ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2013
ÎNSCRIS: 29.01.12
AUG-2013

Amsterdam - un oras in care nimeni nu se plictiseste

Am ajuns in sfarsit in Amsterdam! Planurile mele de vacanta nu au inclus pina acum acest oras, fara un motiv anume. Din Aeroportul Schiphol am coborit niste scari pina pe peronul de unde un tren ne-a dus in Gara Centrala. Nu a fost tocmai alegerea cea mai buna, un bilet costind 11.2 euro/pers. La intoarcere am ales variant autobuzului pt aeroport si ne-a costat 4 euro/pers.

In aproximativ 30 de minute am ajuns in gara din care ies si in care intra aproximativ 1400 de trenuri pe zi... Un pic bulversati am mers catre primul info center sa intrebam cum ajungem in zona in care aveam hotelul. De acolo am primit harta orasului, pliante cu intrarile la muzee, cu traseul autobuzului si vaporaselor Hop on Hop off dar si un pliant cu pretul biletelor pt tramvaie pe o ora, o zi, 2 zile, 3 zile…

Gara Centrala, pe linga faptul ca este intr-adevar un punct central al orasului, un fel de km. 0, va va surprinde cu o cladire impresionanta pentru a carei constructie a fost necesara construrea a trei insule artificial ce erau sustinute de 8600 de piloni.

Pentru ca ne-am dat seama ca ne aflam fix in centru orasului si pentru ca am vrut sa mai recuperam din banii cheltuiti pe tren, avand bagajele destul de mici si dorind sa cunoastem orasul imediat, am plecat pe jos catre hotelul nostru care se afla undeva linga Vondelpark. Cu ochii in vitrinele magazinelor, la Dam, trecand pe linga Piata de Flori, am ajuns in cateva zeci de minute la hotel. Daca nu aveti bagaje mari va recomand sa va gasiti singuri hotelul si sa va incepeti vizita in oras direct din gara.

Totusi tramvaiele in Amsterdam circula la 1,2 minute, sunt extreme de civilizate, iar statiile sunt destul de scurte astfel ca reprezinta un mijloc de transport perfect pentru a ajunge oriunde doriti.

Am aruncat bagajele in camera, ne-am tras sufletul si am coborit din nou in strada, cu harta in mana, pentru a lua pulsul orasului.

Hotelul nostru fiind situate in Cartierul Muzeelor - vezi impresii, ne-am inceput vizita in aceasta zona care, pina la inceputul sec al XIX-lea, facea parte din imprejurimile orasului, aici gasindu-se ferme mici si gradini de legume. Datorita deciziei Consiliului Municipal de la acea vreme de a transforma aceasta zona intr-un district dedicate culturii si artei, astazi Cartierul Muzeelor este cautat de catre toti turistii care viziteaza orasul.

Aici am gasit Rijksmuseum, Muzeul Van Gogh, Muzeul Stedelijk, Concertgebow – o sala de concerte cunoscuta la nivel mondial ce a fost construita in anul 1888, Coster Diamonds sau Muzeul Filmului. Pe linga aceste muzee in care va puteti petrece zile intregi, va recomand si o plimbare in cel mai mare parc al orasului – Vondelpark, un loc de refugiu atat pentru localnici cat si pentru turisti. Parcul a fost fondat in 1864 si si-a primit numele de la poetul Joost van den Vondel.

Poate cea mai importanta atractie a orasului o reprezinta cei 75 de km de canale. De aceea am bagat harta in buzunar si ne-am lasat purtati pe canale, in plimbari romantice, catre celelalte atractii care iti apar inevitabil in cale. In Amsterdam exista 1281 de poduri peste canale. Grachtengordel si-a pus o amprenta importatnta asupra orasului fiind compus din trei canale ce formeaza un semicerc (Prinsengracht, Keizersgracht si Herengracht).

Comunitatea de pescari stabilita pe malurile raului Amstel a inceput sa se mareasca, lucru ce a dus la ideea proiectarii altor canale pe care sa se ridice locuinte noi. La inceputul sec. al XVII-lea a aparut proiectul pentru Grachtengordel, proiect foarte costisitor, ce a fost realizat in doua etape.

Pina la construitea Grachtengordel-ului, raul Amstel a reprezentat inima orasului a carui denumire o da – Amstelledamme = digul de pe Amstel. Olanda este tara cu cea mai joasa altitudine din lume ce a fost recuperate pe jumatate din mare cu ajutorul digurilor si a barierei maritime.

Casele au fost construite pe stalpi de lemn ce au fost infipti in primul strat de nisip ce se afla la 13 m adancime sau in cel de-al doilea strat de nisip, la 18 m adancime. In present se folosesc stalpi de beton deoarece, in contact cu aerul, stalpii de lemn putrezesc. Datorita faptului ca in trecut se percepea o taxa pe latime pentru locuinte, astazi nu gasim decat case inguste, de maxim 9m latime. In schimb proprietarii au inaltat casele pe 3-4 etaje pentru a avea suficient spatiu. Din cauza lipsei de spatiu, scarile interioare sunt extreme de inguste si destul de abrupte nepermitand trecerea nici macar a doua persoane care stau alaturi una de cealalta.

Geamurile cladirilor au fost gandite in asa fel incat sa fie suficient de mari pentru a putea intra orice piesa de mobilier pe ele. Daca priviti atent o sa observati cate un carlig asezat deasupra fiecare locuinte, un carlig ce face posibila atasarea unui scripete cu ajutorul caruia se trage mobile la etajul dorit.

Din cauza lipsei de locuinte de dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial, si-au facut aparitia casele plutitoare. Astazi exista peste 2500 de astfel de case, cu adresa proprie, care fac deliciul vizitatorilor care se gandesc tot timpul cam este sa iti petreci o vacanta cazat intr-o astfel de casa, vis deloc nerealizabil tinand cont ca mai multe agentii ofera spre inchiriere astfel de case pentru o noapte, o saptamana sau o luna. Pentru cine doreste sa inchirieze o casa pe apa ii recomand acest sitehouseboats.nl/index.php

In plimbarile noastre pe canale am ajuns in Piata Dam, piata asezata pe locul in care, in sec. al XIII-lea, se afla barajul de pe raul Amstel. Aici se afla Koninklijk Paleis, primaria, cladire ridicata in sec al XVII-lea de catre Jacob van Campen, Nieuwe Kerk, azi un frumos sediu pentru expozitii, Monumentul National, un obelisc de 22m ce a fost construit pentu a aminti de eroii olandezi ce au pierit in cel de-al Doilea Razboi Mondial sau Muzeul Madame Tussaud-Muzeul Figurilor de Ceara.

Mergand de aici catre Gara Centrala puteti ajunge in Red Light District, poate cea mai cautata zona a orasului. Asta si datorita atractiilor din zona dar mai ales ca aici turistul intra intr-o zona despre care a auzit multe. Aici se afla acele bordeluri semnalizate de felinarul rosu, prostituatele ce isi ademenesc clientii din vitrine, spectalolele porno de la Casa Rosos (si nu numai), sex shop-urile.

Nu stiu daca sunt putini sau multi cei care au negociat preturi prin Red Light District. Nu din experienta ci dintr-o mica documentare pe internet am gasit si cateva preturi pentru curiosi: 50 euro pentru 15-20 de minute de placere (sau placeri). Dar pentru aceasta suma nu iti garanteaza nimeni (si mai ales fata respectiva) ca o vei vedea si total dezbracata. Poate cel mai sigur este sa petreci o ora, pentru aproximativ 150 de euro, pentru a sti sigur ca nu te trezesti in strada inainte de a intelege pentru ce ai platit banii. Dar cu siguranta ca orice este negociabil...

Casa Roso este un loc foarte cautat de catre turisti cu toate ca pretul de intrare este de 40 euro (cu bautura inclusa 50 euro). Este un teatru erotico-porno, iar despre spectacol va las pe voi sa va imaginati. Dar o intrare la Casa Roso face parte din experienta Amsterdam. Mai multe detalii pe casarosso.nl

Tot in aceasta zona, la o straduta distant, se afla si micul cartier chinezesc dar si o strada gay. Si nu uitati sa luati un cadou pentru voi (sau poate un souvenir de la Condomerie condomerie.com/winkel_amsterdam).

Alte experiente le puteti avea alegand Haineken Experience (16 euro), o plimbare prin gradina zoological Artist Royal Zoo (18.5 euro), o intrare in Muzeul Tehnologiei NEMO Science Center (12.5 euro), dar mai ales o plimbare pe canalele orasului cu Hop on Hop off – Canal Cruise. amsterdamcitytours.com/bo ... CFYaIDgodAgLqSg

Un bilet ce include toate cele 4 linii costa 18 euro si este valabil pentru 24 de ore. Exista si o variant de 1 ora, fara opriri, ce costa 12.5 euro.

Am ales sa iau un bilet pentru…24 de ore…care de fapt este pentru cam 10 ore tinand cont ca vaporasele cel mai devreme de pe linia verde la ora 9.20 si se retrag cel mai tarziu la ora 19.30. Oricum, suficient timp pentru a vedea portul, orasul si imprejurimile in vizita ta pe canalele Amsterdamului. Poti cobori oriunde doresti si cu ajutorul tabelului cu ore te poti intoarce la alt vaporas pentru a iti continua vizita. Este o experienta pe care nu trebuie sa o ratati pentru ca Amsterdam-ul se vade cu totul altfel de pe canale. Desigur, exista de inchiriat si hidrobiciclete dar si barci pe care puteti petrece alaturi de prieteni cateva ore de rasfat.

Un alt loc cautat de catre orice turist este vestita Piata de Flori- Bloemenmarkt. Un loc din care cu siguranta nu o sa plecati fara un cadou. Preturile sunt adenenitoare (100 de bulbi de lalele normale sau 75 de bulbi de lalele crete 6-7 euro, 100 de bulbi de zambile, allele si alte flori de prmavara – 5-6 euro. Crini uriasi, bonsai, orhidee si tot felul de alte flori care va vor incanta privirea.

Vi-a-vis este si un magazine chinezesc in care era cat pe ce sa imi cheltuiesc toti banii programati pentru excursie.

Amsterdam este impartit in 6 cartiere/districte care practic se intrepatrund fiind foarte greu sa iti dai seama cand ai trecut dintr-unul in altul : Inelul de canale Vestic, central si estic, Cartierul Muzeelor,Nieuwe Zijde(Partea Noua), Oude Zijde (Partea Veche) si Plantage.

Cu siguranta ca locurile care merita vizitate in Amsterdam sunt mult mai multe. Si sigur ca fiecare turist isi face un plan de bataie dupa dorintele sale. Poti petrece zile minunate in parcurile din oras, in imprejurimi, pe canale, in pietele principale sau poti alege Amsterdam-ul de noapte in Red Light District pentru terase, coffe shop-urile ce servesc droguri usoare sau cluburile absolute fabuloase din Amsterdam.

Orice ai alege sa faci, plecand din Amsterdam o sa ai impresia ca ti-au ramas lnefacute. Si iti vei promite sa te intorci …

Trimis de vlado2 in 10.08.13 10:18:05
Validat / Publicat: 10.08.13 13:02:55

VIZUALIZĂRI: 8976 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piata de Flori din Amsterdam

- -

Rezolvat.

mireille
[10.08.13 14:36:47]

excelent rewiew pentru o introducere in atmosfera Amsterdamului, o capitala cosmopolita si foarte scumpa, un oras pe care nu te saturi sa-l descoperi... are multe colturi ascunse si personal imi place sa-l bat cu piciorul, pornind din Gara centrala (multe orasele olandeze au gara in centrul orasului) pana in zona muzeelor si chiar mai departe... cred ca m-ai convins sa scriu si eu pe viitor cate ceva despre el... dar nu stiu inca de unde sa incep... sertarele memoriei sunt prea pline... felicitari sincere...

vlado2AUTOR REVIEW
[10.08.13 16:05:05]

@mireille: o capitala foarte scumpa? Ba deloc. Mie mi s-a parut muuuult mai ieftin Amsterdam decat Barcelona, Venetia, orasele din Sicilia, Florenta, Pisa... ca sa insir cateva din orasele vizitate de curand. In amsterdam am mincat cu 10 euro un prnz la Wak to Walk sau la restaurantele argentiniene si cele italiene, pe cand in Barcelona am dat 35 de euro pe un prinz... e doar o comparatie.

Souvenir-urile din Amsterdam sunt din... Amsterdam si costa 1-2 euro (sau 5 euro 3 bucati), pe cand in Spania gasesti masti venetiene sau chiar si Castelul Bran ca magnet si costa 4-5 euro. Piata de flori din Amsterdam este poate una dintre cele mai ieftine din cate am vazut.

Toalele sau incaltamintea sunt comparabile cu Romania daca faci paritatea. Pe cand in Italia, Grecia, Spania trebuia sa consideri ca 1 ron=1 euro... daca face ceva 45 de ron il gasesti cu 45 de euro acolo.

Sincer?! M-am intors cu bani acasa din Amsterdam. In rest am mai scos de pe card...

mireille
[10.08.13 16:44:14]

.....comentariul meu se referea la atmosfera orasului. nu am avut in intentie capitolul shopping... am folosit cuvantul scump cu gandul la transport..... trenul e scump, un pranz intr-un restaurant olandez autentic e cam 15 euro, chiar 20 cu bautura, unele muzee sunt scumpe, ... souvenirurile de calitate, gen ceramica pot fi scumpe, hainele da, sunt multe de bumbac, de calitate daca stii unde sa mergi si mai ieftine ca in Italia sau Franta ,,unde am fost in aprilie, florile sunt ieftine doar in piata de flori, in florarii costa mai mult... dupa 15 ani de vizite in Amsterdam, raman la opinia mea... e scump... dar de acord cu dvs... unele lucruri sunt, mai ieftine sau la fel ca in Romania... o fiica a Evei cheltuie intotdeauna si nu mai vine acasa cu bani... depinde de gusturi.....

urjanclaudiu
[11.08.13 07:25:05]

De mult nu am mai nimerit să dau un SUPERBONUS dar uite că de data asta am reuşit. Şi chiar este unul bine meritat.

le_maitre
[11.08.13 13:48:43]

Excelent rew, fluent şi plăcut ochiului! Maxime felicitaţiuni!

le_maitre, mireille, vlado2
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Amsterdam şi împrejurimile: