ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2013
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 09.08.13
JUN-2013

Luna de miere in Santorini

Am ales Santorini pentru ca din ce citisem este o destinatie pentru cupluri si luna de miere, ba chiar si pentru cei care aleg sa se casatoreasca departe de tara... !

Un alt plus ar fi ca pe langa plaja ai si ce vizita... !

Am ajuns in Santorini cu o cursa charter, am fost preluati de la aeroport si transferati la hotelul nostru Afroditi Venus Beach de 4 stele din statiunea Kamari. Am avut demipensiune, dar cred ca la fel de bine am fi iesit la bani si doar cu mic dejun. Hotelul foarte curat, ingrijit, nu luxul de 4 stele de la turci dar foarte ok, pe langa alte hoteluri ce mai vazusem in statiune de 3 stele. Prosoapele erau schimbate in fiecare zi, se facea curat, aer conditionat, prosoape pentru plaja si piscina. Plaja hotelului era foarte aproape doar ieseai din hotel si traversai faleza. In statiunea Kamari plajele sunt cu nisip negru, vulcanic, Black Beach.

Pe langa hotelul nostru erau o gramada de taverne si centre de inchirieri ATV -uri, motociclete, autovehicule si chiar si statie de autobuz local. A doua zi am facut o plimbare in capitala Fyra cu autobuzul local, care este ca un nod de unde se pot lua mai multe legaturi. Autobuzele locale circula la fiecare 30 minute pana pe la ora 23. Din capitala am luat alt mijloc de transport si ne am dus in Akrotiri port spre a lua un vaporas care ne ducea spre Red Beach si White Beach. La red beach chiar am stat la plaja vreo 3 ore... apa foarte curata, de-un albastru verde si foarte limpede iar nisipul era de fapt un pietris rosu... Am plecat tot cu vaporasul care ne dusese la Red beach, tot in aceeasi suma de bani... 5 euro / pers. La noi in statiune erau si croaziere care plecau de acolo si care sa te duca la Red Beach si White Beach, dar erau si mult mai scumpe decat am facut noi aceasta mini excursie, plus ca nu aveai posibilitatea sa stai la plaja... doar pe vas.

Intr-o alta zi am inchiriat un ATV cu care ne-am plimbat in capitala - Fyra, care este superba... cu toate stradutele ei stramte, case albe cu acoperis albastru. cu privelisti ametitoare unde ai impresia ca acum cazi in mare... am stat chiar si la un restaurant pe Caldera ca sa vedem apusul de soare din Caldera... tot asa citisem despre el si am zis ca nu se poate sa-l ratam... In drum spre capitala am intrat si la cea mai veche vinarie din Santorini unde se face renumitul vin de Santo si care este si singura galerie de arta din santorini - Wine Museum, unde am facut si-o degustare+ am luat cateva sticle de vin cu noi acasa, nu multe ca sticla putea sa ajunga si la 100 euro... ! Cu ATV -ul am avut posibiltatea sa intram pe tot felul de stradute stramte... pentru ca da Santorini este un loc destul de stramt... in sate unde am vizitat biserici foarte vechi. In alta zi am inchiriat o masina cu care ne-am dus la Amudy Bay - port unde privelistea este magnifica si de unde am vazut renumitul apus de soare din Oia, si da a fost cel mai frumos apus de soare vazut pana acum... ! Dupa am fost chiar si intr-un pub... unde am stat relativ putin dar a fost super.

Seara pe faleza gaseam o gramada de taverne, unele chiar cu muzica traditionala, asa nimerisem in prima seara. :)

A fost o luna miere si-o vacanta foarte reusita, pe langa atatea plaje vizitate si bai de soare am vizitat si-o gramada de locuri extraordinare!

M-as mai duce oricand acolo, tot la acelasi hotel dar cred ca doar cu mic dejun.

Trimis de blondabv in 09.08.13 13:00:51
Validat / Publicat: 09.08.13 14:06:56

VIZUALIZĂRI: 6078 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (blondabv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.08.13 13:15:30]

@blondabv: Casă de piatră și bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[09.08.13 14:06:39]

@blondabv: daca doresti poti scrie un articol separat si despre hotelul Afroditi Venus Beach. Foloseste linkul: amfostacolo.ro/rev_add.php?id=11854

bvl1705
[19.08.13 12:08:28]

@blondabv: Salut. As fi si eu interesat de o luna de miere in Santorini si as dori sa-mi spui in ce perioada ai fost si cat a costat cazarea. Multumesc

blondabvAUTOR REVIEW
[19.08.13 20:50:47]

@bvl1705: , ,,

blondabvAUTOR REVIEW
[19.08.13 21:00:31]

@bvl1705: am fost in perioada 18 iunie - 25 iunie 2013,8 zile - 7 nopti cost 1600 euro cazare +demipensiune +camera cu primire speciala (luna de miere) la Afroditi Venus Beach hotel 4* din statiunea Kamari. poti sa optezi si doar cu mic dejun ptr ca mancarea la taverne nu este f scumpa, fiind chiar si ptr 2 pers, mai ales daca alegi tavernele care nu sunt chiar pe faleza... ! atentie la hotelurile de 3* ptr ca nu aratau chiar bine si erau indepartate de statii ,,plaje... etc. si daca ai gasi camera intr-o vila privata care sa se gaseasca chiar pe faleza ar fi foarte ok, aratau f bine. Un alt hotel de 4* f bun ar mai fi Imperial Med... tot din Kamari, dar vezi ca este putin mai retras. de la hotelul nostru pana la plaja faceam exact 2 min... si cu plaja proprie si gratuita, daca nu plaja privata nu costa decat 3 euro/zi/sezlong si poti sa-ti aduci si bautura luata din alta parte... !

Florin82
[02.09.13 11:27:15]

@blondabv si @bvl1705: Am stat la Imperial Med (oficial e de 5 stele). Atentie ca nu e chiar aproape de Kamari: faci cam 25-30 de minute pe jos in conditiile in care nu exista trotuar si mergi pe marginea strazii; ziua mai e cum mai e dar daca stai prin Kamari pe la o taverna pana tarziu nu prea iti mai vine sa te intorci tot pe jos noaptea (nu sunt nici stalpi de iluminat); taxiul (in cazul in care il gasesti) costa 8-10 euro cursa (de 5 minute) iar minibus-ul hotelului nu are decat 4 curse zilnice ultima pe la 8 seara la care trebuie sa rezervi loc din timp, cost 2 euro/persoana doar dus (sau doar intors). Nici cu transportul in comun nu e convenabil: statia nu e foarte aproape de hotel iar la intors autobuzul NU merge direct din Kamari catre Imperial Med ci ocoleste tocmai prin capitala Fira si abia apoi coboara din nou spre hotel - complet dezavantajos ca timp si cred ca nici financiar (posibil sa trebuiasca sa iei un nou bilet din Fira). Am mai scris cateva detalii in rezumatul meu despre Santorini (chiar urmatorul review). Pe scurt: Imperial Med - conditii bune la hotel tip resort (cu casute separate, alei, gradini, piscina mare etc.) - cum nu prea vezi in alte orasele din Santorini (nici nu ar exista spatiu, cel putin pe caldera), la preturi de asemenea bune (pentru Santorini) dar suferi din cauza locatiei (izolata, chiar vis-a-vis de gradul aeroportului) si la transport.

blondabv, bvl1705, Florin82
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Santorini: