ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2013
DIN: Botosani
ÎNSCRIS: 15.04.13
AUG-2013

Către satisfăcător

Taverna Koralli (Potamia) sau la pomul laudat sa nu te duci cu sacul

Am fost cazati in zona Golden Beach, cu toate astea citind atat de multe impresii frumoase despre aceasta taverna am decis sa facem drumul pana la taverna, ca doar nu trebuie ratata,

Imediat cum am ajuns am fost putin dezamagiti, deoarece multe dintre mese erau deja rezervate, pana la urma ne gaseste o masa, ne asezam, iar in cateva minute cineva ne aduce paine prajita cu usturoi si o carafa de apa, ok inceputul pare promitator.

Comandam un platou mixt de peste si fructe de mare, 24 euro, ok ca si portie dar nu sa te saturi 2 persoane asa cum era trecut in meniu , plus caracatita a fost doar o singura bucatica, piciorus si ala cam mic si scazut, pentru copil o farfurie de paste cam in jur de 5.50 euro.

Am comandat si o carafa de vin alb la 4 euro, iar ei aduc nota de plata la incepul, m-am uitat pe ea si am vazut ceva trecut in plus, am citit, dar nu am inteles ce este, deoarece era in greaca, 1.20 euro, nu era vorba despre suma de bani ci daca platesc vreau sa stiu ce anume, iar cand am intrebat mi s-a spus ca este painea, deci cum vine,vestita paine care ti-o aduce la masa fara sa o fi comandat te pune sa o platesti, bine ca nu m-a incarcat si pe apa de la robinet pe care au adus-o, iar ca cireasa de pe tort, am asteptat si noi sa aduca pepenele mult promis, pe care la multe mese am vazut ca l-au servit, iar cand am intrebat a spus ca il aduce imediat, normal ca nu am mai asteptat sa vina cu pepenele.

Terasa foarte plina, cred ca datorita faptului ca si-a creat un renume printre romani, care sunt 90% din clientii terasei, vin si ii fac afacerea sa merga bine lui Kostas, dar cred ca a cam inceput sa nu mai fie atat de prietenos pentru ca are destui clienti.

Am gasit alte restaurante, unde se mananca mai bine si nu trebuie sa rezervi masa sa fii sigur de loc, dar am sa scriu o alta impresie despre aceste experiente.

Trimis de ichbin in 11.08.13 09:33:59
Validat / Publicat: 11.08.13 11:14:11

VIZUALIZĂRI: 3734 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ichbin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Platou mixt fructe de mare Korali, pentru 2 persoane, cam mic, uleios si orezul acru, caracatita greu de gasit.

iuhas* [12.08.13 18:54:13] »

@ichbin: doua intrebari mari si late

1. cine-i kostas?

2. ai primit la korali nota???

ar mai fi si a treia intrebare, dar cred ca stiu raspunsul

cata_mincu [13.08.13 09:59:02] »

@iuhas: cred ca voia sa zica de sakis (patronu de la korali), kostas pbb e din alta parte

ichbin [13.08.13 16:02:42] »

Da greseala mea, este vorba de Sakis, uitasem cum il cheama, da am primit nota de plata la Coralli, iar la a treia intrebare poate iti pot raspunde daca stiu ce esti curios.

Acum mananc la Fedra, un restaurant care se respecta si esti tratat foarte bine.

iuhas* [13.08.13 17:35:41] »

@ichbin: nu, multumesc. raspunsurile la cele doua intrebari mi-au satisfacut curiozitatea

ichbin [13.08.13 19:54:04] »

La restaurantul Fedra foarte multumit, mancare gustoasa iar personalul prietenos si amabil, iar la sfarsit cand ceri nota iti aduce prajiturele gratis din partea casei, de fiecare data ceva diferit.

Am sa scriu mai multe impresii si voi posta mai multe fotografii, dar acum trebuie sa ma pregatesc de cina, pofta buna si voua.

valiman [13.11.13 08:44:03] »

Din pacate dl Sakis e depasit de situatie. Numai intr-o singura seara a gresit comanda de 2 ori, inclusiv pentru noi. Nici n-a clipit. N-am stat sa facem scandal, dar ne-a pierdut de clienti, dupa o "colaborare" de 4 ani.

webmaster [13.11.13 09:35:22] »

@valiman: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

P.S.

Eventual și ceva impresii despre locul unde ai fost cazat și vizitat !

webmaster26 [23.07.17 16:05:13] »

Mutat în rubrica "Taverne în zona Golden Beach, THASSOS" (nou-creată pe sait)

ionica77 [24.06.18 17:56:30] »

@ichbin: Am fost pentru prima data in 2011 in Skala Potamia, cand am si inceput sa mananc in acest restaurant. La fel in 2012 si am revenit anul trecut (2017). Pot sa va spun ca, in afara de faptul ca s-a extins, modul IMPECABIL de servire a fost acelasi. Mai mult, mi se pare ciudat ca vorbeste cineva de bon fiscal in aceeasi propozitie cu Koralis. Nu e corect, dar nu stau acum sa ma gandesc la propasirea economica a Greciei. E cel putin ciudat. Niciodata nu am platit painea sau apa. Mai mult am primit reducere aproape tot timpul. Anul trecut, pentru prima data am lasat bacsis. In anii trecuti nici nu voia sa auda de asa ceva (Sakis). Portiile au fost si sunt mai mult decat rezonabile.

Sincer, ori este o incercare de discreditare a acestei taverne ori pur si simplu, romanul nu poate sa nu improaste cu noroi cand gaseste ceva frumos.

vowa [24.06.18 19:17:41] »

@ionica77: ionica77... daca tu ai avut parte de amintiri frumoase la aceasta taverna nu inseamna ca este "taverna de aur" a greciei. Nu discrediteaza nimeni, doar semnaleaza pe AFA intamplarile lor. Doar atat! Cred ca pentru asta a fost creat acest grup...

cata_mincu, ichbin, ionica77, iuhas*, valiman, vowa
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mîncăm? Taverne în Skala Potamia: