ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2009
SEP-2009
[?] AD. + 2 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Concediu placut

Salut! ne-am intors din vacanta petrecuta in Bulgaria, la Royal Park hotel din Elenite. Mai intai vreau sa-i multumesc D-lui Marius, de la agentia Mariotur pentru toate informatiile oferite despre statiunea Elenite, si de profesionalismul de care a dat dovada la rezervarea acestui sejur, mai rar gasiti asa o agentie de turism. Nu ii fac reclama, nu sunt ruda, nici prieten apropiat dar am devenit clienta D-lui.

Cand am ajuns in Elenite, intr-adevar am gasit o parcare in fata complexului dar eu nu a-si numi-o amenajata, e pietruita, nu e ingradita, parchez unde gasesti loc, si nu vorbesc de mizeria pe care o gasesti acolo. Bineinteles ca cei care vin cu masina le arunca acolo, dar nu exista nici un cos de gunoi si totusi fata de cat de curat e complexul in interior nu ar trebui sa lase parcarea in paragina.

Noi am fost cu 2 copii, am primit o camera foarte spatioasa, destul de curata, si baia a fost curata, pe wc era o banda pe care scria ca e dezinfectata, doar ca deindata ce am ridicat capacul am observat putina mizerie care nu s-a curatat. Sa nu credeti ca m-am uitat cu lupa, erau ceva firimituri de corn, si pe capac a curs ceva, in fine, am curatat eu.

Mancarea era diversificata, gratare, pizza, macaroane, cartofi etc. , gustoase, singura problema ca daca megrgeai mai tarziu la masa riscai sa numai gasesti din toate sortimentele, si erau care nici nu se mai completau. Idem la fructe.

Plaja e frumoasa, curata, cu nisip foarte fin, apa nu este adanca la mal, ideal pentru familii cu copii. Despre piscine nu asi putea sa spun acelasi lucru pentru ca se curata ca-m rar, dar problema mai mare era ca apa era foarte rece. La fel si in aquapark. Aquaparcul e superb, cu multe topogane mici si mari, doar ca la fel, apa e foarte rece in bazin. Era mai calda apa marii.

Este o statiune linistita, eu recomand pentru familii cu copii.

In concluzie ne-am simtit bine.

Trimis de mkinga in 16.09.09 14:22:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3359 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mkinga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[20.02.10 18:33:13]

As vrea sa merg anul acesta in Elenite la Complex Royal Club Victoria. Care din cele 4 hoteluri este cel mai bun. Si de ce?

danyelp_77
[01.03.10 13:17:13]

ptr alx

gândeşe te bine dacă vrei să alegi elenite

avândf în vedere că am fost anul trecut acolo pot să ţi argumentez punctele bune şi rele ale staţiunii nu uita însă de părerile prea bune sau prea rele despre elenite sunt subiective şi privesc ori interesul ori personalitatea persoanei în cauză.

Părţi bune:

locaţie mică, liniştită, cochetă cât de cât, separată de celelate staţiuni bulgăreşti, curăţică

Părţi rele:

drumul de la Varna până la Elenite oareşcum greoi (serpentine), plaja e bună doar la atrium, andaluzia şi royal park, mâncarea proastă deoarece alimentarea se face greu ...cred că se opresc la sveti vlas, şpaga la hotel ptr servicii bune

[01.03.10 19:13:26]

ptr. poll,

Am vazut cateva poze frumoase postate de tine din Elenite, ce poti sa-mi spui despre hotelul Royal Park, eu am bilete din 15 iulie, am auzit si pareri bune si mai putin bune referitoare la mancare, plaja etc. Poate poti sa ma ajuti cu cateva informatii.

[11.04.10 19:33:39]

alx, Hotel Royal Park este un hotel imens, acest aspect, fiind din punctul meu de vedere, in defavoarea turistilor, si aici amintesc de imbulzeala de la masa. Eu am fost in septembrie si era aglomeratie destul de mare la orele pranzului si seara mai ales, e posibil ca in plin sezon sa fie si mai aglomerat.Sala restaurantului e foarte mare asa cum se vede si in poze si mai este o terasa unde se poate manca. O problema a fost in perioada in care am fost noi, cu debarasatul meselor, si asta se intampla din cauza personalului insuficient care era, alergau saracii sa stranga cat de repede puteau dar fiind putini si sala imensa iti dai seama cum mergea. Asa ca se mai intampla sa gasesti mese libere dar pline de farfurii si pahare.

Mancarea: din punctul nostru de vedere a fost ok, gaseai ceva sa-ti placa, mai putin supele, cu care nu ne-am impacat deloc.In rest dimineata aveai un mic dejun bogat, cu cateva feluri de branza, mezeluri, salate, oua, macaroane, peste, cremvusti, pateuri, unt, miere, finetti,cereale, iaurt, fructe, chec, etc.La pranz si seara erau cateva feluri de mancare din care puteai alege, noi cel mai mult am preferat sa luam o friptura de vita la tava care era buna, se topea in gura de frageda ce era, asta cand o gaseam, ca nu era in fiecare zi asta.In rest pui, paste, ardei umpluti, peste, musaca de legume, cartofi prajiti, cateva feluri de garnitura erau in fiecare zi, nu le mai enumar pe toate.La capitolul desert, baza erau torturile, in general de frisca, dar erau si niste tarte cu fructe, niste choix a la creme pe care era bataie, fructe destule zic eu, adica mere, struguri, banane, pepene, piersici.

Plaja: era curata, cu sezlonguri si umbrele gratuite, un impediment il constituiau viespile, care erau atrase de sucurile luate de turisti pe plaja. Daca nu luai ceva dulce pe plaja nu aveai treaba cu ele, dar le intalneai mai ales pe langa barul de pe plaja.

Ma repet si spun ca la pretul dat de noi acum 2 ani, adica 25 de euro/pers. a fost ok, noi am fost multumiti.Sa tineti cont ca asta este o statiune micuta, unde nu se intalnesc terase la tot pasul, magazine pe plaja, baruri foarte multe, este mai mult pentru relaxare si liniste, este total opusa Sunny Beach-ului.

Am uitat sa amintesc de cele 2 baruri, cel din receptia hotelului si cel de la etajul 1, pline in permanenta, dar mai erau si 2 terase unde se putea sta.

[12.04.10 13:04:16]

ptr. poll

Noi am luat camera cu vedere la mare,la ce etaj ar trebui sa avem camera ptr. a avea vedere la mare? Cam cati km. sunt din Vama veche pana la Elenite?

[12.04.10 13:48:08]

alx, marea se vede si de la etajul 1sau 2, dar binenteles ca cu cat stai mai sus cu atat se vede mai bine.

Distanta din Vama Veche pana in Elenite este de aproximativ 220 km. Este la cativa km de Sunny Beach.

giompilica
[21.05.10 12:33:58]

Am si eu o intrebare la tine anca sau la cine stie, in camera exista si patut pentru copii? eu plec pe 26 iunie si as vrea sa stiu daca exista patut, astept raspunsul cat mai repede

danyelp_77
[15.06.10 15:59:33]

giompi

pătuţul ptr copil îl poţi cere de la recepţie şi la masă poţi cere scaune speciale de papa pentru cei mici.

MihaiT
[26.06.10 11:40:52]

daca plec din Ploiesti ce traseu mi-ati recomanda?pe la Giurgiu sau pe la Vama Veche?

[27.06.10 20:12:08]

pe la Giurgiu faci mai putin, e drumul un pic mai scurt decat pe la Vama Veche

razvanb
[28.06.10 16:38:12]

giompilica: Am inteles ca esti deja la Royal Park (ai bilet incepand cu 26)

Noi venim pe 5 iulie. Spune-mi te rog cum este si ce impresii ai dupa doua zile.

Multumesc

RazvanB

alx, danyelp_77, giompilica, MihaiT, poll, razvanb
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]: