Kamelya Fulya Hotel [Evrenseki]

1925 eur
+ COPII: 1 -- varsta: 7ani

Distractie si relaxare

Buna tuturor,

Vreau sa multumesc pt inceput AmFostAcolo Travel pt oferta facuta, pt recomandarea hotelului si pt seriozitate in special domnului Cristi.

Despre descrierea complexul Kamelya World din care face parte Hotelul Fulya s-a spus in mare parte totul in reviewurile anterioare astfel ca mare lucru nu ar mai fi de spus, dar punctez totusi cateva aspecte cum ar fi:

-suprafata mare a complexului pe care nu am reusit sa o exploram in totalitate.

-piscinele cred ca vreo 6 exterioare una interioara la Fulya

-aquaparkul cu 4 tobogane.

-restaurantele a la carte 5 la numar –nu am apucat sa mergem la nici unul.

-3 terenuri de fotbal cu gazon

Si acum despre Fulya in cateva cuvinte pot spune ca este alcatuit dintr-un corp principal cu 7 etaje, noi fiind cazati la ultimul.

Cazarea s-a facut rapid, cum am terminat de completat formularul de cazare am fost dusi in camera. Noi am platit o camera standard garden view si spre surprinderea noastra (adica fara nimic in pasapoarte la receptie) am primit camera cu vedere partiala la mare, cu o priveliste superba (mai ales dimineata cand soarele rasarea din spatele muntilor) in partea dreapta marea iar in partea stanga Muntii Taurus.

Camera este de marime medie cam 22 mp cu mobiler relativ nou, un gen de pal, doua paturi lipite, o masuta cu doua scaune in partea dinspre balcon, pe jos era mocheta, LCD, fierbator de apa pentru prepararea de ceai sau cafea solubila, aer conditionat ok in 5 min. era racoare in camera si trebuia oprit ca altfel ne apuca dardaiala. Peste noapte il lasam sa functioneze pt. ca la o anumita ora (probabil intre 2si 3) fiind centralizat il treceau ei pe ventilatie si il reporneau undeva la intre 5.30si 6.00. Balconul camerei este marisor cu masuta si scaune + uscator de haine. Curatenia se facea zilnic, schimbatul asternuturilor la 2-3 zile iar a prosoapelor de cate ori le lasai pe jos in baie. Minibarul era aprovizionat zilnic si continea 2 sticle de apa minerala la 0.25ml, 1doza cola+1doza fanta, 2 doze bere Effes si 5 ape plate la 0.5l. De asemenea se completa si tavita in care erau pliculetele de ceai, cafea, zaharetc. Singurul minus la camere il reprezinta faptul ca nu sunt izolate fonic, iar la intrarea in camere nu exista prag astfel intre usa si mocheta este o distanta de 1.5-2 cm si auzi tot ce se intampla pe hol si cu siguranta si viceversa e valabila.

Mancarea este variata si suficienta, eu personal saream pranzul deoarece tot timpul gaseai ceva de rontait, chiar infulecat la ora amiezii pe la snackuri astfel ca ce se servea in restaurantul principal nu stiu.

Dar stiu ca la micul dejun aveai de ales intre o multitudine de produse de panificatie, 4-5 feluri de gemuri miere de albine pe fagure, compoturi, cereale cu lapte, orez fiert in lapte, mezeluri, branzeturi oua fierte, ochiuri, papara, omleta preparata in fata ta cu ce ingrediente doreai, clatite si etc. Bauturile la micul dejun erau cafea la tonomat –naspa-fara gust (asteptam ora 10 sa se deschida pool barul si sa beau expreso), ceai, lapte, fresh de portocale pe care ti-l faceai singur si sucurile de la dozator.

Cina diversificata, in fiecare seara era cate un specific- mexican, barbeque, chinezesc, mediteranean, turcesc. Gaseai absolut orice de la2-3 feluri de peste la gordon bleu, supa crema cu crutoane in fiecare seara alta, cartofi pai, pireu, aurii, 3-4feluri de orez, griluri, spaghete, salate, pizza, legume fierte, prajite si binenteles dulciurile: prajituri, baclavale si inghetata care era cu autoservire.

Intre mese o diversitate de gustari la toate barurile gen salate, orez cartofi pai, aurii, copti, chifle de hamburgher cu pastilele de carne aferente doar sa ti-l prepare singur, checuri, prajituri, carne de pui vita oaie sub diverse forme de preparare peste si binenteles delicioasele gozleme eu am gustat cu carne si cu amestec de cartofi cu branza si unse pe traseu cu ayran, deci chiar nu mai aveai nevoie de restaurantul principal pentru pranz.

Fructele si bauturile. La capitolul fructe stateau cam asa: mere, pere, prune, kiwi, struguri, portocale, banane, poate si altceva dar eu nu ma omor dupa fructe si e posibil sa-mi fi scapat ceva, pe tot parcursul zilei. Bauturile racoritoare erau la discretie la barurile de la piscine la dozator cu arome de ananas, portocale, mere, visine –chimicale-cele mai bune bauturi de la dozator erau apa plata si ayranul. La bar bauturile din gama Coca-Cola.

Bauturile alcolice erau si locale am incercat ceva coniac dar ne-am linistit repede (de pe avion ne-am constituit intr-o enclava romaneasca la Fulya-vreo 10-12 persoane) si am trecut pe ceva mai cunoscut Red Label de la Johnny iar doamnele pe cocktailuri alcoolice si non alcoolice dar cam chimicale si pe Bacardi cu Sprite. Evident ca la orele amiezii cand era mai cald si setea nu se mai potolea se consuma bere Efes.

Distractia si relaxarea din titlu se datoreaza faptului ca nu aveai cum sa te plictisesti fiind un grup mai numeros de roamani datorita multitudinii de activitati pe care echipa de animatie de la piscine (tir cu pusca, tir cu arcul, jocuri in piscine) le organiza, aquaparkul cu toboganele lui, in fiecare zi la ora 17.00 se juca fotbal pe unul din terenurile amintite, iar o data la 2 zile se juca pe acelasi teren de la ora 23.00 in nocturna. Cu aceasta ocazie transmit multumiri lui Vadim animator la Fulya din Moldova si care s-a ocupat de buna noastra dispozitie. De asemenea cand nu eram la piscine eram la plaja care este superba, nisip fin, intrarea in mare nu foarte abrupta si cu nisip fara pietre, pietricele, sezlongurile erau la discretie fata de piscine unde rusii cu fusul lor orar avansat ocupau de la 6 dimineata cam tot ce prindeau in cale asa ca am trecut de voie de nevoie si eu la ora lor.

Cat despre relaxare aceasta a venit din centrul spa al resortului unde am avut parte de sauna umeda, sauna uscata, jacuzzi sala de fitness si masaj pe care eu personal nu l-am incercat deoarece am reusit sa ma prajesc din prima zi.

In concluzie ne-am simtit foarte bine si probabil vom reveni la Fulya.

Impresii încărcate de denisucu in 16.08.2013 12:54:09

Validat / Publicat: 16.08.13 15:19:11

• A fost prima sa vizită/vacanţă în TURCIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: CROATIA, GRECIA, EGIPT

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (denisucu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8550 PMA (din 12 voturi) nota2

[16.08.13 13:40:48]

@denisucu: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[02.08.14 22:15:58]

@denisucu: as dori sa stiu copilul a avut pat separat, pentru ca nu am vazut pe nicaeri pe net poze cu acel pat pliabil care ar putea fi in camera standard.

[06.08.14 23:19:25]

@and_alx: Initial in camera nu a fost, dar chiar cand am ajuns la camera era pe hol camerista care facea curat in camerele vecine si cand a vazut ca suntem trei persoane a venit dupa noi in camera si ne-a aratat locul unde o sa aduca un pat suplimentar, astfel ca intr-o ora cat noi am coborat la plaja si sa mai prinda pustiul un pic din programul aquaparkului au adus un pat normal de o persoana.

Noi am avut noroc ca ne-am intalnit cu femeia respectiva si nu a mai fost nevoie sa solicitam acest lucru la receptie.

[10.08.14 13:27:44]

@denisucu: multumesc frumos, mai sunt 4 zile si suntem foarte nerabdatori sa ajungem la acest hotel.

[10.08.14 16:01:23]

@and_alx: Daca nu ati mai fost in Antalya si nu aveti termen de comparatie o sa va placa. Hotelul este mediu cu un raport calitate/pret corect plaja cu nisip inclusiv la intrarea in mare care este lina. In echipa de animatori este (anul trecut era, s-ar putea si anul acesta sa fie) si un basarabean Vadim Tudor care s-a ocupat de noi (din momentul in care ne-a auzit vorbind romaneste) chemandu-ne la diversele activitati ale echipei de animatie. Daca il identificati abordati-l cu incredere e super ok. Va doresc vacanta placuta si sa va simtiti bine.

[10.08.14 18:20:34]

@denisucu: Multumesc, asa este, nu am mai fost in Anatalya, e prima data in Turcia. Am fost in Bulgaria, si sper sa fie peste ce am avut acolo - hoteluri de 4 * dar care au totusi o cotatie buna (Grifid Arabella, Astera, Sol Luna Bay si Riu Helios Palace). Sper sa fie frumos, chiar daca din ce spui este un hotel mediu. Exista mai mult ca sigur si hoteluri mult mai bune (dar si mult mai scumpe), dar bugetul a fost limitat. Am ales in urma impresiilor pe care le-am vazut pe Am Fost Acolo si pe Tripadvisor.

[10.08.14 20:04:01]

@and_alx: Cu siguranta ca si servicii va fi peste hotelurile din Bulgaria (fa un calcul de persoana cat a costat Bulgaria si cat la Fulya, nu include aici zborul care la 3 persoane costa cam 700-750 eur din pretul sejurului). Astept cand te intorci sa vad impresiile tale aici pe AFA.

[29.08.14 16:49:12]

@and_alx: Ceva impresii de la Fulya?

Publicitate    [15.09.19 22:15:54]

• Un resort foarte frumos (Jul.2019) - punctaj satisfactie: 9.90 (scris in 09.07.19 de karmen8676 din CLUJ-NAPOCA) - RECOMANDĂ
  • Acceptabil... (Jul.2018) - punctaj satisfactie: 8.30 (scris in 05.10.18 de razvan.s1980 din REşIţA) - RECOMANDĂ
  • Hotel Fulya (Jun.2018) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 08.08.18 de RaulHD din DEVA) - RECOMANDĂ
  • Un concediu de 5 stele (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 02.09.17 de gratziela din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Dezamăgire (Jun.2017) - punctaj satisfactie: 8.05 (scris in 27.06.17 de doina turmac din BUCURESTI) - NU RECOMANDĂ
  • Fulya (Aug.2016) - punctaj satisfactie: 6.30 (scris in 29.08.16 de sergyu din DEVA) - NU RECOMANDĂ
  • O vacanta reusita (Aug.2016) - punctaj satisfactie: 9.70 (scris in 11.08.16 de alina boca din ORADEA) - RECOMANDĂ