ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2013
AUG-2012
2 AD. + 3 COPII -- v: 11,15,16

Sub orice critică

Hotel Union sau Ten Union - o alta Marie aceeasi palarie

Ca in fiecare an cateva zile ale lunii iulie le petrecem in familie pe litoralul romanesc, mai exact in Eforie Nord. Ca de fiecare data nu facem rezervare ci mergem la noroc, unde gasim locuri libere, dar niciodata nu s-a intamplat sa nu gasim cazare. Dar anul acesta a fost foarte greu de gasit cazare, de-acasa am plecat devreme pentru a avea un timp de cautare mai mare.

In Eforie, primul hotel la care am incercat a fost Acapulco dar nu era nici o camera libera. Dorind sa fim aproape de plaja am incercat peste drum la vecinul UNION, hotel la care am mai stat cu un an in urma cand am ocupat un apartament. Hotelul la exterior arata foarte bine, este amplasat la 5 minute de plaja, lobbyul foarte frumos, receptia in dreapta, drumul spre piscina exterioara in stanga.

Cazarea s-a facut imediat, receptionerele foarte dragute Copiii au mers sa vada mai intii piscina la care nu se afla nimeni. Apa era curata mirosea puternic a clor, zeslongurile erau cele obisnuite la fel ca pe plaja. Holurile erau curate.

Am cerut 2 camere duble deoarece eram cu cei 3 copiii. Apartamentul ocupat anul trecut era locuibil, ne-am gandit ca si cele 2 camere duble vor fi la fel. Apartamentul era format dintr-un hol ce se continua cu o cameruta in care se aflau un fotoliu-pat, un televizor, un dulapior in care se ala un seif pe care nu l-am folosit, un balcon foarte, foarte mic, un dormitor destul de maricel cu pat matrimonial un dulap de haine destul de incapator in care se aflau o pilota si cateva prosoape, un televizor, baia destul de mica avea cabina de dus, bateriile chiuvetei si dusului erau ruginte dar functionale. Apartamentul avea un aspect de imbacsit, neaerisit iar lenjeriile desi erau apretate aveau culoarea alb-murdar (probabil dupa foarte multi ani de folosire). In fine, conditiile oferite de apartament erau acceptabile, am petrecut cateva zile acolo.

Aaa, sa nu uit izolarea fonica foarte buna spre deosebire de alte hoteluri (chiar si din Turcia) unde cand se incepea curatenia de dimineata trebuia obligat sa te trezesti.

Camerele duble ne-au ingrozit inca de la intrarea in ele. Extrem de mici si cazone - un pat foarte jos asezat, dormeai ca japonezii pe saltea, nu erau mochete, gresia ciobita si desprinsa din rostul ei, zabrelele patului imi aminteau de spitalele comuniste, sau de paturile in care dormeau cei de la casa de copii, un televizor, asternuturile gaurite si prafuite am fost nevoiti sa ne folosim prosoapele de-acasa pt a inveli pernele, baia era atat e mica ca sotul meu trebuia sa lase usa deschisa atunci cand statea pe wc, pt a avea loc sa isi tina picioarele. Baietii mei nu vroiau sa foloseasca baia pt ca le era scarba sa intre sa faca dus.

Am deschis o usa ce parea ca da catre balcon si am ramas stupefiata. Ceea ce trebuia sa fie un balcon era o balustrada de fier ce proteja cativa centimetrii de beton pe care nu puteai sa faci un pas. Am inchis usa cu o cheie mare si grea si am luat-o la mine in camera de frica sa nu iasa copiii acolo.

Dimineata m-am trezit cu o alergie pe fata pt ca pe timpul noptii prosopul s-a miscat de pe perna acoperita.

Micul dejun se lua la terasa din fata hotelului unde sotul meu a baut doar o cafea.

Terasa era destul de mare, frumos aranjata iar seara aveau program artistic cu muzica live.

Pacat de toate astea pt ca noi am mers la receptie si ne-am luat banii pt celelalte 2 nopti pe care le platisem.

Nu mi s-a parut normal sa dau 240 lei pt o camera in care nu pot sa fac dus baia fiind mizerabila, nu pot sa dorm pt ca lenjeria este prafuita, nu am loc sa ma misc, ma trezesc cu bube pe fata. La munte de banii acestia pt o noapte stau la hotel de 4 stele in conditii excelente.

Am cazit cazare o strada mai sus la hotelul Angely (vezi impresii) unde cu aceeasi bani am gasit, nu conditii decente ci excelente de cazare.

Aaaaa sa nu uit, hotelul UNION se numea in aceasta perioada TEN HOTEL. Anul acesta am parcat masina in fata hotelului si am vazut ca la exterior a fost vopsit, au schimbat si sezlongurile de la piscina, arata foarte bine. M-as bucura sa aflu ca a avut loc o schimbare si in interiorul camerelor.

Impresiile le-am scris la solicitarea lui Nasshu. Eu nu as fi scris deoarece nu am facut fotografii sa pot dovedi tot ce am spus despre camere. Acum de cand am cunoscut AFA fotografiez tot chiar si mancarea, desi inainte credeam ca e de prost gust sa faci asta. Acum stiu ca e de folos si fac asta fara nici o jena dar nu in prezenta sotului care nu intelege de ce trebuie sa faci fotografii felurilor de mancare si toaletelor.

Trimis de danamandache in 17.08.13 18:11:26
Validat / Publicat: 17.08.13 21:35:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2298 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danamandache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.08.13 21:34:59]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Ten Hotel Union [Ef. Nord]" (deja existentă pe sait)

dorgo
    [18.08.13 06:44:33]

Strainii nu ne mai vin demult pe litoral, nici romanii nu vor mai "servi" un loc atat de scump si prost, in curand hotelurile de-acolo vor un loc al nimanui, un loc de popas spre litoralul bulgaresc, care e ieftin si bun... ce face oare Ministerul de resort, nu trage cu ochiul si pe la vecini?

danamandacheAUTOR REVIEW
    [18.08.13 08:40:20]

@dorgo: ar trebui sa luam exemple de la cei care au reusit dar din pacate alergatul dupa bani a devenit un sport national. Nimeni nu face ceva pt litoralul romanaesc (exceptie face Mamaia). Avem o plaja frumoasa, avem locuri minunate dar nu ne intereseaza sa le valorificam. Romanii merg in nr foarte mare pe litoralul nostru accepta sa stea in conditii mizere iar administratorii hotelurilor probabil isi spun in gand ,,lasa-i naibii ca vin oricum ,,indiferent de conditiile oferite.

danamandacheAUTOR REVIEW
    [19.08.13 21:54:25]

se pare ca acest hotel isi schimba numele in fiecare an, anul acesta se numeste din nou UNION. stiti vorba aceea cu lupul... eu sper ca pe langa par sa-si schimbe si naravul.

danamandache, dorgo
    Alte impresii din această RUBRICĂUnion (ex Ten) Hotel: