ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 13.08.13
AUG-2013
single

O trecere în revistă a câtorva taverne din Thassos

Zilele acestea am revenit pentru cea de-a doua oară în insula Thassos. Ca urmare a unora dintre recomandările citite pe AFA am ales să păşesc pe poarta câtorva taverne, mânată de curiozitate (foame?) şi de dorinţa de a-mi vedea sau nu confirmate aşteptările. Am să încerc să rezum perindarea prin câteva localuri "thassiene", descriind pe scurt calitatea serviciilor, a mâncării, sau raportându-mă la recenziile pe care le-am parcurs. Să înceapă în ordine aproximativ cronologică numărătoarea:

Restaurantul Mesogeios, Limenas: servirea a debutat cu pâinea stropită cu ulei de măsline, mult prea crocantă/uscată pentru gustul meu. Bineînţeles că a această pâine a fost contorizată cu 0,8 eurocenţi de persoană, fără a fi în prealabil întrebaţi dacă dorim sau nu să o consumăm-fapt devenit aproape clasic. Lăsând acestea la o parte, servirea a fost în ansamblu satisfăcătoare, deşi porţiile parcă au suferit o transformare magică comparativ cu acum 2 ani, micşorându-se. O să intru în detaliile pragmatice şi am să menţionez ca aici pieptul de pui la grătar împreună cu garnitura se ridică la 7,2 euro, iar berea Mythos la 500 de ml valorează 2.7 euro. La final taverna nu s-a dezminţit şi am primit deja cunoscutul desert din partea casei, constând aici dintr-o îngheţată de la Panetteria şi o prăjiturică de ciocolată. Mâncarea şi servirea au fost decente, iar localul arata relativ mai cochet decât tavernele alăturate, fiind localizat mai în jos de zona feriboturilor-portul nou. Amănunt de culise: franţuzoaicele de la masa alăturată nu au fost încântate de masa servită, prin urmare nu au achitat nota de plată.

Taverna Platanos, Panagia: localizată în centrul sătucului, acolo unde staţionează autobuzul local, şi având în dotare aşa cum denumirea sugerează un platan în etate, taverna este foarte frecventată. Graţie afluxului mare de clienţi, chelnerii sunt într-o agitaţie continuă, astfel că mă aşteptam să-mi fie sparte în moalele capului dintr-o clipă în altă cel puţin câteva tacâmuri, atât de frenetic mişunau. Partea bună e că acest furnicar face ca servirea să se realizeze rapid şi relativ eficient. Preturile sunt putin mai mici ca în capitala insulei, astfel că un grătar de pui valorează 6,5 euro, iar un pahar de vin în jur de 1,5 euro. Mâncarea a fost destul de bună, pâinea simpla de care nu ne-am atins a fost scoasă de pe nota de plată, iar îngheţatele de la Panetteria au fost prezente. Taverna este destul de drăguţă; dacă nu ar fi fost agitaţia constantă a chelnerilor şi forfota turiştilor aproape că mi-ar fi plăcut aici.

Restaurant Platanos, Potamia: Acest restaurant este poziţionat tot în centrul localităţii, cu deosebirea că nu era deloc aglomerat la orele amiezii/siestei, iar asta nu fiindcă serviciile ar fi deplorabile. Platanul nu lipseşte din peisaj, iar servirea şi mâncarea sunt foarte bune. Aici am mâncat cea mai bună salată grecească şi cel mai gustos tzatziki de pe insulă. Preţurile nu diferă faţă de alte restaurante, în timp ce desertul a constat dintr-o prajitură cu gris, cel puţin aşa cred. M-am simţit foarte bine în acest local şi am mâncat pe săturate.

Restaurantul Kostis, Limenaria: situat de-a lungul malului mării, taverna Kostis a fost una din opririle culinare din Limenaria, aleasă fără vreo recomandare în prealabil. Pot spune că nici salata grecească si nici tzatzikiul nu mi s-au părut spectaculoase. Nu am mai aşteptat să ne aducă desertul, dar am primit un mic aperitiv din partea casei-niste chiftelute vegetale cu putin tzatziki. Preţurile sunt asemănătoare cu ceea ce găseşti în general pe insulă.

Taverna Koralli, Skala Potamia: aşezată de-a lungul malului mării şi descrisă deja în detaliu de numerosi utilizatori, nu s-a prezentat cu nimic deosebit în acea zi. Meniul în limba română, proprietarul chestionat în permanenţă într-o engleză precară de un român limbut. Mâncarea nu a fost nici aici spectaculoasă, iar preţurile sunt cele practicate cam peste tot. Nu mi s-au părut simpatici sau bonomi nici proprietarul, şi nici chelneriţele apatice. Poate au deja suficienţi clienţi români.

Restaurantul Thassian Doukas, Limenas: un local frecventat în proporţie majoritară de români, cu meniu în limba română şi discount 10% din nota finală pentru români. Porţiile sunt mai mari decat ceea ce am servit în rest, preţurile sunt aceleaşi, iar mâncarea nu e cea mai gustoasă. Asta lasând la o parte veşnicul chelner cu obraji rumeni care te interceptează încă de pe stradă-agasant.

Cam acesta ar fi rezumatul popasurilor culinare, poate că aceste informaţii succinte vor fi de ajutor cuiva. P. S. : pisicile sunt nelipsite de la fiecare tavernă, asta ca bonus pentru iubitorii de animale, iar pentru cei ce suferă de misofobie un călduros "Hai, zât! ".

Trimis de Juno in 13.08.13 11:51:07
Validat / Publicat: 13.08.13 13:59:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5223 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Juno); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Terasa Koralli, Skala Potamia.

[13.08.13 17:41:43]

@Juno: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

DODO14
[13.08.13 18:50:13]

se intoarce cineva din Grecia pe data de 20.08.2013?

[13.08.13 22:12:14]

DODO14
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? [Alte] Taverne în Thassos (insula) :

• pagină generată în 0.052962064743042 sec