul de aşteptare la coadă, da, urcatul în turn se transformă într-o amintire de neuitat!

Foarte frumos gestul tânărului român care a fluturat steagul naţional de sus, din turn!

iulianic, mireille
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pisa: