ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2013
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător

Thassos un Paradis pierdut:(

Insula Thassos asa cum am cunoscut-o era un Paradis pentru cei veniti sa-si "incarce bateriile". Folosesc termenul de "asa cum am cunoscut-o" pentru ca n-am mai gasit aproape nimic din farmecul acestei insule.

"Fauna" care a invadat acesta insula a facut din ea poate cel mai nefericit loc din Grecia si ca sa fiu mai concis intru direct in subiect.

O agentie de turism din Bucuresti a gasit formula "magica" de a popula acest loc cu turisti care au platit doar transportul si au stat o saptamana "gratis".

Acest lucru a provocat un val de nemultumiri din partea turistilor care s-au plans de conditiile precare din hoteluri de lipsa de ospitalitate a gazdelor si multe alte vaicareli. O parte din aceste nemultumiri au aparut si aici pe AFA.

Poate in mare parte este vina noastra a celor ca am scris atatea lucruri fumoase despre acesta insula si care a devenit o tinta a invadatorilor.

Mare parte din plajele stiute si recomandate pe AFA au fost lasate in parasire din simplul motiv ca fostii administratori n-au mai primit licente pentru folosirea acestora (tipic balcanic).

Despre sejurul meu la Hotel Coral - Skala Rachoni n-am prea multe de povestit pentru ca am facut-o anul trecut (vezi impresii) si nu consider necesar sa reamintesc aceleasi lucruri.

Doar cateva fotografii va vor spune mai mult despre vacanta de anul acesta in Thassos.

Imi pare rau ca acest review este unul scurt si trist dar pentru anul viitor voi cauta alta insula greceasca.

Calificativele acordate acestui review se refera la gradul de satisfactie pentru Thassos in acest an.

In incheiere sper ca in viitor aceasta insula sa redevina ceea ce a fost candva.

Trimis de ufoman in 14.08.13 18:04:34
Validat / Publicat: 15.08.13 05:41:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4955 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ufoman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Are un loc special in inima mea.

webmaster22 [14.08.13 19:05:15] »

@ufoman: se va pastra acest review pentru ca are si poze si va fi mutat acolo unde ii e locul de catre echipa administrativa, celalat identic incarcat de tine va fi sters, neavand poze atasate.

webmaster [15.08.13 05:41:23] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Thassos" (deja existentă pe sait)

Alina53* [16.08.13 12:26:25] »

am fost si noi de mai multe ori in insula, ultima data anul trecut si am fost neplacut impresionat de numarul foarte mare de bulgari, rusi care se comporta ca niste mirlani la care se adauga si fauna la care se refera autorul review-ul de mai sus adica mirlanii de romani din categoria manelistilor; vroiam sa mergem si anul acesta dar citind review_ul am renuntat la idee; cat mai departe in Grecia, probabil.

ufoman [21.08.13 08:27:09] »

Am fost surprins sa vad ca un review " negativ" a primit atatea voturi pozitive si sunt convins ca au multi colegi care au citit randurile de mai sus cu pumnii stransi si poate s-au regasit in cele spuse de mine dar poate nu este prea tarziu sa indreptam lucrurile.

Multumesc celor care au avut curajul sa acorde punctaj acestui review.

iulianic [24.08.13 20:15:13] »

@ufoman: 1. Cum ai reuşit să ţii pe mâini "creatura" aceea din P07 şi P08?

2. Am avut şi eu o uşoară dezamăgire vara aceasta în Lefkada. Insula, tărmurile ei şi albastrul mării nu m-au dezamăgit, ci conaţionalii noştri manelişti şi teribilişti care ştiu că în străinătate trebuie să fii gălăgios şi prost crescut. Regret că n-am descoperit Lefkada mai de mult, atunci când nu era încă pângărită de invazii de necivilizaţi. Cred că ai dreptate în ceea ce spui. Este valabil şi pentru Lefkada:

Alex_Macedo [24.08.13 20:38:18] »

@ufoman:

De ce nu ar primi un review voturi pozitive, la o parere ce bate spre negativ care, de fapt- - din punctul meu de vedere - nu este negativ!! Eu am votat pentru tristetea citita printre randuri, al unui paradis mătuit de noxe umane. TOCMAI de aceea l-am votat!!

Am votat pentru dorinta ta de a gasi lucrurile asa cum le-ai lasat si te-ai trezit ca "lumea ta", care o cunosteai "altfel", a disparut!

Acelasi lucru l-am simtit eu in Venetia dupa o revedere, la o distanta, adevarat, de 15 ani. Din pacate... eh... nimic nu va mai fi, cum a fost!!

ufoman [24.08.13 20:42:11] »

@iulianic: Creatura statea pe mana unui grec si aici sfatuiesc pe toti care sunt atrasi de caracatite sau alte creaturi sa se fereasca de ele in mare pentru ca sunt foarte periculoase.

Poate cea mai "blanda" este meduza dar chiar si anul acesta am avut ocazia sa vad urmarile imprudentei de a o atinge.

Rororo [27.08.13 22:15:09] »

Scuze, dar eu tot nu am intels ce te-a deranjat, doar prezenta unor neciopliti intr-o anumita zona? Thassos e asa mare, imposibil sa nu gasesti si ceva placut acolo...

jojo_kat [27.08.13 23:01:14] »

@Alex_Macedo: sunt de acord!

ufoman [30.08.13 12:12:29] »

@Rororo: Nu prezenta necioplitilor ci numarul lor. Asa cum spuneam in review prezenta celor nemultumiti de conditiile de cazare si transport care au platit o nimica toata si au avut pretentia la conditii de vacanta de lux.

Aici atrag inca odata atentia ca Grecia este o destinatie relativ ieftina doar pentru cei care isi permit o vacanta in strainatate.

calatorul [16.04.15 15:07:24] »

@ufoman - Adaug si votul meu, cu precizarea ca noi in septembrie 2013 am gasit un Thassos foarte placut, linistit, gol pe jumatate si cu peisaje totusi frumoase, admirate pe drumul de la Skala Panaghia din est prin sud pana la Potos si Limenas.

Dar am avut o imprejurare neplacuta cu romani scandalagii pe plaja in Lefkada, unde multa lume din jur comenta despre stupid romanians, ceea ce m/a necajit teribil. Mai ales ca eu nu sunt de principiul sa/mi ascund provenienta si nationalitatea, ci dimpotriva, sunt mandru de ea si incerc sa arat o imagine corecta si onesta a romanilor. Sper sa fim cat mai multi din astia, din pacate Romania are o problema cu lipsa de educatie si modele adevarate, e o discutie prea lunga, stim cu totii.

Si cu toate aceste neajunsuri, va doresc vacante cat mai frumoase, inclusiv in Thassos sau oricare alta parte a Greciei minunate, sau pretutindeni unde veti merge.

Alex_Macedo, Alina53*, calatorul, iulianic, jojo_kat, Rororo, ufoman
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: