ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2013

Foarte nemulțumit
Sub orice critică
Sub orice critică

Pensiunea Podul Cetatii - o mare bataie de joc

Scriu acest review la mai putin de 24 de ore dupa ce am parasit aceasta locatie de cazare (pentru ca nu pot sa-i spun nici vila, nici pensiune, nici cabana, nimic...) pentru ca nu mi s-a mai intamplat sa traiesc o asa experienta neplacuta.

Stiu ce inseamna sa stai la pensiuni, la vile chiar si la cabane, stiu ce pretentii trebuie sa ai la pretul de 100 lei pe noapte dar chiar sa fie atat de rau nu mi-am imaginat. Dar sa va explic ce s-a intamplat.

Am ales aceasta pensiune in primul rand pentru locatia sa la capatul Transalpinei si ne-am gandit ca dupa un drum obositor de la Bucuresti va fi oaza de relaxare pe care ne-o doream.

M-a surprins un lucru inca dinainte de a ajunge: "dna. proprietareasa" care imi rezervase camera telefonic ma suna in dimineata zilei de cazare sa ii confirm ca ajungem dar de asemenea sa-mi spuna ca ea ar mai avea 2 familii care vor sa ramana si ar fi vrut sa le dea camerele noastre. Dupa ce am dezamagit-o profund spunandu-i ca veninim sigur si vrem sa ne tina camerele pana seara mai tarziu a acceptat intr-un final ideea si a tinut camerele. Acum dupa noaptea petrecuta acolo ma gandesc ca ar fi fost mai bine sa o las sa dea camerele, dar n-a fost sa fie...

Ajungem intr-un final pe la ora 21:30 dupa un drum lung si destul de dificil (pe o ceata densa si cu vizibilitate redusa spre deloc) in localitatea Capalna (aproape de Sebes).

Pensiunea arata bine de pe sosea, are un gard alb, reclama in fata portii, la intrar pe dreapta este terenul de fotbal, dupa teren sunt casutele (asa zise bunalouri... ca de, doar ne-am modernizat), in fata o casa, si in stanga pisicna si restaurantul (ma scuzati birtul mai bine spus).

La acea ora nu ne doream decat sa manacam ceva bun cu produse naturale si foarte gustoase (asa cum am citit si intr-un review pe AFA) dar pentru asta trebuia sa mai asteptam putin, pentru ca urmeaza sa o intalnim pe "doamna".

Doamna care atunci cand ne vede ca am parcat nici nu se prezinta, nici nu ne saluta, ne intreaba doar daca noi suntem, ne pune sa mutam masina ca nu ii placea dansei unde am parcat si apoi ne duce la camere ca de mancat putem sa mancam dupa important e sa isi incaseze ea banii pe camera.

Ok trecem peste asta si o urmam spre camera, care se afla la etajul casei.

Ne da doua camere apropiata una de celalata (macar atat) dar surpriza apare cand deschidem una din camere din care iese un miros puternic, inecator chiar, de urina de pisica (credeti-ma ca nu sunt fitoasa, iubesc mult animale si pisica am si eu acasa dar va imaginati cum e sa intri intr-o camera unde miroase in asa hal). Am citit apoi ca este permis accesul cu animale, dar in acest caz ar trebui facuta o igenizare corespunzatoare dupa... si nu sa lasi pur si simplu camera sa se aeriseasca de la sine. Cand sa ii spun doamnei ceva ea disparuse la treburile dansei, isi luase banii si gata terminase cu noi... si oricum nu cred ca avea ce face pentru ca nu mai erau disponibile alte camere...

Bun, lasam noi geamurile deschise (care de altfel au un sistem foarte prost ce nu le permite sa stea decat rabatate) si mergem la masa sperand ca va mai disparea mirosul pana revenim.

Dar ce credeti... la masa ne astepatau alte surprize...

Restaurantul ("asa zisul") este o combinatie de cabana de lemn din aceea veche in care mergeam in tabere cand eram mici, cu miros puternic, inchis si un birt unde se aduna sateni sa stea la povesti seara.

Ne asezam noi la masa si incercam sa ne lasam dusi de valul nostalgiei... cam greu totusi de ignorat manelele care rasunau din telefoanele mobile ale satenilor de langa noi ce stateau la masa cu (asa zisa) ospatarita, mirosul greu de fum si bere, dulaul care intra fara nici o jena in restaurant si se aseaza la picioarele mesei de langa noi si mergem mai departe.

Cerem meniul. Aici alta surpriza, nu e meniu cu mancare facuta in casa ci sunt cateva fripturi, garnituri si 2 ciorbe.

Preturile initiale pareau cat de cat rezonabile: 7-8 lei o ciorba, 14 lei o friptura, 3.5 lei garnitura si 3 lei salata... (de ce le spun intiale? ... va explic imediat...)

Comandam noi fiecare cate o ciorba si felul doi si asteptam mancarea... mai ascultand o manea la difuzorul de la mobil, mai vorbind cu Grivei, mai aducandu-ne aminte de mirosurile acelea din tabere, etc... si intr-un final vine ciorba.

Cea mai proasta ciorba pe care am mancat-o vreodata: ciorba de burta era stricata si avea din plin adaugate felii de lamaie in ea pentru a nu se simti gustul de alterat iar cea taraneasca era o apa chioara cu niste legume taiate cu toporul adaugate acolo si 2-3 farame de carne. Totusi facem greseala sa mancam, pentru ca eram lihniti de foame si efectele destul de rele: o zi de rau incontinuu (unul dintre noi a facut indigestie grava).

Sa va povestesc si de felul doi: cartofi prajiti (normal ca din aceaia congelati), ceafa la gratar (o bucata mica de carne de porc din acea pentru gatit prajita in ulei si fara urma de gratar), salate mici, cascaval pane (o felie cat una de branza topita feliata plina si ea de ulei) si desert... (de unde atat desert... ca nu serveau nici un desert :))

Dupa multe inghitituri in sec si cu multa apa minerala adaugata reusim sa mancam si acele bunatati si cerem nota, unde din nou avem o surpriza...

Ciorbele intiale de cate 7,5 si 8,5 lei in meniu sunt pe nota 12 si 13 lei. Cand cerem o explicatie pentru asta ni se spune ca asa li se spune (nu e vina lor) sa adauge la fiecare ciorba paine de 1,5 lei (adica 3 felii) smantana si ardei (chiar daca nu sunt cerute sau mancate), ok bine paine la 4 ciorbe, dar mai aveam painea de 4 ori pe nota, pai da dar si la felul 2... Asa ca am platit 12 lei doar paine 10 lei smantana si 4 lei ardei in conditiile in care 2 dintre noi nu mancam deloc paine.

Nu m-a deranjat niciodata sa platesc aceste produse dar chiar asa sa exagerezi cu ele si sa le bagi omului in plus la nota intr-un mod asa grosolan nu mi s-a mai intamplat sa vad...

Platim noi pana la urma suma de 140 lei pentru o masa de 4 persoane intr-un loc care arata jalnic, miroase urat, servirea este execrabila si mancarea s-a lasat cu toxiinfectie pentru o persoana si stari de disconfort pentru celelalte si mergem sa dormim.

In camera va dati seama ca mirosul nu disparuse asa ca incerc solutia parfumarii intregii camere si cu chiu cu vai adormim.

Nu stiu daca va imaginati cum e sa dormi si sa te tot trezesti noaptea pentru ca simti ca inhalezi ceva scarbos. Am rezistat totusi mai mult treaza pana dimineata si am plecat in cea mai mare graba de acolo.

Va dati seama ca nici nu s-a mai pus problema sa luam vreun mic dejun, nici pe "doamna" nu am mai vazut-o, probabil nu si-a dorit sa mai dea ochii cu noi.

Am mai facut cateva poze prin curte (pentru a va arata cam ce minunatii sunt acolo) si apoi am plecat cu speranta ca nu vom mai trai asa ceva.

Inchei acest review cu o concluzie clara: NU mergeti acolo! Nu merita! Nu este doar dezamagitor este GROAZNIC!

Eu din pacate AmFostAcolo si regret din tot sufletul dar cu siguranta nu voi mai reveni si nu voi recomanda acest loc nici dusmanilor mei.

Trimis de Xla in 17.08.13 00:47:47
Validat / Publicat: 17.08.13 10:43:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSALPINA.

VIZUALIZĂRI: 4508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Xla); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vecinul nostru de masa "Grivei"

danamandache [18.08.13 11:20:45] »

Bine ca nu ati platit decat o noapte. Eu asa fac in locatiile in care nu am mai fost, platesc o noapte daca imi place mai platesc si urmatoarele daca nu imi place incadrez vizita de o noapte la ,,vizionari” si nu mai trec pe acolo niciodata.

Vacante reusite va doresc!

sunflower [19.08.13 00:56:39] »

Pacat de peisaj!

webmaster [26.08.13 07:56:19] »

@Xla: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Xla [04.09.13 11:19:44] »

@webmaster: Am verificat acum localizarea si ar trebui mutata ceva mai sus. Este chiar inainte de intrarea in Capalna pe partea stanga.

webmaster [04.09.13 11:31:39] »

@Xla: rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=45. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv - copiază-le și scrie-ni-le te rog aici
  • silver01345* [27.12.13 21:01:43] »

Draga xla.

E clar ca cineva te-a pus sa faci contrareclama si ca in spatele acestei relatari (de-a dreptul eseu) se afla alte interese.

In urma cu multi ani am ajuns pentru prima oara la Pensiunea Podul cetatii. In trecere prin Sebes cineva ne-a zis ca acolo se maninca cea mai buna ciorba de burta. (exact ce cautam dupa atita drum). Si de atunci mergem in fiecare an si petrecem o parte din concediu... ba mai mult am dus si alte familii de prieteni cu noi, unii veniti din strainatate sa petreaca concediul in Romania. Toata lumea a fost multumita de serviciile oferite si in special de raportul calitate/pret care e mult superior fata de ce am intilnit prin alte parti. Sa stii ca peste tot la restaurante smintina si ardeiul iute de la ciorba de burta se comanda separat si tot asa se si plateste. Esti prima persoana care isi relateaza nemultumirea cu atata inversunare si rautate. E clar ca e altceva la mijloc. Cit despre poze... cu tehnica din zilele noastre poti sa le faci sa iasa cum vrei (programe exista pentru asa ceva). Am vrut sa postez si eu ceva poze ca sa te contrazic, dar le-am facut doar pentru amintire fara alt interes. Daca ar exista un simbure de adevar in ceea ce ai scris nu cred ca ar fi asa de solicitata acea pensiune. Noua ne-a facut o impresie foarte buna si gazdele care sint niste ardeleni cu mult bun simt, dar si conditiile de cazare. Tin sa precizez ca de-a lungul a 9 ani am fost cazati si la cabana si la casute... cred ca ne-am perindat prin toate camerele de-a lungul timpului si ca aberatiile relatate de tine sint total nefondate. Nu te mai stradui sa creezi impresii ireale pentru cititori indiferent la ce locatii te referi.

webmaster [27.12.13 21:11:56] »

@silver01345:

Xla [28.12.13 03:51:56] »

@silver01345: "Draga" utilizatorule de sait, in primul rand mi se pare ca ai un tupeu fantastic si ma jignesti, asa ca o sa incerc sa iti exlic cum sta treaba:

"E clar ca cineva te-a pus sa faci contrareclama si ca in spatele acestei relatari (de-a dreptul eseu) se afla alte interese"

Tu ti-ai facut cont pe acest sait ca sa imi comentezi mie review-ul, dar inainte de asta nu ai fost in stare sa scrii nici macar un review... Asta nu mai pare contrareclama... Eu fata de tine am scris pe acest sait mai multe review-uri, si cu mult mai ample decat acesta, daca iti place sa comentezi te invit sa le comentezi si pe celelalte, doar sa nu te obosesti prea tare citind atatea eseuri. Sau poate crezi ca am stat ore intregi sa scriu zeci de review-uri din locuri minunate ca sa pot sa ascund astfel adevarata mea misiune: sa defaimez o amarata de pensiune de la Sasciori

2. In privinta conditiilor de cazare, in cazul asta nu cred ca e nici macar o chestiune de gust. Proba, acest loc este o mare mizerie dar tu incerci sa para altceva sau poate ca tu faci parte dintr-o alta categorie de turisti, poate nu ai fost niciodata intr-o pensiune sau hotel decent ca sa poti sa faci diferenta...

3. In privinta mancarii e problema ta daca iti place ciorba de burta stricata si acrita cu lamaie; eu nu am gasit acolo nimic traditional, si absurd mi s-a parut sa nu existe nici macar un desert (asta spune multe despre interesul fata de turisti)

4. De preturi nu m-am plans ca am platit smanatana si ardeiul (normal ca asa se intampla la toate restaurantele, dar pe la Bucuresti mai au si bun simt sa te intrebe daca vrei sa iti aduca, nu sa te puna sa platesti cosuri intregi de paine cand nimeni nu mananca paine) dar aici nu au fost trecute pe nota normal ca: paine, smantana, ardei, ci au marit preturile la ciorbe si felul doi pe nota (care era o foaie de hartie motolita unde acea "asa zisa" ospatarita scrisese de mana si nu avea nici bon, nimic, deci sa iti mai spun ca fac si evaziune...)

5. Cu pozele m-ai omorat, deci poti sa fi atat absurd incat sa spui ca am "photoshopat" pozele ca sa defaimez pensiunea; sa sti ca la orice review am pus poze si mi se pare de bun simt fata de ceilalti cititori sa aiba si poze la dispozitie nu doar parerea mea subiectiva; si ce crezi ca am modificat? nu e aceea camera, restaurantul cu catelul langa masa, etc?

6. Solicitarea pensiunii este deosebita in imaginatia ta probabil, eu am gasit cazare asta vara de seara pentru a doua zi iar acum vreo 2 saptamani mai aveau inca locuri libere de Revelion... asta nu imi suna bine... si normal ca am sfatuit prietenii care vroiau sa mearga acolo sa renunte la aceasta idee.

7. Poate ai vazut ca si aici sunt si alte pareri negative iar parerile pozitive vin doar din partea unor utilizatori care au scris 1-2 reviewuri sau abia si-au facut cont ca tine... deci e foarte posibil ca aceia sa fie proprietari sau in legatura cu ei si probabil incerca sa remedieze ce se mai poate...

8. Privind "aberatiile mele" tin sa te dezamagesc si iti spun ca ma voi stradui in continuare sa creez impresii reale despre acest loc mizerabil daca vrei sa ma contrazici fa-o cu poze din acea "arhiva personala" de colectie probabil avand in vedere ca de 9 ani mergi tot acolo... cat de trist...

In final te-as ruga sa iti vezi de treaba ta si mai bine te apuci sa iti faci curat in pensiune sa nu mai miroasa in halul ala si sa nu mai tii mancarea aia atatea zile ca sa le-o dai turistilor stricata pentru ca nu vei reusi sa iti aduci turistii inapoi contrazicandu-ma pe mine... sau daca vrei sa facem asta n-ai decat, eu pot sa fac polemica cu tine cat vrei, dupa cum vezi stiu sa scriu si am si argumente.

PS: Pensiunea Podul Cetatii este cel mai urat/dezagreabil/murdar/neprimitor spatiu de cazare pe care l-am vazut in Romania si parerea asta nu ai cum sa mi-o schimbi tu niciodata... pentru ca... eu am fost acolo iar tu esti proprietarul...

danamandache, silver01345*, sunflower, Xla
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Podul Cetăţii [Căpâlna]: