ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2009
ÎNSCRIS: 09.09.09
SEP-2009
[?] AD. + 1 COPII

Hotel decent, o sa mai revin

Este un hotel decent, chiar de 4 stele spre deosebire de celelalte hoteluri tot de 4 stele din mamaia. Am inteles ca va fi renovat pentru a primi 5 stele.

E genul de hotel, cu care unii isi fac poza, poate si pentru ca este hotelul lui Hagi.

Preturile sunt pe masura, mari chiar si in extrasezon. Chiar si site-ul hotelului este bine realizat, deci toate componentele necesare sa prezinte incredere. Doar hotelul Vega din Mamaia pare mai bun decat IAKI, dar e de 5 stele.

Alte hoteluri cu aceleasi conditii par a fi MAMAIA si REX (dar nu am fost, doar din ce am citit si am vazut din afara) + COCOR din neptun

Puncte tari:

- pozitie buna la 20 m de plaja

- spa cu piscina interioara, sauna, jacuzzi, fitness in pretul camerei, masajul si antrenor de fitness se plateste separat (e foarte buna cand afara este urat si nu poti merge la plaja cum s-a si intamplat)

- piscina exterioara poate printre cele mai reusite din mamaia + piscina pt copii

- curatenie in camera zilnica, schimbat prosoape, lenjeria la 2 zile, normal pt 4 stele

- halat in camera cu papuci pt acces la piscina, seif, tv normal + internet in camere si la bar (wireless)

- camera ok pentru dubla standard (cea mai ieftina) + pat matrimonial 2m pe 2m poate cel mai mare in care am dormit

- micul dejun variat cu tot ce iti doresti

- amabilitate si profesionalist din partea echipei de la hotel (de la manageri pana la cameriste)

- am venit cu copil mic (3 luni) si imediat mi-au dat pat de copil

- parcare la hotel unde am gasit loc in perioada respectiva

- teren de fotbal + cursuri de inot pt copii (gratuite pentru unele pachete)

- pentru vedere la mare se plateste in plus (normal zic eu, pentru a nu crea discutii la cazare)

- nu exista conceptul de spaga pentru o camera mai buna, sau alte chestii jenante, de fapt nici nu se pune problema, cum am vazut pe forum

la alte hoteluri, nu exista camere la parter

- la parter exista si Casino pentru cei pasionati

- am servit o cina la restaurantul hotelului, destul de ok, preturi cam mari

(puteam sa mananc aceeasi vita in sos de piper la 2/3 din pret si mai gustoasa la orice terasa italiana)

Puncte slabe:

- pretul este mult mai mare decat media, dar la conditiile oferite pare justificat

- pentru a ajunge in camera (mai ales de la plaja sau spa) trebuia sa treci prin barul de la parterul hotelului si era destul de jenant sa treci in slapi prin dreptul meselor unde altii serveau cafeaua. Cred ca s-a construit o aripa noua ulterior si nu au gandit si accesul in aceasta zona

- nu avea zona pe plaja rezervata hotelului (cum are Vega)

In concluzie, am fost foarte multumit, mai ales ca am cautat ceva aproape in Romania (din cauza copilului mic).

Trimis de expert in 15.09.09 16:02:04

VIZUALIZĂRI: 2768 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (expert); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dubla standard + pat matrimonial
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.10 EUR pe cameră

cristi_an3000
    [15.09.09 18:30:25]

Bun review, multumim pt info!

O intrebare: sigur nu e o greseala la pretul sejurului? Vad ca ai trecut 800 EUR pt 4 adulti+copil. Asta ar insemna 200 eur/pers (presupunand copilul gratis), si mi se pare un pretz cam micutz in comparatie cu preturile care stiu ca sunt la Iaki.

expertAUTOR REVIEW
    [15.09.09 21:23:40]

Nu e o greseala. Este o oferta speciala prezenta si pe site-ul hotelului (din acest motiv am laudat si site-ul in review, pe baza lui am gasit aceasta oferta). Daca ma duceam la o agentie imi tranteau pretul oficial de 150 E camera pe noapte.

Pachet “SPA - WELLNESS”:

Rasfata-te cu o colectie atractiva si variata de tratamente corporale, pentru relaxare si infrumusetare! Combinand diverse practici moderne de revigorare si eliminare a stresului, te vom ajuta sa refaci legatura armonioasa dintre trup, minte si suflet.

1630 Lei / camera dubla/pachet; 1240 Lei / camera dubla in regim single/pachet (in perioada 01-30. 09. 2009)

1380 Lei / camera dubla/pachet; 980 Lei / camera dubla in regim single/pachet (in perioada 01-31. 10. 2009)

PACHETULINCLUDE:

- 5 nopti cazare in camere NOI, elegante si spatioase

- 1 cina speciala pentru 2 persoane in cadrul restaurantului IAKI

- acces SPA (piscina, jacuzzi, sauna, fitness)

- 2 sedinte masaj relaxare / anticelulitic

- 1 sedinta reflexoterapie & masaj drenaj limfatic

- 1 sedinta Wine Pinda Massage (vinoterapie)

- pentru familii cu copii: 3 sedinte de inot cu instructor

Deci 1630 RON pe cele 5 nopti de camera - adica 400 E pe sejur.

2 camere = 800E

Mentionez ca tot ce e in pachet este corect si esti tratat cu foarte mare atentie si amabilitate. Cina este de 70 RON persoana in care iti alegi ce vrei mai putin bauturi alcoolice. Oricum preturile sunt mari dar iti ajung pentru o apa, un fel principal si un desert. Deci 2 persoane 140 RON cina (nu e mare lucru, dar ca idee)

Detalii gasesti la adresa (cat mai este valabila)

click aici

biancuta
    [09.03.10 10:33:08]

Intotdeauna cand am fost in Mamaia, am trecut pe langa in plimbarile nostre si am admirat acest hotel, ne-am uitat la piscina si la sezlongurile ce ne faceau cu ochii si am studiat bineinteles si lista de preturi afisata la intrare. preturile mi s-au parut a fi foarte mari. dar din ce spui tu, ai unpret rezonabil, deci trebuie sa cautam oferte speciale, daca avem noroc sa prindem una. pentru asta, iti dau un vot.

expertAUTOR REVIEW
    [09.03.10 11:52:50]

Da, asa este. Mai ales acum cand avem acces la informatie usor - internet etc. Cum am zis, daca ma duceam la orice agentie, atunci obtineam un pret cel putin dublu. In general, preturile de la agentii e mai mic decat la hotel (pentru ca obtin discounturi mari), dar mai sunt si exceptii. Un hotel care se respecta si este pro-client poate veni cu oferte speciale. Iar Iaki e un hotel care functioneaza tot timpul anului spre deosebire de altele care se inchid in extra-sezon si ajung sa se degradeze mai repede.

biancuta
    [09.03.10 11:54:16]

Multumesc, expert, voi tine cont de sfatul tau.

balasa violeta
    [17.03.11 13:28:09]

Atentie1 Daca ma duc la Iaki si nu gasesc PAPUSA de baiat sau fetita in patul camerei... o sa aveti MARI PROBLEME cu mine.

Nu ma supar daca are~doi ani acum! Doresc sa-l smotocesc si eu un pic!

O poza pe privat... daca considerati ca merit.

Oricum, am fost incantata de bebeb!

balasa violeta, biancuta, expert
    Alte impresii din această RUBRICĂIaki Hotel: