ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2008
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 03.02.08
JUL-2007

Foarte bine pozitionat si mult peste 3 cele stele ale sale

Rezervarea pentru hotelul Olympiat Istambul am facut-o pe www.octopustravel.ro. Am povestit intr-un review precedent drumul din Brasov pana in ora, nu mai reiau aici. In rezumat, dupa un drum greu - mult ingreunat de un GPS cam prostovan, am intrat in sfarsit in Istambul.

Ne gandisem sa facem o "escala" de cumparaturi, dupa care mergem la hotel si ne odihnim. Asadar am setat Destinatorul sa ma duca la OLIVIUM OUTLET, stiam ca oricum hotelul este foarte aproape de acesta. Din motive de oboseala, neatentie si stupiditate am ratat iesirea din autostrada catre Zeytburnu (asa cum am mai spus au indicatoare catre cartiere) asa ca la aparitia indicatorului de Aksaray (zona Laleli) mi-am zis ca-i bine si acolo. Cred ca daca pastram directia de pe indicator era ok... dar nuuu a trebuit sa bag eu destinatia. Tzeapa - iar m-a zapacit Destinatoru' asa ca pana la urma am renuntat la cumparaturi la scancetele nevestei care vroia la hotel. Bun, bagat destinatie hotel Olympiat. TZEAPA iar... ne-a bagat la un moment dat pe niste strazi inguste de nu m-ai avea semnal decat de la 1 satelit.

A inceput distractia... faceti stanga, faceti dreapta... dar nici nu apucam sa fac ca se razgandea. Pana la urma am oprit langa un taxi si ne-a dus ala la hotel. Eram destul de aproape dar nu se putea intra din sensul in care ajunsesem noi asa ca a trebuit sa facem o plimbare pe Kennedy Cadd... si sa intram prin partea opusa, cam pe aceleasi strazi mici si intortocheate. M-am speriat ce mormane de gunoaie am vazut...erau gunoierii dar luau doar din tomberoane...

Hotelul Olympiat (3 stele dar eu zic ca e cu mult peste) e la o statie de tramvai de la statia Sultanahmet catre Eminonu. Cam la 5 minute de mers lipa-lipa de Topkapi, Hagia Sofia, Cisterne, Moscheea Albastra. Camera a fost foarte mica, dar totul nou, modern, cu bun gust, totul impecabil de curat. Wi-Fi in camera, frigider, AC, mic dejun foarte bun si mult. Totul la 34 euro / zi camera DBL. Parcarea a fost 5 lire/zi. Cu receptionerul si unul dintre chelnerii m-am inteles acceptabil in engleza. Cu chelnerul chiar foarte bine. El ne-a spus cum sa ajungem de la hotel la Olivium Outlet Center.

Olympiat asta face parte dintr-un lant de 3 hoteluri... cel putin asa am inteles de la receptioner. Ca reper puteti da si Hotel Romantica...asta e la coltul de jos al strazii, Olympiat e la mijlocul stradutei si mai e unul sus, Yasmak SUltan Hotel. Straduta e mica...max.100 m. Astea 3 hoteluri o blocheaza si o folosesc pe post de parcare, desi au si o cladire parking.

Si inca un reper ar fi statia de tramvai GULHANE... daca veniti din EMINONU (unde e capatul liniei de tramvai) cred ca e a treia statie...urmati linia de tramvai si faceti dreapta in statia GULHANE.

Sa faceti rezervare inainte, ca pretul la receptie era de 90 Eur.

Daca optati pentru hotelul acesta sa va invat o smecherie... la intrare in Istanbul urmati indicatoarele de EMINONU apoi SIRKECI. E mai simplu de ajuns din Eminonu decat din Sultanahmet.

In Istanbul toate hotelurile de 3 sau 4 stele au mic dejun inclus, AC si parcare. Am auzit multi ca s-au plans insa ca parcarea a fost de fapt cu bani. Nici acuma nu mi-e clar daca parcarea intra in servicii sau nu... Pe mine m-au taxat 10 lire (5 lire/zi) parcarea, desi nu am cerut sa o bage in parking. Au lasat-o pe strada in fata hotelului, dar nu mi s-a parut chiar asa o suma mare, asa ca am platit si nu am comentat.

Oricum tipul de la parking a fost foarte de ajutor. M-a pus in legatura cu cei de la receptia hotelului Yashvak Sultan. Astia mi-au facut pre-rezervare la feriboat. De fapt eu apelasem la ei pentru indrumari pentru iesit din Istanbul. Tipul asta mi-a spus ca nu are rost sa ocolesc, cand pot foarte simplu sa iau feriboat-ul si sa "tai" pana la Yalova.

Cica trecerea pe podul "mare" peste Bosfor e 35 lire. Si ca se plateste doar prin banca. Initial imi recomanda sa trec pe al doilea pod peste Bosfor, ca apoi sa-i vina ideea cu feriboat-ul. Mi-a facut rezervare la cel de 11.30. De costat a costa 70 lire (60 masina, 10 persoanele).

In fine, am trecut si mi-am continuat drumul spre destinatia mea, Tekirova, unde aveam sa-mi petrec concediul. Daca sunteti interesat in a citi aceste lucruri, le gasiti in reviews-ul de la hotelul Corinthia Tekirova...

Trimis de gogre in 08.04.08 11:54:13

VIZUALIZĂRI: 3145 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gogre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

EDUARD1
[25.01.09 16:22:10]

Salut! Poti sa-mi dai mai multe detalii despre hotel? Urmeaza sa stau si eu la el 3 zile, am inteles ca acum este 50 euro pe noapte, dubla! La OLIVIUM OUTLET ai fost cu masina ta sau ceva local? Multumesc!

gogreAUTOR REVIEW
[03.03.09 13:25:57]

Scuze de intarziere...sper sa-ti mai fie de folos raspunsul... Nu stiu ce as mai putea sa-ti spun despre hotel... nu e unul in care sa stai mai mult de 5 zile...e cam inghesuit, dar per total mi-a facut o impresie foarte buna. La Olivium am fost cu tramvaiul ... e mult prea departe ca sa mergi cu masina (doar daca ai navi cu harti foarte detaliate). Cred ca pe alt forum am spus ca nu m-a impresionat foarte tare acel outlet. Mai intereseaza-te ca sunt si altele si nu rata cel mai mare mall din SE Europei (nu-mi aduc aminte acum cum se numeste).

CRY
[21.02.10 15:03:54]

Salut am o intrebare referitoare la parcare, pe unele site-uri scrie ca are parcare privara gratuita, pe altele ca are garaj, vad ca sri ca ai platit 5 lire! As dori sa-mi dai mai multe detali, referitoare la parcare. Mersi.

EDUARD1
[24.02.10 22:06:09]

salut, CRY! treaba cu parcarea e cam ciudata! hotelul nu are parcare! dar unde este el pozitionat, exista o straduta care este blocata din ambele parti de niste dispozitive automate! pentru cei care vin la acest hotel, cei de la receptie deblocheaza acele dispozitive si se poate parca pe acea straduta! aceasta straduta imparte, defapt proprietatile Yasmak hotels! e vorba de olympiat, romance si sultan yasmak, care au acelasi patron! nu cred ca o sa ai probleme! aceste locatii sunt bine pozitionate si de acolo nu mai ai nevoie sa te deplasezi cu masina, daca doresti sa vizitezi zona! camerele sunt micute, dar elegante si curate! bafta!

CRY, EDUARD1, gogre
Alte impresii din această RUBRICĂOlimpiyat Hotel Istanbul: