ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2013
STATUS: APOLLO
JUL-2013
single

Olderfjord Hotel - Russenes

Pe drumul E69 care duce spre Nordkapp, la nici un kilometru după ce părăseşti E6, la Russenes, există o bază ideală pentru campare, foarte potrivită şi ca loc de pornire în scurte excursii prin împrejurimile sălbatice ale nordului european. Havøysund, Hammerfest, Alta, Lakselv şi - bineînţeles - Nordkapp, sunt puncte lesne de atins plecând din Russenes.

Olderfjord Hotel este situat în mijlocul campingului, în imediata apropiere a clădirii în care se află recepţia şi a unei alte clădiri în care se află restaurantul. Căsuţe tipice arhitecturii nordice de vacanţă sunt împrăştiate peste tot în jur, iar ceva mai departe, ajungând până la coasta Oceanului Arctic, se întinde zona destinată maşinilor cu rulote. Nu cunosc în amănunt care sunt condiţiile de locuit în căsuţe sau rulote, dar, după cât erau de populate, presupun că şi acolo sunt condiţii cel puţin suportabile.

Mie însă, neobişnuită cu acest gen de turism mai ales când afară sunt doar 7˚ C, simpla vedere a aşezământului mi-a dat fiori. Am coborât din autocar când încă mai picura, iar când am intrat în cameră m-a izbit o boare rece care m-a înspăimântat. Era luna iulie, lăsasem în România o vară toridă, iar acum urma să-mi petrec noaptea în frig. Dar cum Dumnezeu are grijă întotdeauna de omul aflat în necaz, ascuns după un fotoliu mare, am zărit caloriferul. Pus în funcţiune prin simpla acţionare a unui buton, în câteva minute acesta mi-a încălzit încăperea mai mult decât aş fi putut spera.

Hotelul cu pereţii de lemn atât pe exterior cât şi pe interior, are doar parter şi seamănă mai mult cu o cabană.

N-am văzut recepţia. Acolo a mers doar ghida care a revenit imediat cu un coş în care aşteptau pregătite cheile tuturor camerelor noastre.

Am reţinut că hotelul are doar 29 de camere, toate cu baie cu duş şi toaletă. Televizor nu există în cameră şi nici telefon. Un televizor cu ecran mare se află în holul hotelului dotat cu mai multe fotolii şi măsuţe şi chiar cu o bibliotecă cu albume, cărţi şi reviste, majoritatea în norvegiană. Dacă nu ai în posesie un telefon care să te trezească dimineaţa, va trebui să accepţi bătaia puternică în uşă până dai un semn de viaţă deoarece numai în acest mod funcţionează serviciul de trezire la Olderfjord Hotel - Russenes.

Coridorul de acces la camere este foarte frumos decorat cu tablouri ale unor mari personalităţi din lumea muzicii. Nu lipsesc Frank Sinatra, Elvis Presley, Tina Turner şi mulţi alţii.

Camera 8 - pentru nefumători - care mi-a fost repartizată (şi sunt sigură că şi celelalte), cu pereţii de lemn, are o izolaţie fonică defectuoasă, toate zgomotele fiind percepute şi de către vecini.

Din holul principal se pătrunde direct în cameră. Pardoseala, inclusiv în baie, este din linoleum.

Două paturi ceva mai înguste decât în mod obişnuit, cu pilote, perne şi pături călduroase decorate cu reni, erau principalele obiecte din încăpere. Când am intrat, şocată de frigul pe care l-am găsit în interior, m-am felicitat pentru faptul că am optat pentru cazare single. Ştiam că puteam oricând atenta la pilota şi pătura celui de-al doilea pat fără să privez pe altcineva de drepturile legitime.

Un suport aşezat între paturi, ceva deosebit de simplu, ţinea loc de noptieră. Cele două aplice, precum şi un tablou, erau fixate pe peretele de la capetele paturilor.

Un fotoliu de piele ecologică, cu o pernuţă decorativă, mascând caloriferul, era tot ceea ce mai completa mobilierul din dotare. Nu exista suport pentru bagaje, nu exista o măsuţă sau un şifonier. Doar un mic cuier cu două cârlige din fier forjat era fixat lângă uşă încercând să facă faţă noianului de haine cu care am venit.

Asemenea tuturor hotelurilor din ţările nordice, în încercarea de a oferi vizitatorilor condiţii minime de somn (pentru că în acea perioadă în nordul extrem era permanent lumină de zi), Olderfjord Hotel avea geamurile acoperite cu draperii groase. Bineînţeles, la hotelul-cabană nici o cameră nu are balcon.

Baia nu prea mare, dar suficientă, avea duş cu perdeluţă şi m-a aşteptat curată şi pregătită cu consumabile de strictă necesitate: şampon plic, săpun tip turist şi hârtie igienică, inclusiv de rezervă.

Chiuveta ceva mai mică, cu două pahare de plastic sigilate în folie, un coş pentru gunoi, o oglindă simplă, fără etajeră şi un mic, dar foarte util calorifer, completau dotările băii de la Olderfjord Hotel - Russenes.

Restaurantul la care noi am servit doar micul dejun, se află într-o altă clădire, foarte aproape de recepţie şi de hotelul-cabană.

Oferit în regim de bufet suedez, micul dejun a inclus cam tot ceea ce se serveşte în mod obişnuit la restaurantele hotelurilor care au micul dejun inclus în preţ: şuncă, mezeluri, câteva sortimente de brânzeturi, ouă fierte, unt (sărat), legume tăiate (roşii, castraveţi, ardei), gem de portocale şi de căpşuni, pâine feliată cu seminţe, chifle, cereale şi iaurt, iar ca băuturi ceai la plic, sucuri şi cafea.

În timpul zilei restaurantul oferă preparate à la carte, tradiţional norvegiene sau din bucătăria internaţională. Aici se serveşte carne de ren, somon, miel sau fructe de mare, dar noi nu am avut privilegiul de a degusta nimic din toate acestea deoarece am plecat imediat după micul dejun.

Magazinul aflat lângă punctul de informare turistică oferă obiecte tricotate în stil norvegian, de bună calitate (dar cam scumpe), blănuri de ren sau elan, bijuterii, ilustrate şi tot felul de suveniruri. Aici se acceptă plata cu cardul, dar şi cash, în euro, dolari sau coroane suedeze.

Am stat la Olderfjord Hotel - Russenes la 21 iulie 2013.

Trimis de iulianic in 12.08.13 09:01:27
Validat / Publicat: 12.08.13 10:26:28

VIZUALIZĂRI: 3136 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P22 Olderfjord Hotel - Russenes, prosoape, pături şi cea mai simplă noptieră văzută vreodată.

[12.08.13 09:41:10]

iulianicAUTOR REVIEW
[12.08.13 09:54:15]

@webmaster: Da, aceasta este poziţionarea.

andrei44*
[16.08.13 15:05:52]

@iulianic: Ai mai ajuns la Capul Nord? Scrii ceva si despre asta? Este o destinatie mai greu de atins si, macar din cele ce vom citi, vom mai afla si noi cite ceva.

iulianicAUTOR REVIEW
[16.08.13 16:10:27]

@andrei44: Da, sigur că am ajuns! Cred că nu merge nimeni la Olderfjord Hotel - Russenes doar pentru a sta în camping. Cu siguranţă voi scrie şi despre vizita la Nordkapp. Este ceva deosebit, este încununarea întregului efort al circuitului.

Mai am nevoie de puţin timp pentru a-mi selecta şi ordona pozele. În mare, textul este creionat.

andrei44*, iulianic