ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 30.07.08
STATUS: CHIBIȚ

Limoncello & Tarte Flambee +Gaspacho

Amalfi este un loc binecuvântat de Dumnezeu, este şi patria citricelor, puţini sunt cei ce au ajuns acolo şi nu au avut curiozitatea să încerce o specialitate locală, mă refer la Limoncello, care după mine este cel mai bun digestiv şi care mă face să visez în lunile de iarnă, la vacanţâ, la Italia, la soare şi mare!

Am găsit o reţetă puţin diferită de cea pe care am încercat-o eu, însă am încredere în ea, iat-o:

Ingrediente:

-20 lămâi mijlocii spre mari (pentru un parfum mai puternic vă recomand să adăugaţi şi 2/3 limes)

- o sticlă votcă

- o sticlă alcool alimentar 95%

- 4 ceşti cu zahăr

- 4 ceşti cu apă

Se spală bine fructele cu apă călduţă, apoi se curăţă cu un aparat de cojit cartofi astfel încât cojile să fie galbene pe ambele feţe (nu trebuie să conţină pieliţa albă) apoi se pun la macerat în borcane închise ermetic împreună cu votka şi alcolul 40 de zile, timp în care la 2/3 zile se agită uşor recipientele.

După 40 de zile se strecoară conţinutul borcanelor şi se amestecă cu siropul obţinut prin fierberea timp de 7 minute a apei cu zahăr, se pun încă 40 de zile la păstrat după care se pot turna în sticle şi se poate servii Limoncello (eu îl prefer rece de la frigider).

…. şi la o aşa parfumată băutură merge un aperitiv gustos şi foarte uşor de preparat, o specialitate Alsaciană, pe care mulţi o consideră srămoşul pizzei, mă refer la Tarte Flambee.

Incrediente!

Un aluat fraged, care se porţionează sau se pune întreg pe o tavă unsă în prealabil, aluatul se înţeapă cu furculiţa din loc în loc şi se pune la frigider 20/30 minute.

Pentru toping se pun în blender 500 grame de cottage chese peste care se adaugă o ceaşcă de smăntână, o liguriţă de făină, sare, piper după gust şi două linguriţe de ulei după care se amestecă la blender.

Separat se taie fin. Bacon sau Kaiser sau Şunculiţă afumată ţărănească şi se pune la prăjit apoi se adaugă ceapă tăiată solzişori care doar se lasă până când se rumeneşte uşor.

Aluatul răcit se unge cu crema de brănză, apoi se pune şunculiţa cu ceapa prăjită şi se bagă la cuptor 15 miinute la 425 grade, se poate servii cu salată de sfeclă! Gata!!!

nu-mi rămâne decăt să vă spun Salve şi Bon Appetit!

Gaspacho spaniol

Ingrediente:

apă rece, 50 ml ulei măsline extravirgin, 25ml oţet din vin roşu,1kg roşii bine coapte, 1 căpăţână usturoi, 1 ceapă,2 castraveţi, 2 ardei graşi.

Roşile se opăresc şi se decojesc,castraveţii se curăţă de coajă, se taie un ardei bucăţi celălalt se păstrează pentru decor, se taie jumătate de ceapă,se adaugă usturoiul curăţat şi se pasează legumele in blender sau mixer impreună cu uleiul şi oţetul, se adaugă sare după gust, apoi se adaugă canţităţi mici de apă pentru a obţine vâscozitatea dorită, Se răceşte căteva ore la frigider şi se serveşte carnisită cu mici bucăţele de ceapă,castraveţi şi ardei ( eu pun la sfărşit şi busuioc verde)

Trimis de webmaster in 17.08.13 11:15:49
Validat / Publicat: 17.08.13 20:58:58

VIZUALIZĂRI: 1469 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2019 PMA (din 19 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[17.08.13 20:58:08]

O reţetă culinară de, din sau despre vacanţă --- sau, poate, toate 3 simultan, de-din-despre vacanţă --- pe care unul dintre colgei vi-o pune la dispoziţie, aici, cu drag.

MCM
[17.08.13 21:58:06]

a ce pofta mi-ai facut. stai sa merg sa-mi pun un limoncello de la frigider )

Diaura*
[18.08.13 08:17:32]

@webmaster:

Esti sigur ca nu trebuie mai multa apa? Am si eu o reteta, in care la 1 l. alcool se adauga si 1 l. apa a carui rol este de a dilua alcoolul de 90 sau 95 grade.

In aceasta reteta 4 cesi de apa mi se par cam putine si cred ca lichiorul ar avea o tarie prea mare.

Daca se inlocuieste apa cu lapte, se obtine crema de limoncello si daca in loc de lamai se folosesc portocale se obtine lichior arancello.

webmasterAUTOR REVIEW
[18.08.13 09:42:53]

@Diaura: cred că este şi o chestie de gust, reţeta postată pare să fie una veche( alcoolul de 95 grade se mai îndulceste cu vodka mai puţin alcoolizată) iar undeva la sfârşit se specifică faptul că se poate jongla cu cantitatea de apă şi zahăr, 2+2 ceşti pentru o băutură puternic alcoolizată, 3+3 ceşti pentru una medie şi 4+4 ceşti pentru o echilibrare perfectă intre dulce şi înţepător, totuşi se poate să ai dreptate... în limba engleză cuvăntul cup este ceaşcă, dar poate fi şi cană, astfel că depinde de gustul fiecăruia, pot să-ţi spun că am băut un limoncello făcut în Sicilia total diferit de unul cumpărat în Toscana!!!

Diaura*
[18.08.13 09:50:57]

@webmaster:

Ai dreptate; exista mai multe retete si tot atatea gusturi. (era doar o intrebare, o parere).

webmasterAUTOR REVIEW
[09.06.14 22:16:04]

Ieri am fost invitat la un grătar de către nişte prieteni buni care de câţiva ani lucrează în Spania, grătarul bun, nimic de zis însă drept aperitiv ne-a fost servit căte un bol cu gaspacho bine răcit, a mers de minune mai ales că ieri a fost o zi foarte călduroasă, nu ştiu dacă reţeta este identică, dar m-am găndit că în acestă perioadă merită să încercaţi aşa ceva, mie mi-a plăcut foarte mult, varianta servită a fost fără acele bucăţele de legume care apar în clipul adăugat la impresii în schimb avea busuioc verde care-i oferea o aromă deosebită!

Diaura*, MCM
Alte articole din această RUBRICĂ (Alte) Subiecte off-topic: