ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2013
    DIN: Deva
    ÎNSCRIS: 16.08.13
    AUG-2013

[Meduza hotel] Civilizat

In primul rand, cand am ales ca destinatie de vacanta Complexul Hotelier Steaua de Mare, mai precis hotel Meduza, m-am documentat destul de mult intrucat am vrut sa aleg cel mai optim raport pret/calitate. Si nu m-am inselat, alegerea mea a fost una excelenta.

Singura neplacere pe care am intampinat-o a fost legata de solicitarea noastra de a primi o camera cu pat matrimonial, insa am fost refuzati pe motiv ca nu au disponibile, insa si camera primita la etajul 3 a fost una foarte frumoasa, mobilata modern si foarte, foarte curata si igienizata. Cazarea a fost rapida, dupa jumatate de ora de la sosire, undeva in jurul orei 13, desi check-in-ul se facea in mod normal la ora 18. Precizez ca nu am dat nici o atentie materiala la receptie pentru o camera buna. Este absurd sa soliciti o camera ,,buna'', pentru ca toate sunt modernizate si la fel de bune. Am fost multumiti de camera primita, insa dupa ce ne-am instalat si am trecut la dus, am observat ca apa regurgiteaza din sifonul de pardoseala si am facut o ditamai inundatia. Apa ajunsese pana in hol pe mocheta. Am sesizat urgent la receptie, a venit instalatorul, care si-a dat seama ca problema este una serioasa, care presupunea demontarea caditei si a sifonului, asa incat urma sa ni se dea alta camera. Noua camera primita a fost una super frumoasa, la etajul 2 (cam. 209), mult mai spatioasa decat prima, cu cada, situata exact pe partea ingusta a hotelului, cu geamuri mult mai mari (pe toata latimea camerei), cu vedere exacta la mare, deci nu pe laterala. Foarte incantati. Lipsa balconului nu a fost un foarte mare neajuns, intrucat uscam prosoapele pe scaune si costumele de baie in baie pe port-prosop-ul din baie.

Curatenia a fost impecabila, in fiecare zi ne schimbau prosopele care erau de un alb ca spuma laptelui, luau gunoiul, completau consumabilele de la baie (sampon, sapun), aspirau, stergeau in baie pe jos, si pe langa toate astea, in fiecare zi ne trezeam cu lenjeria schimbata (alba si apretata), chiar ne enervam ca trebuia sa ne infasam zilnic pilota. La sosire am gasit in sifonier papucei de casa si doua halate, insa nu le-am folosit.

Atata atentie nu am mai intalnit la nici un hotel nici din tara, nici din straianatate si pot spune ca am fost in destule, de la trei stele in sus. Cameristele erau de un bun simt si de o discretie aparte.

Lifturile erau noi, silentioase si foarte eficiente, niciodata nu am asteptat mai mult de 2 minute, nu cum exagereaza altii, intr-un mod total nejustificat.

In ceea ce priveste micul dejun, noi am fost foarte multumiti. (o paine taraneasca extraordinar de buna pe care daca doreai o puteai praji la prajitor (noi asa ma facut), 2 feluri de sunca, salam, cascaval (foarte bun), branza telemea, rosii, castraveti, masline, cremwursti (cu mustar si catch-up pentru cine dorea), oua fierte, omleta, oua ochiuri, carnaciori oltenesti prajiti, unt, gemuri de 3 feluri, cereale fulgi si choco-rolls, lapte, cafea, ceai lipton cu lamaie, 3 feluri de sucuri naturale: portocale, visine si grapefruit, cafea, fursecuri, pepene rosu si nu mai imi amintesc acum de toate cele). Toate au fost foarte proaspete. Este un mic dejun imbelsugat, nu? Cati dintre cei care merg acolo servesc un asa mic dejun acasa? Cu siguranta nu multi. Cine are ceva de comentat vis-a-vis de micul dejun, sa se indrepte spre mai multe stele si sa plateasca de masura, nu sa gaseasca tot felul de neajunsuri, pentru ca preturile sejururilor sunt mai mult decat rezonabile.

La Hotel Meduza toata lumea incearca sa te faca sa te simti bine (receptioneri - foarte respectuosi, in special Laurentiu, cameristele mereu cu zambetul de buze si foarte politicoase si discrete, baietii de la restaurant si de la terasa - imbracati impecabil, cu camasi albe si papion la gat, inca de dimineata de la micul dejun). Ce mi-a placut cel mai mult la personal este faptul ca fiecare, la nivelul sau, este bine instruit, precum si faptul ca totul pare sa functioneze dupa niste reguli stricte, dar foarte bine gandite. (de ex: intr-o dimineata, la micul dejun, pe terasa, langa masa noastra serveau micul dejun 3 polonezi, care se pregateau de plecare la drum. Dupa ce au mancat pe saturate, s-au apucat ei sa-si faca sandwich-uri, dar atatea au facut ca au umplut o tava cu varf - cred ca erau cel putin 15. Atentie erau ,,civilizatii'' de polonezi si nu romanii. Dupa ce si-au invelit ei toate sandwich-urile in servetele si se pregateau sa le indese intr-o ditamai sacosa, a venit unul dintre baietii de la restaurant si le-a spus in engleza ca acest lucru nu este posibil, intrucat nu se scoate mancare din restaurant. Regulile sunt reguli, bine stabilite, care trebuie respectate si de la care nu se face rabat. Si s-a incins astfel o discutie penibila cu polonezii care vociferau si amenintau ca abea asteapta sa plece si ca nu vor mai reveni niciodata la acest hotel. Din punctul meu de vedere, bine ar face, duca-se de unde-or venit, pentru ca nu avem nevoie de asemenea turisti. Capacitatea hotelului a fost ocupata la maxim, deci nu era loc pentru toti romanii doritori, de ce am avea nevoie de ,,straini civilizati'' ca ei?

Celelalte mese le-am servit in principal (cu mici exceptii) tot la restaurantul hotelului. Mancare buna, la preturi putin peste medii, atmosfera intima, relaxanta, asa ca in concediu, ospatari atenti. Se mai intampla cateodata seara, ca la cate-o masa sa se incinga o buna-dispozitie usor galagioasa dupa 2-3 beri si o sticla de vin, dar cand ma uitam la ei cum se distreaza, ce bine se simt, ce glume si sotii fac, ne transmiteau si noua buna lor dispozitie si chiar nu era o problema mica galagie si agitatia din jur.

In rest, vreau sa spun ca pe perioada celor 8 nopti/9 zile petrecute acolo, nu am auzit nici un zgomot deranjant, nici macar un planset de copil - si erau foarte multe familii cu copii, camerele erau foarte bine antifonate. La fiecare amiaza am avut un somn foarte bun si odihnitor (dadeam AC pe silent), nefiind deranjati in nici un fel de nimeni si nimic.

Per ansamblu, as caracteriza hotelul si atmosfera de acolo in doua cuvinte: discretie si curatenie.

Si cu aceasta ocazie vreau sa felicit proprietarul, managerul/administratorul hotelului, precum si intregului personal pentru felul in care au inteles si vor sa faca turism in Romania, straduindu-se fiecare, cat poate mai bine, sa faca turistul sa se simta OK. Bravo voua!!

Cat despre plaja, pot sa va spun ca aceasta este cam ingusta pentru turistii celor doua hoteluri: Delfinul si Meduza + turistii cazati pe la vilele si pensiunile din apropiere, insa eu ma trezeam pe la 6 dimineata, il trezeam si pe sotul si coboram scarile pe plaja, ne intindeam prosoapele si admiram rasaritul savurand o cafeluta (lutata de la un automat din capul scarilor) si o tigara. De fiecare data cand coboram sa ne gasim loc, am prins rasaritul, care era in jur de 6 si 10 minute, dimineata. Este magnific rasaritul si atmosfera aceea de dimineata pe plaja, precum si mirosul de mare.

Exista bineinteles si sezlonguri care erau la pretul de 20 RON/zi/persoana. Noi nu am sacrificat 40 RON/zi pentru niste sezlonguri cu saltele jegoase si scurse de transpiratiile unora si altora. Am preferat cearceaful, am vrut sa simt si sa miros nisipul. Si ce daca?

Am vazut pe plaja unii care aveau sezlonguri de acasa din aluminiu si cu un fel de panza/ sarmulite impletite din plastic foarte rezistente, cumparate de la hypermagazine. Cu siguranta, la anul ma voi dota de acasa cu asa ceva.

Marea in sine a fost curata, linistita, fara alge. A fost atat de curata incat imi vedeam picioarele chiar si cand intram pana la brau. Faptul ca a fost atat de linistita, asemeni unui lac, care aproape stationa, nu mi-a prea placut, deoarece mie imi place sa inot si sa sar in valuri. Abea in ultima zi (11 august) s-a agitat si am fost niste valuri foarte, foarte faine.

Faptul ca acest complex este amplsat in partea de nord a statiunii este un mare atuu pentru cei care apreciaza intr-adevar intimitatea, relaxarea si discretia. Cel putin noi asta am cautat, nu apropierea de ,,centru'', inghesuiala, chitch-ul si plimbatul pe la tarabe care este oricum o mare pierdere de timp. De cumparat, nu am cumparat absolut nimic din Eforie, nu am gasit nimic special sau de care as avea nevoie acasa. Am preferat sa mergem intr-o zi la Constanta, unde am vizitat Muzeul Marinei Romane - foarte interesant, am fost la Delfinariu unde i-am putut admira pe dei doi delfini minunati - Mimi si Chen-Chen, am vizitat microcrezervatia care m-a impresionat prin marea varietate de specii de animale, de ambientul care li s-a creat acestora (lebedele sunt superbe) si de modul in care sunt ingrijite. In alta seara, am mers la un concert Connect - R (chiar daca nu suntem fani, insa l-am preferat in detrimentul manelistilor si a invechitilor) la Teatrul de Vara din Eforie Nord, o alta alegere reusita (am luat bilete la loja principala, avand astfel o foarte buna vizibilitate), pentru ca Stefan Relu Mihalache alias Connect - R a tinut un super concert, a fost foarte haios, dezinvolt si simpatic, care ne-a facut sa ne simtim minunat, sa radem, sa cantam. Am ramas impresionati de faptul ca acest artist este un om modest, apropiat de public si care stie cu adevarat sa-si aprecieze fanii, multumindu-le pentru participare in nenumarate randuri. Si ce-i daca e tigan, si ce-i daca noi avem diplome universitare?? Asta chiar nu conteaza, atata timp cat ne-am simtit extraordinar la concertul sau, ne-a dat autograf la sfarsitul concertului si ne-am fotografiat impreuna. Super om!!! Eu personal il admir pentru vointa sa de a face ceva, pentru munca sa asidua, pentru consecventa si pentru bunul simt.

Si ca sa inchei, indemn pe toti romanii de clasa medie (fara ifose si pretentii de 5 stele) sa aleaga cu incredere Complexul Hotelier Steaua de Mare si ii asigur ca nu vor fi dezamagiti. Se vor simti bine, vor fi respectati, iar calitatea serviciilor oferite, zic eu ca este de cel putin 4 stele. Raportul pret/calitate este optim. Deci mergeti cu incredere, alegeti Hotel Meduza ptr. ca este la pretul unei vile, unde esti mereu in vizorul proprietarului, unde nu ai mic dejun si multe, multe alte inconveniente.

Va salut, Ioana

Trimis de ioana deva* in 16.08.13 20:19:23
    Validat / Publicat: 17.08.13 00:47:10
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: Saturn - Hotel Hora. Mamaia - Hotel Tomis

VIZUALIZĂRI: 2630 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioana deva*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.08.13 00:46:47]

@ioana deva: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

rentea
    [17.08.13 12:34:13]

Meduza are 4 stele?

ioana deva*AUTOR REVIEW
    [17.08.13 16:36:55]

@rentea: Hotelul Meduza este clasificat la 3 stele, insa hotelul geaman Delfinul (care sunt unite intre ele prin restaurantul comun) este de 4 stele. Conditiile de cazare sunt identice la cele doua, restaurantul este comun, insa Meduza este mai nou renovat (finalizat in 2012). Oricum, asa cum am descris mai sus in review, conditiile si serviciile oferite sunt dintre cele mai bune.

rentea
    [18.08.13 11:39:36]

@ioana deva: ma bucur. intreg complexul imi aduc aminte ca era foarte frumos.

padureanu
    [07.09.13 18:04:53]