ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2013
DIN: CAREI
ÎNSCRIS: 07.07.10
AUG-2013

Vizită la Castelul Karoly

Voi trasforma titlul site-ului din "Am fost acolo" in "Sunt aici" fiindca in cele ce urmeaza am sa fac o incursiune in minunatul castel Karoly situat in orasul in care traiesc. Vreau sa prezint o locatie draguta care merita vizitata mai ales de cei care sunt in trecere prin Carei.

Catelul Karoly este situat in centrul orasului Carei pe drumul national care duce spre Oradea/Satu Mare.

Istoria castelului Karoly incepe 1482 cand Karoly Laszlo construieste o fortareata. În 1705 cetatea este atacatã de austrieci si distrusã partial, fiind refãcutã în acelasi an.

Deoarece la sfârsitul sec. XVIII cetatea nu mai juca nici un rol militar, Karoly Jozsef a hotãrât demolarea zidurilor si astuparea santurilor. Pãstrând fundatia si unele ziduri a fost construit un castel patrulater, cu un singur etaj. Constructia a fost terminatã în anul 1794, era în stil baroc si cuprindea 20 de camere la parter, 21 la etaj si o capelã. Tot în aceastã perioadã se formeazã parcul cu plante rare si se construieste un manej pentru 24 de cai.

In urma cutremului din 1834, o parte din castel a fost daramata si s-a reconstruit intre anii 1894-1896 in stil neogotic construindu-se inca 4 turnuri.

Acum castelul este renovat si pot fi vizitate camerele, holurile, precum si expozitiile care au loc in interiorul castelului.

Este foarte interesant faptul ca s-au refacut camerele si holul de la intrare, parca ai senzatia ca te intorci in timp. Mobilierul a fost cumparat de la colectionari si restaurat. Impresionanta este biblioteca cu carti vechi, camera de zi, budoarul, camera de baie, salonul muzical, salonul de dans.

Deasemenea expozitiile de la parterul castelului de arme medievale, de colectie de obiecte vechi stranse de-alungul timpului. Cand am fost eu era o expoztie interesanta de goblenuri. In holul mare se tin concerte spectacole etc.

Dupa o gura de istorie va puteti delecta in minunatul parc al castelului cu alei si copaci seculari precum si cu o vizita la sera cu plante exotice.

Deasemenea este si un manej unde copii dar si adultii pot invata sa calareasca. Din pacate mai exista darapanaturile vechiului cinematograf care strica aspectul parcului. Acum se modernizeaza parcul si se refac aleile, terenul de sport.

Va astept cu drag la mine in oras.

Trimis de alina7laca in 11.08.13 18:01:26
Validat / Publicat: 11.08.13 20:26:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CAREI.

VIZUALIZĂRI: 3114 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina7laca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 CASTELUL KAROLY
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

vlado2
[11.08.13 20:41:22]

Mare parte copy/paste de pe wikipedia

[11.08.13 21:33:24]

@vlado2: n-am mai făcut cam de mult timp asta: @alina7laca, am retras PMA standard ale acestui articol pentru nerespectarea regulamentului AFA cu privire la evidențierea părților preluate de pe alte saituri.

alina7lacaAUTOR REVIEW
[11.08.13 22:03:22]

@webmaster: Imi cer scuze pentru ca am copiat unele pasaje poate daca lasam fotografiile sa vorbeasca era mai bine!

[11.08.13 22:19:48]

@alina7laca: nu e o problemă faptul că ai copiat, ci neglijența de a formata diferit acel text (ca să fie clar că este un citat) și menționarea clară a sursei. Exact cum cerem prin regulament.

Reamintesc faptul că acest regulament NU interzice preluarea de porțiuni din alte surse, atât timp cât partea preluată e cel mult egală cu aportul personal (pe de o parte) și e clar delimitată și pomenit locul de unde s-a citat.

[12.08.13 19:11:07]

Era păcat ca locul unde să fi fost "găzduite" recomandările despre acest interesant obiectiv să fi rămas prea-generala secţiune "CĂLĂTORII în ROMÂNIA" - erau greu de găsit de turiştii care se documentează despre obiective de vizitat în Maramureş şi Ţara Oaşului. Când se vor aduna mai multe recomandări (de cazare şi/sau călătorie) din zona Careiului, acest oraş va avea propria sa secţiune georgrafică pe sait şi lucurile vor fi mai simple şi mai clare. Până atunci, am decis relocarea articolului în cadrul rubricii "Locuri musai de văzut în jud. Satu mare" (nou-creată pe sait)

[20.07.15 21:48:26]

Mutat în rubrica "Castelul Karoly, CAREI" (nou-creată pe sait)

alina7laca, vlado2
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Karoly: