ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2013
ÎNSCRIS: 15.08.13
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Sejur perfect!

Am fost in vara lui 2012 la hotelul Mediterranean Village si a fost absolut perfect.

Am ajuns pe la ora 15.50 pe o caldura infernala si ne-am prezentat la receptie unde am fost preluati de o receptionera foarte draguta care ne-a servit cu sampanie rece si prajiturele, apoi a chemat un tinerel de vreo 16 ani care ne-a dus cu masinuta de golf pana la camera noastra. Aceasta era la vreo 500 m de receptie a treia sau a patra cladire spre capatul de nord al complexului. Apoi a venit inapoi cu noi la masina si ne-a dus bagajele tot cu masinuta de golf pana in camera.

Am primit de la receptie un cartonas cu emblema hotelului si perioada sederii pe care sa-l afisam pe bordul masinii pentru a putea intra si iesi oricind din parcarea pazita din fata hotelului.

Camera situata la parter avea vreo 20mp cu o baie mare cu vana si chiuveta incastrata in blat de marmura (baia avea fereastra cu geam mat ce asigura aerisire naturala). Iesirea pe terasa era de fapt iesire intr-o minigradina delimitata de un gardu viu care asigura un spatiu cu masa si scaune de gradina si acces la o zona de gazon incredibil de bine intretinut.

De aici puteai iesi direct pe aleea ce ducea spre plaja. O plaje mare lata (vreo 60m), lunga (vreo 1500m; cat tinea complexul) cu nisip fin si mai multe sectiuni de umbrele si sezlonguri. Semana putin cu plaja de la Mamaia dar fara inghesuiala si forfota aferenta. Nu ne-a venit sa credem! O plaja intreaga doar pentru noi! De la cladirea noastra pana la plaja aveam de mers 30 de m! Raiul pe pamant! Dimineata saream din pat direct in slip, tusti in mare pt o balaceala de 10 min si apoi imbracarea si la masa.

Masa de dimineata incepea cu 6 feluri diferite de paine, 4 feluri de placinte si 9 feluri principale plus iaurturi si dulceturi si halva, rahat fructe confiate fructe proaspete, toate tipurile de cereale posibile si peste toate astea o tanti care iti facea pe loc omleta cu ce vroiai tu: ciuperci, sunca, branza cascaval etc.

Ne-a cam picat falca de uimire, mai ales ca restaurantul avea o terasa imensa cu doua insulite inconjurate de piscina principala a hotelului.

Seara apa era luminata de reflectoare subacvatice multicolore si masa o serveam pe una din insulite, singura chestie nasoala era ca trebuia sa cumparam bautura de la masa (inclusiv apa) la un pret cam piperat: 3.5 euro o sticla de apa si 4 euro o bere de 0.33l. In rest mancare foarte buna cu multe feluri si singurul regret a fost ca nu am apucat sa le gust pe toate.

Pe langa 6 sau 7 feluri principale, seara era un bucatar care facea gratar intr-un colt al piscinei intr-o seara pui si curcan, in alta porc si costite, in alta miel sau vita etc. In 7 zile ne-am ingrasat 3-4 kg desi dupa cina ne plimbam o ora doua pana in Paralia si inapoi, (hotelul fiind situat la marginea statiunii spre Korinos, la vreo 2-3 km de centru)

Complexul este format dintr-un corp principal ce cuprinde receptia cu zona de spa la subsol, restaurantul cu piscina principala, stanga -dreapta fata de corpul principal sunt 2 seturi de cladiri care au cate o piscina intre ele dar sunt pentru cei cu regim de 5 stele superior, (noi nu aveam acces la piscinele lor), apoi cate 4 sau 5 corpuri de cladiri parter +1 etaj cu cate 4 apartam. pe nivel, separate de zone verzi, dispuse spre stanga si spre dreapta complexului (unde eram noi cazati) iar in partea dinspre Paralia era dispus un complex mai mic de restaurante si cafenele, magazine si locuri de joaca pt copii.

Plaja din fata complexului principal era dotata cu tot felul de jucarii gonflabile ancorate de mal, amplasate in apa la o distante de 15-20m de mal pe care se catarau copiii si sareau de pe ele in apa.

Umbrele si sezlonguri gratis pentru oaspetii hotelului, doar cele cateva baldachine existente, se inchiriau pe o zi cu 7-10euro. N-am avut nevoie caci puteam intra si iesi din camera direct pe plaja de cate ori aveam chef. Nici umbrelele nu se ocupau toate asa ca faza cu lasatul prosoapelelor pe sezlonguri, practicata de cativa nordici rataciti pe acolo nu-si mai avea rostul. Plaja nu era ingradita, puteai merge pe plaja in orice directie, fara restrictii. Apa superba, putin adanca, foarte limpede si linistita dimineata si plina de pestisori crabi si tot felul de scoici si melci. Dupa masa se tulbura un pic si se formau valuri care aduceau iarba de mare si frunze dar nu sunt alge ca la noi.

Un tractoras cu o grapa aduna iarba de mare depusa de valuri pe mal, in fiecare dimineata pe la 6.30 si apoi nivela nisipul din fata sezlongurilor. Fiecare umbrela avea o masuta cu o scrumiera cu nisip dar cu toate astea tot ma gaseai chistoace si samburi prin nisip, deh nesimtirea nu are frontiere.

De asemenea nelipsitii vanzatori ambulanti cu ,,lukumades alles freska" si negrii cu ,,arta " africana ceasuri si ochelari de soare, dar nu sunt asa agresivi si nesimtiti ca ai nostrii cu ,,namolu', aspra de baie si porumbu' fierbinte"

Ce mai incolo-incoace, relaxare la superlativ si rasfat total in paradis.

Pacat ca a trecut repede iar la plecare am primit si un cadou sub forma unei sticle de vin ambalat frumos.

Un minus in opinia mea ar fi faptul ca ,cameristele veneau sa-si exercite atributiile in fiecare zi intre 14-15 exact in perioada de odihna.

Un sfat: nu consumati nimic din minibarul din camera, au niste preturi uriase...

RECOMAND ACEASTA LOCATIE!

Trimis de mihaiela in 16.08.13 23:50:31
Validat / Publicat: 17.08.13 08:31:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nei Pori; Creta

VIZUALIZĂRI: 2358 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaiela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.00 EUR pe cameră

webmaster [17.08.13 08:31:44] »

Mutat la rubrica "Mediterranean Village" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

danamandache [11.11.13 19:15:01] »

Ce tip de camera ati avut?

danamandache, mihaiela
    Alte impresii din această RUBRICĂMediterranean Village Hotel: