ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2013
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
MAY-2013

Hotelul Mărgăritar din Buşteni

Un hotel de nota zece. Un hotel amabil cu un personal tânăr si simpatic, un hotel cu un management excelent. Nu exista sa treci pe langa vreun angajat al hotelului, fără să-ţi dea bineţe. Un hotel plin de flori, cu camere curate, luminoase si cochete. Jacuzzi, sauna, (la 10 lei ora), pliante publicitare gratis cate vrei, un bar, o masa de biliard, fotolii comode in holuri, mult spatiu, internet, TV cablu, apa fierbinte la duş. Majoritatea balcoanelor sunt orientate spre masivul Bucegi, spre Caraiman, unde poti admira adeseori apusuri de soare feerice sau goana fără de zăbavă a norilor alburii. Gratie unui alt sait turistic autohton, am castigat si eu un sejur de 5 zile la acest hotel. Cu mic dejun inclus. Dar nu unul oarecare, in care iti citeai ziarul prin felia de salam sau de franzela, ci unul bogat, bogat, bogat, aveai de ales intre 6 variante de (impropriu zis) “mic dejun”, caci acesta era mare, mare de tot. La pranz sau seara, aveai ciorba de burta, de zarzavat, de pui, praparate grill, salate bulgaresti sau grecesti, papricas de ciuperci, nu lipsea nici minunatul vin rosu de Recaş “la carafă sau la pahar”, pe care puteai sa-l duci si-n camera.

Hotelul e situat in vechiul cartier Zamora din Poiana Ţapului, pe vremuri o localitatea aparte, un fel de liniştită rezidenţă de vile de lux, astazi, unită cu oraşul Buşteni.

Luni pe la pranz, imediat dupa ce-am pus piciorul in Busteni si-am fost lovit din plin de ozonul cu miros de conifere al oraşului, am poposit la Casa româno-franceza. Doamna de la biblioteca mi-a zis” Aaaa, doriti sa ajuneti la Mărgăritar? ... pai n-o luati prin centru, ci treceti pe langa castelul Cantacuzino si luati-o pe strada Zamora, veti avea 3 Km de încântare, e păcat sa mergeti prin altă parte”.

Din cele 5 zile de sejur, primele 3 au fost insorite. Am ajuns la Cascada Urlatoarea, la Castelul Cantacuzino, la Casele Polmann din Predeal, unde o veche cunostiinta a dorit sa-mi prezinte locatia ideală pentru un cantonament sportiv, am facut si o sauna la Mărgăritar ca să scot din mine tot smogul adunat prin orasul meu din vale, apoi, am purces la o serie de promenade prin statiune ca sa-mi umplu plamanii cu aerul curat al acestui minunat oras de la 1000 de metri altitudine, lipsit totalmente de agenti poluanti. In extrasezon o camera la hotelul Mărgăritar, hotel de 2 stele, costa 100 de lei, in sezon, pretul urca la 120 de lei. La restaurant, sunt preturi accesibile, spre exemplu un piept de pui grill, cu garniture de cartofi si salata asortata, plus o sticla de pepsi, costa 24 de lei. O cafea costa 4,5 lei. Aceeasi combinatie servita cu cateva zile mai devreme in centrul frumosului meu oras al trandafirirlor poluati de pe Mures, m-a costat dublu. De-acuma incolo, cand mi se face pofta de un piept de pui grill, stiu de unde sa-l comand. In week-end, hotelul e plin cu turisti din Bucuresti care incearca, pentru o vreme, sa scape de stersul marelui oras. La restaurantul hotelului, mai au loc nunti, botezuri, dar in cursul saptamanii e liniste, multa liniste….

Revenit acasa, am reinceput activitatea in orasul meu din vale, dar amintirile montane, ma urmaresc inca. Asa ca, daca voi mai avea vreoadata ocazia sa poposesc prin Busteni, tot la Mărgăritar voi trage…

Dar, chiar si peste ani, de dor, nu scapi niciodata prea uşor…Eminescu ne-o reaminteste mereu “…când al nostru fierbinte dor începe să piară încet, încet, în noaptea-adâncă, lumina nestinsului amor, ne urmăreşte încă…”

Trimis de dorgo in 17.08.13 08:30:41
Validat / Publicat: 17.08.13 11:04:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 2486 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Primul popas la Busteni il fac la Casa Romano-Franceza
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂMărgăritar Hotel: