ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2013
  • --- F ---
    DIN: Bacau
    ÎNSCRIS: 22.07.13

Mare la turci, bulgari sau greci?

Ei da, abia astept sa ma desfasor. Pentru mine raspunsul e clar, demult.De ce?

Pentru ca a fost dragoste la prima vedere. O dragoste la prima vedere e greu sa o explici. O dragoste la prima vedere, matura, incerci sa ti-o explixi. E asa rara ca parca vrei sa o anulezi sa o diseci ca sa-i piara din vraja si putere.

Dupa zeci de ani de litoral romanesc, un concediu pregatit si asteptat, la Neptun sau Mamaia, nu mai imi incarca bateriile, nu imi mai aducea nimic nou, vizual dar mai ales emotional.

Am fost in Paralia Katerini acum zece ani si mi s-a parut, comparativ, cu un concediu pe litoralul nostru, raiul pe pamant. Bine acum dupa ce am vazut si alte locuri in Grecia nu mi se mai pare Paralia un loc idilic.

M-a fermecat in Grecia, in primul rand clima. Era a doua parte a lunii septembrie, nu batea vantul deloc, era caldut, lumina blada iar apa... apa de vis. Era calda, impecabil de curata, fara valuri... Plajele erau linistite, fara manele si comercianti ambulanti, fara fite, vorbit tare la telefon si odrasle razgaiate.

Categoric primul concediu in Grecia a insemnat si Meteora si Kalambaka si excursie la Skiatos si Salonic... si toate astea m-au lipit iremediabil de aceste locuri.

A urmat litoralul turcesc, Kusadasi ,Pamukkale, croaziera si aci, aceleasi peisaje uneori dar... nimic nu se ridica ca emote si simtire la Grecia mea. E bine ca am fost dar a fost doar o data si atat

Bulgaria cu Albena, la Kaliakra, a urmat in anul urmator. M-am simtit rasfatata, asa cum numai in copilarie eram. Conditii de masa, plaja si masa, foarte bune, aproape de casa, doar ca in septembrie fiind, Marea Neagra, se burzuluia asa cum o stiam iar diminetele erau racoroase si miroseau a toamna deja.

Am vazut apoi Halkidiki, Sithonia, acela a fost punctul culminanf., Erau atat de frumoase plajele, muntii si marea incat am decis, ca atunci cand timpul si banii imi permit sa incerc sa tot descopar cate o portiune de tarm grecesc. Asa doar ma simt" implinita " si pot considera ca am fost la "mare" in acel an.

Parerile si gusturile sunt clar impartite, ma bucur insa ca mai sunt si alti membrii AFA indragostiti de litoralul grecesc, caci altfel incepeam sa ma suspectez ca am eu o obsesie sau poate, cine stie o viata anterioara pe taram elen.

In viziunea mea, litoralul bulgaresc, prin ceea ce ofera el, este ideal pentru familiile cu copii, cel turcesc pentru cei are adora confortul si statul la piscina iar litoralul grecesc... pentru cei romantici si nelinistiti. Glumesc, desigur...

Trimis de diana-camelia* in 16.08.13 14:03:44
    Validat / Publicat: 16.08.13 15:39:01

VIZUALIZĂRI: 1345 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

nicole33
    [16.08.13 16:19:44]

@diana-camelia:

Mi-am pus de multe ori aceeași întrebare ca și tine, doar că, în plus, am mai adăugat în ecuație încă o necunoscută-marea la spanioli. Este o întrebare cu răspuns multiplu, depinde mult de gustul fiecăruia, de configurația familiei acestuia, dar și de ce anume își dorește într-un moment sau altul, de banii de care dispune la un moment dat.

În general, încercăm să împușcăm mai mulți iepuri dintr-un foc, doar bugetul este limitat și la fel de limitat este și numărul zilelor de concediu dintr-un an calendaristic, însă nu întotdeauna ne iese.

Am încercat toate aceste variante de vacanță la mare pe alte meleaguri, de fiecare dată în aceeași formulă de doi adulți fără copii, pentru a ajunge în final la concluzia că nouă cel mai mult ne place să mergem în Turcia. Chiar dacă am riscat de fiecare dată să plecăm la un drum lung de mii de kilometri cu mașina personală, frumos, dar obositor, știam că odată ajunși la destinație ne vom putea odihni, ne vom reîncărca bateriile și, la vârsta noastră, ideea de vacanță este aceea de a sta într-un resort de 5 stele, cât mai luxos, pe o plajă la Mediterană sau Egee, pe un șezlong cu o carte bună și cu un cocktail cu umbreluță sau o bere Efes rece, răsfățați și lipsiți de orice griji.

Dacă aș fi avut jumătate din vârsta pe care o am, cu siguranță aș fi preferat Grecia, cu cazări cât mai apropiate de plajă și cu maxim mic dejun, alergând în fiecare zi pe o altă plajă în căutarea celei mai frumoase, mai pustii sau mai spectaculoase, călărind mașina în fiecare zi ca și în restul anului, plină de sare și cu slipii veșnic uzi.

În Spania mi-am pierdut timpul în trenuri și autobuze pentru a vizita muzee, biserici și castele, însă cu regretul că puteam folosi mai plăcut zilele respective lenevind pe plajă și înotând. Muzeele și restul obiectivelor vizitate vor fi tot acolo și peste 20 de ani.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    iulianic CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
    [16.08.13 16:42:42]

@diana-camelia:

Mare la turci, bulgari sau greci?

Să înţeleg că ne inviţi la o discuţie? Parcă îmi amintesc de faptul că cineva a mai adus acest subiect în actualitate, aici, pe AFA.

Nu mă număr printre cei dornici a-şi petrece întreaga vacanţă stând doar la soare şi la piscină, în hoteluri cu AI. Am văzut şi litoralul turcesc şi pe cel bulgăresc, am fost în Grecia de mai multe ori, dar numai în acest an am făcut ceea ce se cheamă cu adevărat un sejur într-o insulă grecească. Şi asta datorită nepoţilor mei care m-au luat pe sus şi m-au dus pentru 10 zile în Lefkada. Dar să nu credeţi că am făcut doar plajă şi baie. Tot datorită lor, tineri şi explozivi, am colindat toată insula, am văzut aproape toate plajele, am vizitat tot ceea ce se putea vizita, am cules pietre (am venit acasă cu 8 kg din faimoasele pietricele ale plajelor Lefkadei), m-am îmbătat cu albastrul de Lefkada şi cu asfinţitul soarelui văzut de pe terasele din vest. N-am scris despre toate acestea, au făcut-o alţii înaintea mea.

Dacă aş repeta experienţa? Cu siguranţă, da! Şi tot în insulele greceşti.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
    johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
    [16.08.13 17:04:34]

@iulianic: Eu am ales de mult... Mai era Croația dar... până ajung la Cenad... mă apropii de Salonic... așa că... Salutări din Asprovalta!

Diaura*
    [16.08.13 17:26:56]

Nimic nu este etern... nici macar iubirile – in cazul nostru, iubirile pentru anumite locuri. Parerile si iubirile sunt pentu o vreme... pentru a acoperii anumite dorinte sufletesti si de ce nu, materiale. Multa lume s-a indragostit de Grecia, de plajele ei care nu sunt cele mai fine, de mancarea si de muzica ei. O vreme am fost si eu indragostita de ea. Desi mi-a trecut, mi-a ramas in suflet cu amintiri placute.

Dar am descoperit si alte locuri minunate din lume. Cu plaje si cu apa la fel de cristalina... sau din contra cu apa f. f. sarata. (ma refer la Marea Moarta) si cu o plaja oribila, dar benefica cu namolul ei negru.

In functie de buget si de nevoile unei perioade din viata, am trecut si eu de la litoralul turcesc, cu leneveala specifica AI, la cel grecesc, cu noptile pierdute in buzukia si cu leneveala de a doua zi pe plaja.

Daca litoralul bulgaresc este aproape de casa si macar din p. d. v acesta este preferat de familiile cu copii mici, cand copiii cresc si drumurile pot fi mai lungi iar preferintele se schimba.

Daca ar fi sa fac cate o lista pentru cele trei destinatii propuse in titlu, lista in care sa am argumente pro si contra... pentru mine ar iesi castigatoare Grecia. (un motiv ar fi si acela ca in Turcia am vazut mai mult piscina decat marea iar Bulgaria cu doar un weekend petrecut la mare, nu prea are argumente pentru mine).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
    [16.08.13 17:41:55]

mda... mai rămân de discutat: litoralul albanez, croat, muntenegrean, sloven, italian, francez, spaniol, egiptean, cubanez, maltez, tunisian etc. etc.

evident, nu ajungem nicăieri.

sau, mai bine zis, ajungem la un moment dat în altă parte, care ne va părea în acea clipă - raiul pe pământ. ș. a. m. d...

[16.08.13 17:56:45]

@Dragos: vi s-a intamplat vreodata sa va identificati perfect cu un anume loc sau tara... sa vi se para ca o cunoasteti sau ca ati pute trai acolo?

[16.08.13 18:00:15]

@Diaura: interesant cum ati spus... parca nu as vrea sa-mi treaca asa usor pasiunea pentru Grecia

[16.08.13 18:06:49]

@iulianic: Lefkada este "premiul"meu secret pentru vara viitoare...

[16.08.13 18:14:25]

@nicole33: foarte elegant sustinut un alt punct de vedere... foarte

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
    [16.08.13 18:33:20]

@diana-camelia: dacă aș pute, aș merge fuguța la hotel să fac un duș... )

Dar ca să răspund la întrebare, lăsând la o parte gluma - da. Și nu doar într-un singur loc/țară.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
    [16.08.13 18:48:48]

Mă întreb dacă se poate generaliza experienţa la nivelul unei ţări întregi: marea la greci/turci etc. În unele cazuri se poate. În România de pildă, nu diferă mult apa şi plajele, nici peisajul. În cazul Italiei sau Spaniei, dimpotrivă, ţărmuri la mai multe mări, peisaje diverse, e greu să bagi Sardinia şi Lido di Jesolo în aceeaşi oală.

La greci cred că am descoperit punctul comun: insulele! O insulă atrage prin faptul că e un univers în miniatură. Peisajul variază pe distanţe mici, iar ideea că eşti pe o suprafaţă de teren mărginită, pe care o poţi explora în cîteva zile şi unde poţi experimenta surprize, sporeşte farmecul... Nu discut de istorie, cultură, pentru că accentul se pune pe mare şi plajă.

E drept, ţărmurile Greciei continentale sînt la fel de surprinzătoare ca ale insulelor, dar... nu am fost încă în Grecia la mare pe continent şi nici nu mă atrage ideea. Mai ales cînd sînt atîtea insule de văzut.

Aşa că aş putea, cred, răspunde, dacă vreau să fac o generalizare: marea în insule. Cu condiţia ca insula să nu fie Groenlanda sau Borneo. Adică să fie cît de cît "mignonă".

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    [16.08.13 23:54:55]

@Dragos: scuze pentru greseala

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
    [17.08.13 00:57:03]

@abancor: Nu te contrazic dar... scriu acum din Asprovalta, o alternativă MULT mai economică decît Halidiki, cu o atmosferă excelentă (un fel de mamaia dar... fără fițe), lumea liniștită... e ok, crede-mă... Plin de sârbi... Variante pentru orice buget...

abancor, diana-camelia*, Diaura*, iulianic, nicole33
    Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: