ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2013
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 21.06.12
AUG-2013

Un sejur reusit 100%

Inainte de a trece la impresii, trebuie sa specific faptul ca Vila ,,Brandusa", in care am fost cazati, are 3 stele si nu una, asa cum este mentionat in site. In urma cu cateva saptamani am cerut lamuriri in legatura cu acest aspect, existand undeva o confuzie, cred. Probabil mai exista in Predeal o ,,Brandusa" de o stea si ar trebui sa fie separate pe AFA. Ca sa fie lucrurile clare, voi spune ca vila in care am stat este ,,sora" mai tanara, dar mai mare a Vilei ,,Maria", cunoscuta si ca Pensiunea ,,Maria". Deci, doua locatii in aceeasi curte, ambele cotate la 3 stele, dintre care ,,Brandusa" este noua si cu o arhitectura moderna, dar bine inserata in peisajul de munte. Pentru cei care prefera spatiile mai intime, cu atmosfera rustica (si mai racoroasa cand ajunge ceva fierbinteala si pe la Predeal :-), Vila ,,Maria"- veterana locatiei - este o recomandare buna.

Revin, deci, la cazarea in Vila ,,Brandusa". Impresia generala este foarte buna. Totul este bine realizat si finisat, miroase a lemn, a nou, spatiile din camere sunt mari, livingul incapator, vesela suficienta, iar acvariul de langa coltul pentru gatit este o piesa originala si un element de liniste. Noi am avut camera la mansarda, pentru ca ni s-a dat posibilitatea sa alegem, deci am optat sa fim mai departe de living, unde este foiala pana tarziu. Depinde si de noroc - sa nimeresti cu turisti care au bun simt (iar noi am avut acest noroc) - insa cred ca nu se aude foarte tare galagia nici de la etajul I. Asadar: camera buna, spatioasa, luminoasa, cu balcon, apa calda nonstop, curte cu foisor, gratar, leagane, flori... un loc frumos si linistit per ansamblu. Am atasat si fotografii.

Bineinteles ca piesa de rezistenta a locatiei este piscina! Este bine de stiut ca adancimea apei porneste de la 1 m si ajunge la 1,90 m, deci e pe placul tuturor, iar copiii mai marisori sunt in siguranta daca nu stiu sa inoate. Echilibrul dintre temperatura apei si a aerului din incinta este bine reglat, astfel incat sa nu-ti fie frig cand iesi.

Trebuie neaparat sa mentionez atentia si disponibilitatea cu care ne-a intampinat si ne-a fost alaturi doamna Carmen: o prezenta tonica dar discreta in acelasi timp, receptiva la nevoile turistilor. Cu proprietarul am vorbit doar la telefon, insa mi-a oferit toate detaliile de care am avut nevoie si a raspuns la fel de prompt cand a fost cazul.

De asemenea, este bine de stiut ca locatia nu are restaurant, insa se poate manca alaturi, la pensiunea ,,Casa Ardeleana", la preturi nici mai mari, nici mai mici decat in restul Predealului, adica... destul de mari. Intre cele doua pensiuni exista o scurtatura prin spate, pe poarta de langa piscina - a se evita, mai ales de catre cei cu copii mici, drumul pe sosea, adica pe DN1, unde trec masini si tiruri in viteza - in zona nu exista trotuar.

O alternativa mai ieftina pentru masa ar fi, din cate am inteles de la doamna Carmen, catering-ul, aceasta pentru cei care nu doresc sa gateasca in concediu.

Las la urma un aspect care, pentru unii turisti, ar putea fi mai putin placut: distanta pana in centrul statiunii sau pana la partie. Pentru ca noi am fost la munte cu gandul la plimbare si la miscare, nu ne-a deranjat. Am mers si cu taxiul de cateva ori, doar pentru ca a obosit cel mic dupa drumetiile zilnice, insa drumul pana la partie este foarte placut in mers pe jos. De la vila pana la telescaun sunt aprox. 1500-1800 de m.

In concluzie, pot sa afirm cu toata convingerea ca ne-a placut mult, ne-a priit Predealul si ne-am intoarce oricand la vila ,,Brandusa".

Trimis de cristina.eu in 09.08.13 15:02:21
Validat / Publicat: 09.08.13 17:55:38

VIZUALIZĂRI: 2535 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina.eu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera de la mansarda (in fata - usa de la intrare, in dreapta - baia)

[09.08.13 17:51:45]

@cristina. eu: am luat notă de observația ta din debutul impresiilor și am creat o nouă rubrică dedicată acestei pensiuni, unde am mutat articolul tău. E clar că vechea pagină se referă (cu tot cu articolele aferente) la o altă unitate de cazare.

cristina.euAUTOR REVIEW
[09.08.13 19:03:49]

@webmaster: Multumim, Webmaster. : -)

[05.09.13 05:44:54]

cristina.euAUTOR REVIEW
[05.09.13 12:49:10]

@webmaster: Da, este in regula. Doar ca poza e mai veche si vila Brandusa pare in constructie (locatia noua a fost finalizata, din cate am inteles, in 2012).

cristina.eu
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Maria / Vila Brândușa: