ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2013
ÎNSCRIS: 28.07.13
AUG-2013
team-building

Perla de 3 stele.

In primul rand, sa clarificam faptul ca nu sunt genul de blogger care ia cash pentru advertoriale. Nici faptu' ca as fi platit in natura (castraveti, cartofi sau alte d'alea) ca sa fac reclama nu-i ok. Platesc full pentru cazare, administrez un buget oarecare, alocat din care trebuie sa platesc o cazare si mic dejunul, al meu si al colegului cu care fac echipa. Umblu mult prin tara si vad multe, asa ca articolele de fata sunt pur si simplu hinturi pentru cei care se afla in situatia mea.

Cum vii dinspre Sebes, inainte de-a trece podul de la intrarea in Alba Iulia, se face un drumeag amarat, la dreapta, in directia localitatii Oarda de Jos. Pentru ala cu salariu de departament tehnic (cine stie, cunoaste: D), obosit dupa o zi de lucru, momentele in care gaseste un loc de cazare pentru cateva nopti, la un pret decent si in niste conditii excelente, sunt ocazii rarissime. Cazul de fata, se gaseste cam la 500 de metri dupa indicatorul de intrare in Oarda de Jos, imediat dupa curba la 90 de grade, prima pe dreapta. Se numeste "Perla Muresului" si te simti bine aici. Oleaca de fantana arteziana care susura langa tine atunci cand bei o tuica rece, gustul decent al cartofilor pai langa o ceafa de porc si tanti Viorica (sefa), care vine dezinvolta si se aseaza cu tine la masa, intrebandu-te daca totu' i ok si daca mancarea i buna. Jena femeii explicand ca a fiert laptele adus de cineva si i s-a covasit, m-a determinat sa bag botu' intr-o cafea fara lapte, curios fiind daca Alba Iulia isi poate spala renumele de "Oras fara cafea de treaba". Dap, Perla Muresului ofera o cafea excelenta :D spun asta cu mana pe ceasca de cafea si sa stiti: NU IMPART CAFEAUA CU NIMENI!

Alba Iulia, esti in continuare la statutul de "oras fara cafea", Oarda de Jos ti a dat clasa!

Revenind la subiect si la greierii care se aud afara, la linistea pe care-o ai, respirand briza racoroasa de pe Muresul care trece la doi pasi de tine, la vocile molcome care se aud de afara de pe terasa si la crantanitul aparatului de facut tigari pe care Horica il foloseste in momentul asta, sentimentul general pe care-l poti avea, e cel pe care voi, il numiti "liniste". Da ma oamenilor, la Perla Muresului, e liniste. Buna pentru ala care a auzit toata ziua masini de gaurit si a respirat praf de caramida.

Locatia fiind definita, sa vorbim oleaca despre servicii: bune spre foarte bune, se merge spre personalizare, unde fiecare client are nevoi specifice. Ceafa de porc facuta putin cam tare da' muraturile facute-n casa (un colectionar de sarmale si muraturi va zice asta), tuica de prune, moale ca atingerea unui Triumph da' la fel de agresiva ca un dobermann atunci cand ajunge'n stomac, ochiul atent al patroanei are grija sa nu va lipseasca nimic de pe masa, tacamurile se pun corect si cartofu' e natural, nu din punga congelata.

Camera: "dolce far niente"

Cand ati simtit ultima data miros de apret? Hm? Hai, aduceti-va aminte! Da? Pot sa spun cu mana pe inima, asternutul de pat miroase a apret! Nu-mi vine sa cred ca in secolul XXI, ceva mai poate mirosi a apretul pe care-l folsoea bunica-mea. Pe cuvant! Greieri, miros de curat, paturi largi si curatenie desavarsita. Ma, pentru un gorobete care-a dat gauri in niste pereti nenorociti toata ziua, camera asta e raiul. N-aveti decat sa va bucurati de dormitorul vostru modernist, eu ma lafai intr-o camera aranjata perfect, care miroase perfect, greierii suna perfect, ma simt perfect si o sa dorm perfect in ea!

Telefoanele mele n-o sa se incarce perfect, avand in vedere faptul ca sunt doar doua prize in toata camera da' asta e. Da' asta e: o sa vorbesc mai putin maine: D

Concluzie: TU, amaratule cu salariu mic, cu nevoia de liniste dup'o zi al naibii de incarcata, cu activitate sustinuta in Alba Iulia pe parcursul a mai multor zile, cu buget mic pentru cazare si diurne, cu cateva sute de kilometri facuti in ziua aia, cu chef sa stai pe o terasa si sa bei o tuica rece langa un pahar cu apa si o cafea, cu pretentii medii de la bucataria pensiunii, ia-o cu incredere spre Oarda de Jos. N-o sa fii dezamagit si poate o sa inchini un pahar si pentru amaratu' asta care scrie randurile de fata.

Amaratu' asta care scrie randurile de fata, e putin cam obosit si lejer trotilat de lichidu' divin care tocmai ii trece'n sange. Asa ca, pentru a nu fi acuzat ca scriu sub influenta, o sa va doresc o noapte superba (am fost informat ca'n seara asta e ploaie de stele) in care dorintele voastre cele mai ascunse, sa fie implinite.

Noapte buna!

Publicat si pe ghostradio.ro (blog personal)

Trimis de RAIDER in 12.08.13 23:20:26
Validat / Publicat: 13.08.13 02:27:37

VIZUALIZĂRI: 1546 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RAIDER); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.08.13 02:29:16]

@RAIDER: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

gvaly
[09.10.13 21:00:12]

am avut placerea sa ajung la aceasta pensiune dupa recomandarile AFA. Un review foarte explicit, ca si alte cateva. As vrea sa confirm ca este probabil cel mai customer-oriented persoana sefa pensiunii, face orice sa te simti bine.

Cina este foarte gustoasa, desi nu prea ai din ce alege. Nu exista un meniu prestabilit, cu toate acestea am platit pe o fripura cu garnitura, branza, salata si 2 beri circa 20 ron, deci bine.

as recomanda-o si familiilor cu copii datorita terenului aferent foarte generos

[09.10.13 21:07:59]

@gvaly: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

gvaly
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Perla Mureşului [Oarda de Jos]: