ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2013
DIN: Focşani
ÎNSCRIS: 10.08.13
JUN-2013

Am fost acolo...

Anul asta am ales Thassos inca din februarie. Am platit vacanta si am asteptat cu nerabdare sa vina ziua plecarii. Ne rezervaseram cazarea in Potos la Anna's Star Studio, despre care nu am citit nimic nicaieri. Insa fotografiile de la agentii de turism aratau promitator.

Cu sase zile inainte de "marea calatorie" agentia ne-a informat ca nu mai mergem la hotelul cu pricina ci ne trimit nu stiu unde in Limenaria. Bineinteles ca am refuzat zicandu-le ca pe banii mei mi se pare normal sa merg acolo unde vreau eu nu unde vrea agentia. Le-am facut scandal si au binevoit sa-mi returneze banii chiar a doua zi.

Problemele insa nu erau rezolvate pentru ca aveam banii, intrasem in concediu, bagajele erau facute insa nu aveam unde pleca. Trei zile le-am pierdut cautand pe internet oferte last minute in Thassos sau care sa se plieze ca zile de cazare pe perioada noastra de concediu. Cred ca in perioada aceea am albit considerabil din cauza stresului.

Pana la urma am reusit sa gasim oferta la Blue Bay Studio in Skala Potamia si cred ca tot raul a fost spre bine. Hotelul nu e chiar langa plaja insa nici nu-ti toceai talpile mergand pana acolo.

Situat pe o straduta putin circulata dar foarte aproape de drumul principal, avea o curte cocheta si ingrijita. Camera noastra era la parter cu vederea in spate, avea o terasa generoasa, erau si niste sezlonguri in curte si o fantana din piatra pe care incepusera sa creasca licheni.

Camerele mari, paturile ok, chicineta la fel, frigiderul curat, baia mica si din cauza umezelii excesive incepuse sa dezvolte mucegai pe ici-pe colo. Vecinii din camera alaturata s-au plans ca la ei nu curgea apa calda si au fost nevoiti sa faca dus cu apa rece. Noi n-am avut probleme.

Skala Potamia este super! Peisajul este nemaipomenit si nu realizezi asta decat atunci cand privesti golful din apa. Golful are cca 4 km lungime insa plaja lata si cu nisip fin se afla la extremitati. La mijloc este foarte ingusta plaja si e plina de pietre. In celalat capat al golfului se afla Golden Beach in care am ajuns cu bicicletele pe o sosea paralela cu plaja. Peisajul de acolo este extraordinar de frumos.

Atat in Skala Potamia cat si in Golden Beach apa este de cristal iar intrarea in apa este foarte lina si sigura pentru inotatorii mai putin experimentati. Inainte sa aleg Thassosul am tot cautat informatii pe internet si am citit ca sunt albine si viespi. Sunt insa nu ne-au atacat. Mai veneau din cand in cand in zbor dar isi cam vedeau de treaba. Totul e sa nu le agresezi. Mai sunt un soi de lacuste mari care fac zgomot toata ziua si cu care te obisnuiesti dupa cateva ore, insa nu sunt periculoase.

Pranzul si cina le-am luat la tavernele Captain si Krambousa. Taverna Captain are niste preparate din peste grozave si ca desert am primit o prajitura traditionala dupa care imi lasa gura apa ori de cate ori ma gandesc. La Krambousa aveau in meniu platouri cu un mixgrill ce purtau nume de zei... si credeti-ma ca dupa ce mancai chiar te simteai ca unul... Recomand aceste doua taverne la care tot timpul era plin, precum si patiseria Antoniu pentru amatorii de dulciuri. Prajiturile sunt facute de un patiser (un batranel simpatic) si sunt foarte bune, iar sotia lui care se ocupa cu vanzarea, are grija sa le ambaleze in niste cutiute de carton haioase.

Cel mai frumos loc in care am fost pe insula am fost satul Panagia in care am ajuns cu bicicletele, dupa un urcus de cca 6 km. Nu va recomand bicicleta decat daca stati bine la capitolul conditie fizica. Insa drumul pana acolo e foarte frumos, serpuit si de sus se vad atat de frumos golful, livezile de maslini si statiunea!

Satul Panagia pare deprins din povesti, cu casute albe cu etaj, obloane albastre, tufe mari de leandru la poarta sau alte flori urcatoare, hortensii imense de diferite culori, stradute inguste pavate cu piatra cubica, alba de marmura, magazine cu produse traditionale si taverne si parcul indragostitilor in care arborii au scorburi in forma de inima.

Nu am vazut inca tot ce se poate vedea pe insula si de aceea ne vom reintoarce insa data viitoare nu vom mai lua vacanta prin intermediul agentiilor turistice de la noi!

Trimis de coslalique in 10.08.13 16:47:04
Validat / Publicat: 10.08.13 18:14:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4801 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (coslalique); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere asupra golfului din Golden Beach

[10.08.13 17:20:57]

@coslalique: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- -

Am modificat titlul întrucât în forma iniţială exista riscul să inducă în eroare (Nu am fost acolo...)

flaviana77
[10.06.14 13:21:22]

buna, avand in vedere ca esti vrancean de-al meu mi-as permite sa te intreb direct, m-ai sfatui sa aleg un sejur in aceasta locatie???

daca mai intri pe acest site astept un raspuns de la tine.

din ceea ce am vazut in fotografii mie una mi-a placut, prea multe opinii legate de aceasta locatie pe net nu am gasit, de aceea iti cer tie o parere si daca s-ar putea sa imi mai dai cateva argumente in plus fata de ceea ce ai scris aici.

multumesc anticipat.

coslaliqueAUTOR REVIEW
[11.06.14 11:55:11]

@flaviana77: Buna, Flaviana. Thassos este una dintre cele mai placute destinatii de vacanta in Grecia, daca esti amatoare de peisaje, natura, apa super si mai putin amatoare de viata de noapte, cluburi, lux... etc. Nu ca nu ar exista cluburi, insa nu prea sunt frecventate. Cel mai circulat loc este faleza unde sunt taverne si baruri pentru toate gusturile si buzunarele. Eu am fost in mai multe insule din Grecia insa cel mai placut a fost in Thassos. Asta pentru ca imbina perfect vegetatia de munte cu plaje si mare. Alte insule au un peisaj mai sterp, fara vegetatie, cam putina umbra si nu sunt asa de spectaculoase din punctul asta de vedere. Daca mai ai intrebari, le astept. Vacanta faina!

flaviana77
[11.06.14 12:17:06]

@coslalique:

buna, mersi mult pentru informatii, in thassos am mai fost in skala panagia am stat acolo langa Golden Beach treceam strada si ajungeam la plaja.

eu ma refeream la locatia de cazare Blue Bay, mie una mi-a atras atentia si doream cateva detalii despre camere despre personalul de acolo, etc...

cand ai timp poate imi povestesti cate ceva ca sa am o impresie mai conturata despre Blue Bay.

mersi frumos.

coslaliqueAUTOR REVIEW
[11.06.14 12:38:00]

@flaviana77: Ah, doreai informatii despre locul de cazare.

Hotelul e curatel, nu lux, nu pretentii. Camerele nu miros a aer inchis sau mucegai asa cum am mai auzit prin alte parti. Are paturi din fier forjat, un dulap destul de spatios, o canapea la intrarea in camera, cutie de valori fara taxe suplimentare, aer conditionat pe care nu a fost nevoie sa-l folosim, foehn, chicineta utilata si cu fierbator pantru ceai, plita era ok, nu mergea ca ochiu mortului.

La baie (care era destul de mica) era curat la primul ochi insa daca stiai pe unde sa te uiti... mai gaseai ceva depozite de mucegai prin locurile mai ascunse. Au fost niste turisti care aveau camera langa noi si s-au plans ca lasau sa curga apa si 30 min. si nu venea calda. Noua nu ni s-a intamplat asta.

Sau unii au avut probleme cu usa de la intrare. Nu se mai inchidea. Au comunicat patronului si au remediat problema in 2 ore.

Curatenia se face la mijlocul sejurului, prosoapele erau curate si curate au ramas (noi am avut prosoapele noastre) Lenjeria la fel, curata si se schimba la mijlocul sejurului.

Personalul este dragut si desi ne-am intalnit destul de rar, a fost amabil sa ne puna la dispozitie paturi sa ne invelim noaptea (in prima noastra noapte am cam dardait numai cu cearceaful).

Daca vrei wireless trebuie sa te duci aproape de receptie pentru ca acolo unde am stat noi nu aveam semnal.

Sper ca informatiile iti sunt de folos. Numai bine!

coslalique, flaviana77
Alte impresii din această RUBRICĂBlue Bay Studios: