ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2013
AUG-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

O vacanţă de neuitat

În sfârşit am ajuns si noi la litoralul românesc. Grupa noastră era alcătuită din două familii, al nostru, cu sora mea de 13 ani, cu părinţii noştri, şi încă o familie tânără cu gemeni de doi ani. Am plecat cu destinaţia iniţială spre Mamaia-Sat, unde am avut rezervare la o vilă, recomandată de prieteni. Acolo însă, condiţiile erau sub orice critică, şi preţul de 70 de lei cam piperat.

Aşadar, am plecat spre sud, cu speranţa că vom găsi 3 camere, care sunt satisfăcătoare. Înainte de plecare, de pe internet am căutat printre sute de hoteluri şi pensiuni de pe tot litoralul, şi am găsit, că hotelul Banat din Olimp ar fi perfect pentru noi, dpdv. al preţului. Cred că este cel mai ieftin hotel de două stele.

După un drum destul de obositor, spre amiază, am ajuns în staţiunea Neptun, unde am găsit un dispecerat de cazare (agenţie de turism) în parterul hotelului Romanţa. Au avut o oferă specială, "Plăteşti unu şi merg 2", aşadar a venit 90 lei pe cameră pe noapte. Am făcut rezervarea, totul fără probleme, şi după câteva zeci de minute de hoinăreală am găsit hotelul. La recepţie, domnişoarele erau foarte drăguţe şi amabile, am primit camerele 1202-1203-1204 din etajul al 12-lea.

Hotelul dispune de două lifturi, plus una pentru personal. În primele zile, mereu funcţiona numai un singur lift, celălalt era blocat undeva. Era destul de greu cu aceste lifturi, uşile sugrumau mâini, picioare, bagaje aproape mereu.

Camera era destul de curată, lenjeria de pat impecabil de albă. Uşa frigiderului nu se închidea bine de câteva ori, dar se putea acomoda cu procedeul. Pentru televizor, telecomanda trebuie cerută suplimentar, dar nu este contra cost. Baia este cam nostalgică, dar curatâ, lângă robinetă, apa scurgea uneori pe alocuri. Apă caldă toată ziua.

Barul hotelului este bun, dar recomand mai mult să consumaţi băuturi vis-a-vis, la restaurantul Crişana. Este inimaginabil de ieftin, cu automate de cafea de un leu.

La Hotelul Banat, în parter, şi în mezanin există conexiune WiFi gratis, parola este hotelbanat. De menţionat, că liftul nu se opreşte la Mezanin, acolo se poate ajunge de la parter, sau de pe etajul unu. De asemenea, liftul din stânga nu se opreşte la etajul 11 la comanda din cabină, acesta reprezintă o defecţiune tehnică.

În ansamblu, hotelul este o maşină de timp, totodată, accesibilă tuturor, vă recomand! Este perfect pentru persoanele, care vor să vină într-o atmosferă liniştită, împădurită, neaglomerată, şi nu au aşteptări de patru-cinci stele.

Trimis de biszakabel in 14.08.13 22:06:16
Validat / Publicat: 15.08.13 06:40:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP. A mai fost în/la: Băile Herculane, Hotel Diana

VIZUALIZĂRI: 4377 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (biszakabel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Camera noastră, 1202, după despachetare. Frigider nou, curăţenie. De menţionat, camera este cam călduroasă, datorită înălţimii, şi stilul bloc-turn.

[14.08.13 23:30:37]

@biszakabel: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[15.08.13 09:03:13]

@webmaster: Mulţumesc! Încerc să fiu cât mai descriptic, la punct, şi la obiect.

Djbobo*
    [15.08.13 11:36:55]

Cum mai este plaja in olimp, sunt pietre in apa, si unde se poate lua masa in zona, precum si ceva preturi ar fi util.

multumesc

[15.08.13 19:48:46]

@Djbobo: În Olimp, plaja este diferită, depinde de loc. Accesul la plajă din Hotel Banat se face pe scări, între hotelurile Maramureş şi Oltenia. Odată ce ajunsesem jos la nivelul mări, se pot observa două golfuri, dar ambele sunt pline de alge, scoici, şi pietre. Cel sudic (Spre dreapta) e un pic mai binişor, dar este cam jenant, că mereu dai în scoici ascuţite. Dacă mergem spre Amfiteatru-Belvedere-Panoramic, următorul golf este plaja hotelurilor amintite, este mai aglomerat, şi puţin mai bune, însă, dacă deplasăm încă 200 metri, ajungem la plaja perfectă. Nisip fin, şezlonguri ieftine, loc pentru cearşafuri, fără aglomeraţie. Apa este foarte curată, cu valuri uşoare. Acest loc este situat în spatele hotelurilor Cocor****, şi Sibiu**.

Masa se poate lua la mai multe restaurante, însă, noi am căutat ceva mai ieftin. Restaurantul Craiova este la 1,5 km de hotelul Banat, la intersecţia unde str. Trandafirilor se desprinde de str. Olimp. Un meniu fix (prânz) costă 16 de lei, fără băutură. (Felul 1-Felul 2-Desert). O altă variantă "low-budget" ar fi restaurantul-autoservire Springtime, unde un prânz costă 12 de lei. (Ciorbă de legume, Şniţel cu piure de cartofi, salată). Porţiile sunt foarte mari. O problemă însă este faptul că Springtime este la 3 kilometri distanţă de hotelul Banat, este deja în Neptun. În centrul comercial Neptun se mai găsesc restaurante, terase, şi autoserviri cu preţuri cam medii. În Olimp se mai poate mânca la restaurantul hotelului Majestic, şi la restaurantului hotelului Muntenia. Aici, însă, preţurile sunt mai mari un pic.

Djbobo*
    [16.08.13 19:31:43]

Multumesc ptr lamuriri.

[16.08.13 20:36:13]

@Djbobo: Cu plăcere. Pentru informaţii suplimentare, stau la dispoziţie

xrazvanx*
    [15.02.14 21:57:03]

Salut!

Cum v-ati descurcat cu hainele, prosoapele?

Unde le-ati pus la uscat?

Ce activitati se puteau face in timpul zilei?

Cat de mult dureaza sa ajungi pe jos pana in Neptun?

Multumesc!

[17.02.14 16:53:06]

@xrazvanx: @xrazvanx:

Bună!

În cameră erau două prosoape, chiar curate, dar noi le-am folosit pe cele noastre. Hainele le puneam la uscat în geam, şi aproape închideam geamul, se usucau foarte repede.

În timpul zilei, sunt multe posibilităţi de-a petrece timpul liber. Eu personal mai mult mă plimbasei prin staţiune. În Neptun se pot închiria căruţe, biciclete, există multe magazine, şi un parc de distracţii.

De la Hotel până în centrul Neptunului (Centrul Comercial Neptun) o plimbare lejeră dura apx. 15 minute.

[17.07.14 00:27:08]

Este parcare?

[17.07.14 00:42:00]

@biszakabel: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

@Bodybuilder: linkul de mai sus îţi poate fi util - click acolo; treci pe "satelit"; măreşte zoom-ul "după dorință".

Vei vedea detalii, din satelit, din zona hotelului (inclusiv eventuala parcare, dacă e "observabilă"; plaja / distanţa până la; etc)

[17.07.14 06:44:58]

@Bodybuilder: Da, există parcare, se întinde până la Hotel Crişana, este chiar acoperită, între copaci.

[17.07.14 06:50:20]

@webmasterX: Am revizuit coordonatele prezentate de tine sunt aproape perfecte, însă cred că ar fi mai util corectarea lor, şi anume la valorile de 43.888260,28.608507.

Sper că am putut să ajut

[17.07.14 07:15:40]

@biszakabel: Mulţumesc. Ai putea să-mi spui ceva şi despre plajă. Mulţumesc.

[17.07.14 07:18:34]

@Bodybuilder: Îţi recomand ecoul meu din anul trecut, scris lui DjBobo

"În Olimp, plaja este diferită, depinde de loc. Accesul la plajă din Hotel Banat se face pe scări, între hotelurile Maramureş şi Oltenia. Odată ce ajunsesem jos la nivelul mări, se pot observa două golfuri, dar ambele sunt pline de alge, scoici, şi pietre. Cel sudic (Spre dreapta) e un pic mai binişor, dar este cam jenant, că mereu dai în scoici ascuţite. Dacă mergem spre Amfiteatru-Belvedere-Panoramic, următorul golf este plaja hotelurilor amintite, este mai aglomerat, şi puţin mai bune, însă, dacă deplasăm încă 200 metri, ajungem la plaja perfectă. Nisip fin, şezlonguri ieftine, loc pentru cearşafuri, fără aglomeraţie. Apa este foarte curată, cu valuri uşoare. Acest loc este situat în spatele hotelurilor Cocor****, şi Sibiu**. "

[17.07.14 07:43:46]

@biszakabel: Mulţumesc.

[17.07.14 07:44:57]

@Bodybuilder: Cu plăcere! Sper că informaţiile ţi-au fost de folos

[17.07.14 11:36:47]

O ultimă întrebare aş mai avea, şi anume: cam ce distanţă ar fi până la locul unde este plaja bună, în spatele hotelurilor Cocor şi Sibiu de la hotel Banat. Mulţumesc.

[17.07.14 11:41:22]

@biszakabel:

Sper că am putut să ajut

Mulțam fain şi eu.

Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate

[17.07.14 13:33:04]

@Bodybuilder: În jur de 750-800 metri, dar se poate parcurge foarte uşor, nu se observă distanţa

[17.07.14 13:48:14]

Nu e mult, zicea cineva ceva de 2 km. Nu ştiu dacă se referea la acelaşi loc sau n-o fi apreciat bine distanţa.

biszakabel, Bodybuilder, Djbobo*, xrazvanx*
    Alte impresii din această RUBRICĂBanat Hotel [Olimp]: