ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2013
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 11.08.13
AUG-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 1,5 ani

O vacanta mai mult decat reusita!

Dupa mai multe concedii in afara tarii, anul acesta am decis sa organizam un concediu mai relaxant. Si unde poti sa te relaxezi, sa te plimbi, sa vezi niste locuri unice si sa ai marea aproape, daca nu la Sulina! Asadar, dupa 11 ani am revenit in acest oras. Am cautat pe site-uri oferte de cazare si am gasit locul ideal pentru o vacanta reusita - Pensiunea Delta Miraj. Citisem impresii despre locatie si am fost convinsa ca vom fi multumiti. Si asa a fost! In ceea ce priveste rezervarea, daca duminica am trimis solicitarea de oferta, luni la pranz deja era totul rezervat.

La Sulina am ajuns cu nava rapida, trebuie doar sa suni inainte cu o saptamana sa rezervi si sa intrebi de la care ponton pleaca, sunt mai multe firme care fac transport. Pensiunea asigura transportul local la sosire si la plecare.

Si am ajuns la pensiune! Un mic colt de rai! Delta Miraj este amplasata mai la marginea orasului, asta stiam din start, insa acesta este unul din marile avantaje daca vrei sa te relaxezi si sa te odihnesti. Conditiile de cazare sunt foarte bune, camere mari, curate. Inca din prima zi, ne-am seama ca este o locatie excenta pentru familii cu copii. Am stat la etajul 2 si de aici am avut si o priveliste minunata. Marile plusuri pentru relaxare sunt pontonul, unde in fiecare dimineata am baut cafeaua si piscina!

Despre mancare ce pot sa spun, daca mergi in Delta poti manca cel mai bine gatit peste. Si asa a fost. Mancarea a fost foarte buna! La pensiune se gateste doar pentru persoanele cazate. In fiecare dimineata, doamna Adriana propune un meniu, bazat pe peste, ca doar esti in Delta, insa pentru cine nu vrea se gateste cam orice altceva (gratar de pui, porc, snitel, salata etc).

La plaja se poate merge cu microbuzul care are statie exact in fata pensiunii si care vine din 30 in 30 min. Daca nu, se poate comanda taxi, sau, pentru cei mai sportivi, se pot inchiria biciclete. Plaja este foarte frumoasa, insa autoritatile locale s-ar putea implica mai mult in curatarea nisipului. Si mai ramane partea cu civilizatia... poate ar fi bine sa invete multi sa foloseasca cosurile de gunoi amplasate!

Noi am vrut sa facem si plimbari cu barca. Inca din prima zi am vorbit cu proprietarii si s-a rezolvat! Am fost la varsarea Dunarii, niste privelisti extraordinare care merita vazute. A doua excursie, desi mai fusesem cu ani in urma, a fost la Lacul Rosu si Rosulet. Nu e asa spectaculos ca la varsare dar merita vazut!

Si fiindca omul sfinteste locul, toata admiratia pentru proprietari si pentru angajatii lor, niste oameni extraordinari, care te fac sa te simti excelent in acest loc si sa iti doresti sa revii!

Asadar, pot sa spun ca a fost unul din cele mai reusite concedii si cu siguranta o sa revenim!

Trimis de FeliT in 11.08.13 10:11:48
Validat / Publicat: 11.08.13 11:13:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SULINA. A mai fost în/la: Litoral, Valea Prahovei, Maramures, Apuseni

VIZUALIZĂRI: 964 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FeliT); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.08.13 10:50:00]

@FeliT: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Delta Miraj: