ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2013
ÎNSCRIS: 09.08.13
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 10 / 5

Tranzit prin Albania

Am trecut prin Albania, coborand de fapt din Olanda spre Grecia Am ramas foarte surprinsa de aceasta tara Mi-a fost frica la inceput deoarece auzisem fel de fel de povesti razboinice dar nu a fost asa Noua si cred ca multora le-a fost greu sa se orienteze prin aceasta tara deoarece GPS-ul nu avea harta.

Stand la granita ceva timp, si eu fiind cu mai multa indrazneala, am abordat pe cineva dintr-o masina de Albania sa ne spuna ce orase sa urmarim ca vrem sa tranzitam spre Grecia Tipul foarte amabil, ne-a indicat orasele respective, totul intr-o italiana perfecta Am intrebat daca sunt ceva pericole razboinice dar a ras si a spus ca nici vorba.

Fara a plati rovigneta sau alta taxa de drum Starea drumurilor - trebuie sa aveti uneori nervii tari ca sunt alternari de autostrazi moderne fara plata cu portiuni de drum ca de tara, stricate ca la noi. Este frumoasa, seamana mult cu tarisoara noastra. Am parcurs zone muntoase foarte pitoresti, serpentine multe.

Ca recomandare, luati benzina din afara tarii ca noi nu prea am zarit statii sa alimentam, desi nu era cazul

Am cautat prin orasele tranzitate sa luam o farfurie decorativa, ceva ca remember, dar nu am gasit Poate am fost prea mofturosi dar culorile erau destul de stridente pentru gustul nostru

Fiind tarziu, cu doi copii dupa noi, am cautat o pensiune mai ieftina pentru cazare si am gasit cu 40 euro cash la particulari. Efectiv ne-am luat dupa indicatiile din drum, de zimmer frei, sau camara sau sobe - trei cuvinte incurajatoare si am gasit cazarea. Ne-au pus la dispozitie o camera efectiv de-a lor, baia la fel, totul civilizat. Ne-au facilitat si accesul la bucatarie dar cu mancarea nostra.

Pot spune ca a doua zi am plecat ca drum cu forte proaspete.

Impresia despre Albania: vorbiti cu ei in italiana, oameni foarte amabili, daca gresiti drumul cautati sa intrebati pe cei mai tinerei ca stiu si alte limbi si va puteti intelege.

Tara frumoasa, poate ca ar merita vizitata pe indelete Dar si cred ca se vor dezvolta mult pe partea turistica.

Trimis de rolord23 in 09.08.13 16:31:38
Validat / Publicat: 09.08.13 17:34:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 8978 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rolord23); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Nicu [09.08.13 17:56:04] »

Eu am fost in Albania mai demult in perioada aia se si platea la vama viza, acum nu se mai plateste nimic, a ramas doar faima aia ca e periculos, nu e cu nimic mai periculos ca la noi si chiar ai ce sa vezi acolo.

Ca seamana in multe privinte cu noi e foarte adevarat, va fi cu siguranta in viitor o destinatie turistica tip Paralia de la greci.

O tara... deocamdata... ocolita de romani mai mult din cauza ca au auzit doar de rau.

Cine a fost o data se mai duce acolo.

Costi [09.08.13 22:29:52] »

@rolord23:

Îmi pare rău să te contrazic, probabil că pe drum te-au atras alte elemente şi nu ai observat staţiile de benzină la fel de numeroase ca la noi.

Anul trecut, când am fost eu, am cumpărat benzină de la ei, ba chiar am plătit cu cardul.

În privinţa hărţilor GPS, faceţi un update la cele pe care le aveţi, probabil sunt cam vechi. Albania are hărţi (cel puţin pe sistemul iGo) destul de detaliate, eu m-am descurcat foarte bine cu harta Albaniei din 2011.

De altfel, aţi fi putut arunca măcar o privire pe Google Maps pentru a vă stabili traseul şi a afla oraşele prin care veţi trece, pentru că aţi ales prost varianta prin Albania şi, probabil, Bosnia şi Muntenegru.

Nu pentru că aceste ţări nu ar merita să fie vizitate, dimpotrivă, dar drumurile sunt dificile, pe când dacă aţi fi ales traseul firesc, pe care-l urmează aproape în totalitate grecii şi turcii care lucrează în Europa, prin Slovenia, Croaţia, Serbia şi Macedonia, aţi fi mers numai pe autostradă (cu excepţia unei porţiuni de vreo 100 km).

rolord23 [14.08.13 11:35:16] »

@Costi: Dar in privinta benzinei, eu m-am referit si la faptul ca e mai scumpa Ca densitate, chiar nu am vazut asa dese ca in alte tari, si poate am fost pe alta ruta In aceasta vacanta am fost pe ruta Romania-Olanda-Grecia, timp de o luna si comparatiile erau proaspete

Eu asa practic: ma interesez cum pot de preturi prin tarile tranzitate si normal ca iau de unde e mai ieftin

Si intr-adevar am utilizat mult cardul pentru diferite cumparaturi Am cam evitat Albania de prostia fricii

Acum stiu ca e o tara normala in dezvoltare si care cred ca ne va intrece mai ales la turism - restaurante, caile rutiere sunt bine puse la punct

In privinta hartilor, multi care au asteptat ca mine, la vama cam 2 ore, nu aveau harti Deci nu eram caz izolat Poate exista harti mai noi, dar si aici ideea era ca albanezii sunt amabili si te pot indruma unde vrei sa ajungi

Costi [14.08.13 12:38:44] »

@rolord23:

... in privinta benzinei, eu m-am referit si la faptul ca e mai scumpa...

Mai scumpă decât unde?

Dacă te uiţi aici, ai să constaţi că benzina în Albania este mai ieftină decât în Muntenegru, sau Croaţia şi doar cu puţin mai scumpă (cu vreo 6 eurocenţi) decât în România. Te asigur că situaţia era aceeaşi şi anul trecut. De altfel, în toată zona Balcanilor, cu excepţia Greciei preţul benzinei (de 95) se învârte în jurul valorii de 1,3 euro. În Croaţia e puţin mai scumpă, 1,4.

Această situaţie este valabilă de cel puţin un an încoace.

Dacă vrei să procedezi aşa cum spui:

... ma interesez cum pot de preturi prin tarile tranzitate...

acum ai o sursă de încredere de unde să te informezi, saitul pe care l-am citat mai sus. E de încredere şi se actualizează zilnic.

Nicu, rolord23
Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina spre și prin Albania: