ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2013
ÎNSCRIS: 29.01.12
AUG-2013

Hampshire Hotel - Theatre District Amsterdam

Nici nu stiu unde este mai bine sa te cazezi in Amsterdam. Aproape de Gara Centrala? Aproape de Dam? In Red Light District? Eu am ales Hampshire Hotel - Theatre District Amsterdam pentru simplul fapt ca citind review-urile, vazind locatia si comparand preturile cu alte hoteluri din zona, raportul calitate/pret a fost unul bun.

De la gara am ajuns pe jos la hotel in aproximativ 20 de minute. Asta pentru ca am vrut sa simtim din prima orasul si pentru ca bagajele noastre nu erau mari. Totusi, de la gara se pot lua tramvaiele 1,2 si 5, iar dupa cateva statii putetiti ajunge in fata hotelului American – statia Leidseplein., o locatie excelenta din mai multe puncte de vedere:

-linga hotel se afla un punct si o statie Hop on Hop off de unde va puteti cumpara bilete. Tot aici se afla si unul (dintre cele 4 puncte- din cate am inteles) de unde se pot inchiria hidrobiciclete;

-din sau in statia Leidseplein pleaca si vin autobuzele ce fac conexiunea cu aeroportul, mult mai convenabile ca si pret (4 euro) decat trenul (11.2 euro);

-de la hotel ai de mers 2-3 minute pina la una dintre intrarile in Vondelpark, oaza de verdeata a orasului;

-hotelul se afla in Cartierul Muzeelor, astfel incat marile muzee din Amsterdam se afla de jur imprejurul vostru, la scurte plimbari;

-zona este una linistita si sigura (nu stiu daca exista zone nesigure in Amsterdam).

Prima problema intampinata (nu au fost multe) a fost faptul ca fiind cazati la etajul 1 am considerat ca este ok sa o luam pe scari. Chiar daca aveam doar un sac de umar si un troller mic, scarile abrupte si inguste au fost o provocare. De atunci le-am folosit doar pentru coborare, in hotel existand lift. Camera rezervata era camera mica de 15 m², desigur la cel mai mic pret. Hotelul mai dispune si de camera standard de 20 m². Dar in 15 m² chiar se pot descurca 2 persoane. Baia extreme de mica, cu o chiuveta ca in “casuta de papusi”, in care imi era aproape imposibil sa ma spal pe fata sau pe dinti. Nu exista aer conditionat in camera in schimb am gasit un ventilator sub masa. In rest TV, seif, telefon, feon, oglinda mare, birou, un mic dulap si…un Vechiul Testament (sau Noul, nu mai stiu).

In camera am stat mult mai putin timp decat ne-am fi asteptat asa ca nu pot spune decat ca am dormit minunat, mai ales ca seara se facea mai racorica si nu am simtit lipsa aerului conditionat.

Un mare of al meu este acela ca in hotel nu se fuma in nici un spatiu, iar amenda era de 150 de euro. Asa ca m-am conformat ca jumatate dintre turistii cazati si am cam facut trotuarul pe acolo in fiecare dimineata.

Ceea ce chiar m-a surprins a fost costul micului dejun pe care din fericire nu l-am ales. 15 euro/zi/pers pentru mic dejun este un pret enorm tinand cont ca cu 10 euro eu imi luam pranzul prin oras (va recomand clar pentru pranz restaurantele (sau fast-food-urile Wak to Walk).

In schimb, in hotel, se serveste cafea si suc gratis pe tot parcursul zilei. Nu pot sa vorbesc despre taria cafelei sau despre gustul sucului deoarece nu am servit in nicio zi ceva de la bar.

Avand camera catre partea interioara ne-am bucurat de liniste, dar cred ca si camerele cu vedere la strada sunt ok pentru ca zona nu este foarte circulata.

Imi este greu sa recomand sau sa nu recomand acest hotel. Eu am spus cam ce am gasit acolo, iar voi alegeti daca va convine ca si cazare, preturile fiind usor de aflat de pe orice site de rezervare.

Trimis de vlado2 in 11.08.13 12:45:14
Validat / Publicat: 11.08.13 13:45:32

VIZUALIZĂRI: 2581 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera mica de 15 m² de la Hampshire Hotel - Theatre District Amsterdam

iulianic
[11.08.13 14:49:58]

@vlado2:

Baia extrem de mica, cu o chiuveta ca in “casuta de papusi”, in care imi era aproape imposibil sa ma spal pe fata sau pe dinti.

Cât de mult îmi amintesc cuvintele tale de o experienţă similară, petrecută recent, la un hotel din Copenhaga. Singurul plus al acestui hotel era amplasarea sa ultracentrală care ne-a permis plimbări în oraş după bunul plac. În rest... poate că voi povesti în amănunt dacă timpul va fi de partea mea.

Cât despre Noul Testament (căci despre el este vorba), nu ne-a lipsit nici nouă în vreun hotel din ţările nordice. Ba, pe alocuri, găseam două astfel de publicatii, una în limba ţării respective şi alta în 2-4 limbi de circulaţie.

iulianic, vlado2
Alte impresii din această RUBRICĂHampshire Hotel - Theatre District (ex Eden Eden Theatre District) :

• pagină generată în 0.041194200515747 sec