ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2013
ÎNSCRIS: 26.06.13
OCT-2011

O raita la plaja in Palma de Mallorca

Dupa sanatosul obiecei de a imi indeplini toate visele din copilarie, trebuia sa fiu nebun daca nu vedeam Mallorca odata ce eram aproape in dreptul ei, la Valencia.

Bineinteles ca, neavand niciun motiv sa arunc cu banii pe fereastra, m-am pregatit din timp si odata cu biletele Bucuresti - Valencia si retur, luate cu 6 luni inainte cu pret de tren Bucuresti - Suceava, am cumparat si bilete la Air Europa (Blue Air-ul spaniolilor) pentru Palma de Mallorca (25 euro una bucata bilet, deci 100 pentru doua persoane dus-intors).

Nu am inchiriat masina pentru Palma si am lasat-o pe cea din Valencia la locul ei din aeroport, premeditat bineinteles si primind un tichet de parcare gratuit inca de la sosire.

Aeroportul din Palma de Mallorca este facut pentru dever mare si chiar ca au o rata de calatori de ametesti. La fel, de pe plaja se vad avioanele curgand continuu peste mare catre continent (la sosire vin peste insula). Oricum, este foarte cochet si perfect semnalizat spre deosebire de majoritatea aeroporturilor.

Autobuzul costa foarte putin pana in centrul orasului si de aici poti tropai linistit cat vrei. Catedrala este impresionanta iar parcul dintre ea si port, compus din curmali frumosi, este chiar deosebit. Orasul este viu si cosmopolit asa ca nu ai niciun moment de plictiseala.

Plajele sunt cu nisip fin si curat iar apa este clestar, vazand fundul ei si la mai multi metri adancime.

Mare pacat ca m-am intalnit cu invariabilele cersetoare bronzate si vorbind aceeasi limba materna cu mine si pe care sigur le voi intalni si intr-un viitor voiaj pe Luna.

Ne-am intors la Valencia ca de la Snagov la Bucuresti, fara oboseala si developand in minte impresiile chiar de memorat dintr-o escapada care se va transforma si intr-un sejur sanatos, de o saptamana, ca toate celelalte. Doar viata si sanatatea sa fie de acord si ele.

Trimis de Albinoium in 09.08.13 23:13:13
Validat / Publicat: 10.08.13 00:14:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2560 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Albinoium); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Catedrala din Palma de Mallorca. Steagul este pe sediul Guardia Civil iar curmalii fac parte din parcul de jos.

nicole33
[11.08.13 19:46:46]

@Albinoium:

Pentru o scurtă escapadă de câteva ore prin Palma pe repede înainte, varianta cu avionul s-a dovedit una excelentă, însă această insulă, cea mai mare dintre baleare, are mult mai multe de oferit. Nu am exagerat cu nimic când ți-am spus că în două săptămâni nu ai timp să te plictisești.

AlbinoiumAUTOR REVIEW
[11.08.13 20:42:33]

@nicole33: Citind enorm in tinerete - conform trendului de atunci - au ramas atat de multe de vazut incat ma bucur foarte mult cand reusesc sa mai bifez un loc nou, cunoscut din carti.

Dupa principiul bucuriilor mici si dese in loc de bucuria mare care te poate omori, am preferat sa vad insula Corregidor cateva ore deca New York o luna sau Singapore doua zile decat Londra o saptamana. Fiecare isi cunoaste dorintele, totul este sa fie realizabile.

Mallorca inca nu a avut loc pentru un timp mai indelungat. Plus ca, spre rusinea mea, ma plictisesc repede.

[25.10.14 07:11:07]

Mutat în rubrica "Descoperă Palma de Mallorca, MALLORCA" (nou-creată pe sait)

Albinoium, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Palma de Mallorca: