ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2013
DIN: Pantelimon [IF]
ÎNSCRIS: 09.07.11
MAY-2012

Isi merita toate cele 4 stele

Pe la sfarsitul lunii mai anul trecut, dupa ce suferisem o operatie usoara la piciorul stang, sotul meu vrand sa ma faca sa trec mai usor peste perioada de recuperare, a hotarat sa ma duca la munte. Bineinteles ca a ales orasul Predeal fiind orasul nostru de suflet, orasul in care mergem de fiecare data cu placere, fie pt a ne relaxa, pt a sarbatori un eveniment in familie sau pur si simplu pentru ca ni se face dor de el. Niciodata nu ne planificam de-acasa unde vom sta, intotdeauna (cu exceptia revelioanelor) vrem sa stam intr-un loc nou. In zona 3 Brazi am incercat aproape toate pensiunile si hotelurile. Aceasta zona este preferata noastra, noi o consideram a fi un colt de rai, ce ne salveaza de toata agitatia orasului, aici ne place sa ne odihnim privirea peste peisajul mirific pe care natura ni-l ofera, uitand astfel pentru cateva zile de toate greutatile, incarcandu-ne astfel bateriile pt o lunga perioada de timp.

Drumul a fost usor si l-am parcurs, in cateva ore, zabovind mai mult in Sinaia, Busteni, Azuga pt a vedea ce hoteluri si terase noi au aparut. Busteniul este de asemenea un oras pe care il iubesc deoarece aici mi-am petrecut majoritatea vacantelor scolare, in tabere ce durau cate 2 saptamani si pe care mi le amintesc perfect, desi au trecut mai bine de 25 de ani, de parca ar fi fost ieri. Imi aduc aminte ca doamna profesoara de istorie ne spunea ca pe vremuri Busteniul, Azuga, Poiana Tapului si Predealul erau o singura comuna care ulterior s-a dezmembrat, devenind fiecare comuna autonoma.

De cand am intrat in Predeal, sotul meu m-a intrebat unde as dori sa ne cazam. Am hotarat sa mergem la Carpatic Vila la care desi mai fusesem de cateva ori, imi place sa merg mai ales cand sant cu baietii mei deoarece stiu ce conditii imi ofera, si imi place sa stiu copiii in siguranta. Cand sant decat cu sotul putem face experimente in privinta cazarii si a restaurantelor. In drumul spre Carpatic, am trecut pe langa hotel Orizont la care in trecut incercasem sa ne cazam dar era full. Am vazut ca in parcare mai erau cateva locuri si ne-am zis ca acesta este momentul sa incercam o cazare aici, lasand Carpaticul rezeva in caz ca nu gasim locuri la Orizont. Hotelul este impresionant ca design atat la exterior dar mai cu seama in interior. Am primit o camera dubla, sincer nu-mi aduc aminte daca avea sau nu balcon. Parcarea trebuia platita pe zi, nu-mi aduc aminte suma. Receptionerul ne-a pus in tema cu facilitatile ce sant oferite de hotel dar din pacate de piscina si jacuzzi nu puteam profita, asa ca sotul meu a folosit doar sauna, cea uscata pt ca am inteles ca erau mai multe tipuri de sauna. Lifturile erau in numar de 2 si intotdeauna aglomerate cu turistii care mergeau in halate la spa sau piscina. Camerele foarte mari, impecabile, elegante, cu mocheta, patul foarte confortabil, asternuturile albe spuma. Baia de asemenea spatioasa, consumabile de calitate si destule. In cele 2 zile nu s-a facut curat in camera si nici nu s-au schimbat prosoapele dar nici nu era nevoie. Prima seara ne-am petrecut-o la restaurantul cu specific romanesc unde se canta si muzica populara, apoi am trecut la barul ce se afla in lobby pt a servi cate un cockteil. In lobby se afla si un pian dar pe parcursul a celor 2 zile nu am vazut pe nimeni sa se apropie de el decat pt a face fotografii. In hotel se afla si un restaurant cu specific international la care noi nu am fost. Mancarea servita la restaurantul cu specific romanesc a fost foarte buna mi-a amintit putin de mancarea de la ,,Hanul Ancutei ,,din Moldova, care pt mine se afla in topul restaurantelor la care am mancat.

A doua zi neavand cazare cu mic dejun inclus, am mancat la restaurantul hotelului Rozmarin, dupa care fiind vineri am vrut sa mergem la biserica Sf. Constantin si Elena din centrul orasului dar o doamna de la receptie ne-a auzit vorbind si ne-a trimis la Manastirea Predeal. Am cautat-o putin pt ca nu am vazut micutul panou ce ne arata drumul, era undeva pe dreapta peste calea ferata, a trebuit sa urcam o panta destul de abrupta pt a putea ajunge la ea. Biserica este formata din 2 corpuri unul mai nou care nu poate fi vizitat si biserica veche in care se afla cateva icoane innegrite care abia se mai vad.

Biserica poarta hramul Sf Nicolae iar viata monahala este asigurata de cateva maicute care se ingrijesc ca bisericuta sa fie curata, plina de flori, ele vanzand si icoane, bratari, candelute, tamaie si alte lucruri bisericesti la un mic magazin ce se afla in incinta bisericii.

La pranz am fost la restaurantul Trei Brazi pt a servi masa deoarece nici o vizita in Predeal fara fasolea cu ciolan de-acolo, iar seara am incheiat-o la restaurantul cu specific romanesc din Orizont.

La plecare sotul meu m-a obligat sa iau de la cosul cu gunoi seringile cu care mi-am facut anticoagulantele spunand ca nu vom mai fi primiti la hotel cand cameristele le vor vedea. Ii era frica sa nu fim catalogati drept drogati.

P. S. pentru ca nu terminasem de scris impresiile si pt ca abia am revenit din Predeal as vrea sa va spun ca preturile actuale la acest hotel au mai scazut, o camera dubla 250 ron, un apartament 390 ron cu mic dejun inclus si acces la spa. Gradul de ocupare in weekend era de suta la suta pt ca noi nu am gasit o camera libera.

Dar sigur voi reveni sa ma pot bucura de toate facilitatile ce le ofera acest superb hotel.

Vacante placute tuturor oriunde veti alege sa le pereceti!

Trimis de danamandache in 12.08.13 20:17:42
Validat / Publicat: 12.08.13 22:07:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 1111 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danamandache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 66.00 EUR pe cameră

webmaster [12.08.13 22:06:44] »

@danamandache, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

danamandache [12.08.13 22:58:15] »

@webmaster: am sa tin cont de recomandare.

danamandache
    Alte impresii din această RUBRICĂOrizont Hotel: