ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2008
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 07.12.07
JUN-2007

Mai bine decat ne-am asteptat, tinand cont de pret

Am rezervat pentru 2 saptamani la hotelul Iberostar Belisaire din Hammamet, Tunisia in regim All Inclusive.

Hotelul este destul de frumos, clasificarea de 4 stele este cea potrivita, tinand cont de standardele nord-africane.

Hotelul a fost deci bun, am avut tot ce ne-a trebuit, se afla la doar 5 minute distanta de o plaja superba, iar personalul a fost prietenos (spre deosebire de cel din alte hoteluri pe care le-am vizitat). Majoritatea oaspetilor acestui hotel sunt germani, iar mancarea este orientata in principal pe gusturile lor, dar e in regula. De asemenea, paturile de plaja sunt greu de obtinut, deoarece sunt rezervate inca de dimineata devreme.

Regimul AI la acest hotel presupune masa tip bufet la acelasi restaurant principal, acest lucru putand fi considerat plictisitor la un moment dat, daca nu ar fi fost programul "Cina in diferite locatii" . Acesta presupunea cina la celelalte hoteluri din lantul Iberostar din statiunea Hammamet, iar tot ce trebuia sa faci pentru a beneficia de el era sa te inscrii la receptie cu 24 de ore in avans. Acest program era o oportunitate buna de a iesi din hotel si de a incerca diferite feluri de mancare pe gratis. Sunt cine cu mancaruri chinezesti, italiene, mexicane, orientale (care de fapt sunt feluri de mancare africane) pe care le-as recomanda calduros, sunt multi turisti care nu profita de aceste cine incluse in pret si e pacat.

Bauturile sunt FOARTE tari si toate incluse in pret, nu exista limitari la numarul de cocktailuri pe noapte, oricum daca asta ar fi o problema mai sunt alte doua baruri ca alternativa la care te poti muta.

Daca stati intr-o camera care are vedere la piscina, seara muzica e cam tare si poti avea probleme in a te odihni. Dupa ce ne-am plans de acest lucru, am fost mutati in alta parte a hotelului.

Personalul e prietenos, dar deoarece majoritatea turistilor sunt germani, exista putini membri ai staffului care cunosc engleza.

Excursia la Medina se merita, dar doar daca ai dispozitia necesara pentru a te targui, altfel comerciantii trebuie ignorati. Daca intri in vorba cu ei, esti prins, dar daca nu, e destul de in regula, doar te bazaie putin, in special in Medina si pe plaja, dar nu pe strada sau la hotel.

Portul din Hammamet Yasmine a fost o mare dezamagire pentru mine si in special pentru sotul meu, deoarece ni s-a spus ca acolo sunt magazine si restaurante pe vapoare. Totul e insa in constructie acolo si sunt putine lucruri de vazut.

Per total, as recomanda acest hotel pentru o iesire iefitina in extra sezon. Nu se compara cu standardul de 4 stele din Caraibe, dar nu vei gasi in Caraibe asemenea conditii la un pret asa bun.

TheTodds, Cambridge, Anglia

Trimis de alinviola in 10.04.08 01:48:36

VIZUALIZĂRI: 1494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinviola); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

zpedro*
[21.02.09 03:26:09]

Si eu m-am intors cu o impresie placuta dupa sejurul la acest hotel. Singurul lucru pe care nu l-am agreat in Tunisia este disperarea comerciantilor de a te face sa iei ceva de la ei. Desi multi se plingeau de Turcia, comparativ, acolo sint super de treaba..

zpedro*
Alte impresii din această RUBRICĂIberostar Belisaire: