ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2008
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 03.02.08
JUL-2007

ARTICOL ARHIVAT

Shopping dezamagitor, insa experienta turistica unica

Acest review face parte dintr-un set :) in care povetesc experienta si impresiile din concediul meu din iulie 2007. Voi mai scrie cel putin doua, unul despre hotelul inc are am fost cazat in Istambul si inca unujl dedicat destinatiei principale a sejurului meu, hotelul Corinthia Tekirova.

Am ajuns intr-o zi de vineri seara. Ne programasem ca sambata sa mergem la cumparaturi si duminica sa vizitam.

Am ales centrul comercial Olivium pentru cumparaturi - nu e chiar asa "popular" cum se spune... chiar daca e in zona "rau famata" a Istanbulului. Din pacate, capitolul cumparaturi a fost unul cam dezamagitor... Nu ma intelegti gresit, mallul - Olivium Outlet Center - e super ok... preturi bune. Dar pe cuvant ca s-a implinit zicala "la pomul laudat sa nu te duci cu sacul". Nu am cumparat mare lucru. Eu un tricou si un ceas Tag Heur si nevasta o rochita alba... mai mult de gura mea. In rest reduceri peste reduceri dar NIMIC sa ma incante. Foarte dezamagitor. Ma bucur ca nu m-am aruncat sa schimb toti dolarii in lire... ca ramaneam cu multi. La intoarcere, in vama era un birou al PTT Bank, dar nu au avut sa-mi schimbe decat 100 USD, asa ca am ramas cu ceva lire turcesti....poate pentru la anul... :)

Daca nu pierdeam atata timp in vama si cautand hotelul as fi vrut sa merg si la Kanyon, dar mai ales in Cevahir. Daca nu ma insel asta e cel mai mare mall din Europa. Si in primele 3 din lume, daca nu chiar al doilea.

Ne-am intors la hotelul la care eram cazati (Olympiat Istambul), si apoi am plecat in oras sa fac niste poze pe inserat.

Duminica dimineata era zi de alegeri in TR asa ca pana si Grand Bazar-ul era inchis. Ne-am lamurit cum sa facem sa ajungem la Olivium (tramvaiul pana la Zeytburnu -- cap de linie) si de acolo cu mini busul ... apropo urate mini busurile... in schimb tramvaiul e super, modern cu AC. Am luat tramvaiul pana la Sultanahmet... sa schimbam ceva dolari in lire (la receptie ne dadea curs 1.20). Din statia de tramvai, pe aceeasi parte la vreo 20 m in sus este o casa de schimb "AYDIN EXCHANGE", ne-a recomandat-o de la receptie. Curs 1,25 YTL/1 USD. Nu era mare diferenta, dar la receptie nu avea cat vroiam noi sa schimbam. Pana la urma ne-am hotarat sa lasam cumparaturi pe dupa amiaza cand oricum e foarte cald si nu te poti plimba prin oras.

Asa ca am luat directia Hagia Sofia. Impresionanta!!! Mozaicurile si sculpturile in marmura merita vazute. La iesire, in drum spre Sultanahmet Camii (moscheea albastra) iar am schimbat planurile smile.gif am luat tour bus-ul ... Hop On-Hop Off. Era deja cald, turul avea punct de hop off in Taksim Square asa ca am platit cei 20 Eur de persoana si nu mi-a parut rau. In casti se cam auzea aceeasi melodie si uneori textul era putin pe langa ceea ce se vedea afara, dar pentru cei care stau numai o zi e bun.

In Taksim Square ne-am dat jos si am luat tramvaiul de epoca. Parca 2,5 lire de persoana... dar nu mai sunt sigur. L-am rugat pe vatman sa ne de-a jos in apropiere de turnul Galata...oricum e statie, dar a fost amabil si ne-a si indrumat. Se coboara pe partea stanga cam 500m (tramvaiul intoarce undeva pe o straduta in dreapta). In zona asta sunt numai magazine muzicale (instrumente si CD-uri).

Intrarea in turn se plateste 10 lire de persoana, liftul merge pana la 7 mai urci doua etaje. La 8 e un restaurant, la 9 un bar. Privelistea e impresionanta, cam mult smog => poze incetosate. La un fix (dar nu mai stiu care -- cred ca 14.00) au inceput slujbele, sau cantari - ce-or fi ele - din toate minaretele. Nu o sa va redau ce senzatie am avut. Fiecare e liber sa creada si sa-si manifeste credinta in felul lui, dar e si asta o chestie care te marcheaza ca turist.

La plecare ne-am oprit in bar sa bem un suc de fructe. Admirand vasele de croaziera am avut o si o alta priveliste. Doi tineri, localnici sau cel putin de origine araba, el imbracat european, ea dupa regulile musulmane (sper sa nu ma insel) cu batic, haina aia lunga si pantaloni pana la pamant -- se sarutau de mama focului... apoi si-au aprins si cate o tigara. Stiu ca sunt o "barfitoare mica"... eu am zis ca sunt ipocriti, nevasta a zis ca poate ea se imbraca asa de frica parintilor.

In fine am plecat din turn si am inceput urcarea catre Taksim Square. Nu am mai luat tramvaiul. Am vrut sa intram prin magazinele de pe Istiklal Caddesi... absolut toate aveau reduceri... Dar din pacate ori nu erau numere ori nu-mi placea nimic. Nevasta-mea si-a luat niste sandalute 40 lire (yenii model no indirim -- model nou nu facem reducere smile.gif ), si o rochita de vara (de la 50 la 35 lire reducere afisata in vitrina). Sa nu va inchipuiti ca se putea negocia ceva pe aici!!! Vise si povesti de adormit copii. Ne-am luat si doua cafele de la Starbucks...cele mai bune cafele pe care le-am baut in TR wink.gif

Apoi ne-am intors la tour bus.

Eram deja rupti de oboseala, asa ca nu ne-am mai dat jos decat la Sultanahmet (statia start/finish). De unde iar am luat tramvaiul...spre Olivium. In zona Laleli am vazut ca era inchis totul. Asa cum am mai spus frumos mall-ul, multe magazine de fabrica (Levi's, Puma, Adidas, Tommy Hilfiger) preturi similare sau putin mai mici ca in RO...de ex.o pereche de tenisi puma argentina (model nou) in BV la mag.Puma din centru 180 lei (redus de la 240) acolo 96 lire (96*2 lei...qed) dar nu m-a atras nimic sa cumpar. Sau aproape nimic.

Si ca sa scurtez...am papat ceva la Pizza Hut - hotel - dus - plecat iar in oras pentru poze pe inserate.

Atasez imediat si ceva poze...

Trimis de gogre in 08.04.08 10:11:14

VIZUALIZĂRI: 4549 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gogre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P6x Un alt mozaic din interiorul Hagia Sofia

[04.05.10 09:27:22]

mutat la rubrica 'Excursie la portile Orientului - Istanbul', sectiune in care ne propunem sa grupam toate recomandarile de calatorie din acest oras si din imprejurimile sale

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: